kot i człowiek
Źródło: pixabay.com/Pexels

5 niezbitych dowodów, że warto mieć kota. Nauka nie kłamie

19 Września 2020

Koty to ulubione zwierzęta ogromnej liczby osób. Ich właściciele, zapytani o to, dlaczego warto przygarnąć mruczka mogą wymieniać niezliczone powody. Nie ma wątpliwości co do tego, że ich towarzystwo może podnieść nas na duchu lub pomóc nam zapomnieć o problemach. W tym wypadku to pytanie zadano jednak naukowcom, którzy także mieli wiele do dodania w tej kwestii.

Koty posiadają wiele zalet. Większości z nich nie możemy opisać jednak naukowym językiem, czy przytoczyć badań na ich temat. W tym wypadku, zainteresowaliśmy się jednak wymiernymi korzyściami, jakie płyną z posiadania takiego zwierzaka. Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że opieka nad zwierzakiem ma na nas pozytywny wpływ. Kształtujemy w ten sposób wiele ważnych cech i umiejętności. Korzysta na tym także nasze zdrowie, wychowywanie się a potem stałe kontakty ze zwierzęciem pomagają budować i utrzymywać odporność.

Kot zobaczył swoje odbicie w lustrze. Reakcja sprawiła, że właścicieli zatkałoKot zobaczył swoje odbicie w lustrze. Reakcja sprawiła, że właścicieli zatkałoCzytaj dalej

Koty dają swoim właścicielom naprawdę wiele

Dlaczego więc warto mieć kota? Poniżej zaprezentujemy kilka z przytoczonych przez badaczy powodów. Niektóre z nich porównują zwierzaki do psów i innych popularnych pupili.

1. Koty mogą być bardziej ekologiczne - Zdaniem naukowców wyprodukowanie karmy potrzebnej do wykarmienia psa zostawia ślad podobny do eksploatacji ogromnego samochodu z napędem 4x4. W wypadku kota, mamy do czynienia z zanieczyszczeniami rzędu małego miejskiego auta.

2. Mruczki pomagają pogodzić się ze stratą - Z badań psychologów wynika, że osoby sprawujące opiekę nad zwierzakiem lżej przeżywają żałobę po śmierci bliskiej im osoby. Bliskość kota pomaga radzić sobie z cierpieniem. Sprawia, że rzadziej płaczemy czy musimy korzystać z wsparcia psychiatry.

3. Kot może pomóc w znalezieniu partnerki - Samotni mężczyźni mogą skorzystać z faktu posiadania zwierzaka. Badane kobiety wskazały, że bardziej atrakcyjni są partnerzy opiekujący się zwierzęciem. Tak odpowiedziało aż 82% z nich. Choć pies także zwiększa szansę na znalezienie drugiej połówki, badane aż w 90% zgadzają się z tezą, że posiadacze kotów są milsi niż inni.

DZISIAJ GRZEJE:1. Kózka dała czadu u weterynarza. Przekomiczne wygibasy zwierzaka sprawiają, że aż samemu chce się tańczyć
2. Zmaltretowany kociak pełzał po ulicy. Zabrali go ze sobą, niewiarygodne, jak dzisiaj wygląda
3. Kot zobaczył swoje odbicie w lustrze. Reakcja sprawiła, że właścicieli zatkało

4. Zwierzak pomaga radzić sobie ze stresem - Posiadacze kotów lepiej radzą sobie ze stresem. Jeśli więc masz wymagającą pracę i lubisz zwierzęta, warto pomyśleć o przygarnięciu takiego czworonoga. Przytulanie i głaskanie kota wpływa na nas upajająco. Osoby, które troszczą się o swoje serce rozradują się słysząc, że właściciele kotów aż o 30% rzadziej doświadczają ataku serca.

5. Właściciele kotów postrzegani są jako uczciwsi - Ludzie często oceniają napotykane osoby po ich stosunku do zwierząt. Zdaniem badaczy, właściciele kotów są bardziej godni zaufania, jak i mniej podatni na manipulację. Wyróżniać ma ich również skromność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pamiętacie Bronkę z “Daleko od szosy”? Aktorka wreszcie zdradziła jedną z największych tajemnic serialu
  2. Lew i dziecko występowali w programie na żywo. Wystarczyłyby sekundy, by doszło do tragedii
  3. Okaleczony kucyk został potraktowany jak zepsuty mebel. Nieczuły hodowca wystawił go na sprzedaż
  4. Pies został rozdzielony z właścicielem na 3 lata. Gdy spotkali się ponownie, zwierzę o mało nie padło z wrażenia
  5. Pies czekał na śmierć w deszczu na środku drogi. Doszło do tragedii, nie miał już siły
  6. TVP: Nie żyje wicepremier, był zakażony. Tragiczna wiadomość z zagranicy

źródło: radiozet.pl

Następny artykuł