kot szczęśliwy
Źródło: pixabay.com/guvo59

Dlaczego koty mruczą? Powody mogą Cię zaskoczyć

13 Sierpnia 2020

Koty mrucząc nie komunikują jedynie swojego zadowolenia, z pieszczot otrzymywanych z rąk człowieka. Choć lwy czy tygrysy utraciły zdolność wydawania takich dźwięków, nawet dzikie gatunki tego zwierzaka, jak pumy, rysie czy gepardy wydają z siebie charakterystyczny odgłos. W zależności od natężenia i tonacji pomruk może wyrażać różne rzeczy.

Koty mruczą wykorzystując głównie krtań. Otwierający się i zamykający szybko organ odpowiada za powstawania charakterystycznego dźwięku oraz wibracji. Wciąż nie wiemy wszystkiego, o tym jak wygląda ten proces. Jest on dość złożonych pod względem biologicznym i anatomicznym. Charakterystyczny pomruk jest dość niskim dźwiękiem, znajduje się blisko granicy słyszalności dla ludzkiego ucha. Słyszalny jest, w odróżnieniu od rozchodzącego się na wiele metrów miauczenia, tylko w odległości do kilkudziesięciu centymetrów od kota. Potęguje to intymny i bliski wymiar tego zachowania u zwierzaków.

Czy można spać z kotem w łóżku? Eksperci są pewniCzy można spać z kotem w łóżku? Eksperci są pewniCzytaj dalej

Koty mruczą z wielu powodów

Zdajemy sobie dziś sprawę z tego, że mruczenie może mieć wiele różnych funkcji. Wciąż nie znamy jednak wszystkich powodów, które sprawiają, że koty zaczynają emitować te niskie dźwięki. Nie do końca wiemy na przykład, czemu odruch ten nie zanika u dorosłych zwierząt, ani czemu koty praktycznie nie wykorzystują go do porozumiewania się pomiędzy sobą. Naukowcy są jednak zgodni co do jednego - zazwyczaj stanowi ono wyraz przyjemności lub ekscytacji odczuwanej przez kota.

Kocięta zaczynają mruczeć gdy mają około tygodnia. Zdarza się im to głównie w czasie karmienia przez matkę. Eksperci twierdzą, że to logiczny mechanizm, kotki dają swojej mamie znać, że w tej chwili się pożywiają, oraz, że wszystkie znajdują się tuż koło niej. Matka potrafi rozróżnić ton, jakim mruczą jej dzieci. Kocica też zazwyczaj wtedy mruczy, by pokazać potomstwu, że jest odprężona i czuje się bezpieczna. Dorosłe koty wydają ten dźwięk głównie komunikując się z człowiekiem, by pokazać, że podoba im się, to co robimy, lub wyrażając ekscytację na myśl o posiłku.

DZISIAJ GRZEJE:1. Kotka robi najpiękniejsze prezenty. Zawstydziła wszystkich romantyków
2. Labrador i chihuahua mają szczeniaka. Właściciele pokazali mieszkankę tych dwóch ras, niewiarygodne

Mruczenie kota nie zawsze jest pozytywnym sygnałem

Czasem jednak mruczenie nie jest wyrazem dobrego samopoczucia, a sygnałem o wręcz przeciwnym stanie zwierzaka. Często chore koty wydają takie dźwięki. Eksperci sugerują, że może to być forma samouspokojenia - wydając dźwięki kojarzone z dobrym samopoczuciem, przypomina sobie pozytywne rzeczy. Wibracje towarzyszące mruczeniu mogą mieć właściwości lecznicze. Wspierają zrastanie się chrząstek lub złamanych kostek, lub łagodzić ból związany z nimi. Możliwe także, że ma pozytywny wpływ na trawienie.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies przyniósł porzuconego szczeniaka. W końcu dowiedzieli się, jakim jest zwierzęciem i zamarli z wrażenia
  2. Kultowy sklep z "Rancza" do tej pory sprzedaje słynne "Mamroty". Co słychać w Wilkowyjach po latach?
  3. Owczarek niemiecki błąkał się przy jeziorze. Nie mieści się w głowie, co właściciele myśleli
  4. Kot poważnie ucierpiał w wypadku. Niesamowite, co stało się potem z rannym mruczkiem
  5. Nagrali pierwsze spotkanie husky z noworodkiem. Nie spodziewali się
  6. Niewyobrażalna tragedia w Malborku. 30-latka nie żyje

Źródło: wamiz.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł