Kot ucieka z kuwety
Źródło: arch. prywatne

Dlaczego koty wysypują żwirek z kuwety? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

9 Czerwca 2020

Koty uchodzą za bardzo czyste stworzenia. Nie da się zaprzeczyć - mruczki bardzo dbają o swoją higienę. Zdarza im się jednak coś, co nieco kłóci się z ich wizerunkiem. Dlaczego koty wysypują żwirek z kuwety? Jakie mogą być powody takiego zachowania? Jak sobie z tym poradzić?

Koty to prawdziwe czyściochy. Mruczki poświęcają bardzo dużo czasu na pielęgnację swojego miękkiego futerka, manicure oraz pedicure. Widok kota robiącego sobie domowe spa jest naprawdę rozczulający. Jednak czasami czworonogom zdarza robić coś, co kłóci się z ich wizerunkiem. Dlaczego kotom zdarza się wysypywać żwirek z kuwety? Czy kot chce Wam zagrać na nosie, czy ma inne powody?

Twój kot wysypuje żwirek z kuwety? To normalne i można temu zaradzić!

Każdy opiekun mruczka zna ten charakterystyczny odgłos - szuranie kocich łapek w żwirku kuwety. Jednak dla niektórych ten dźwięk oznacza jedno - odkurzacz i sprzątanie podłogi w promieniu co najmniej 10 km od kuwety. Ale żarty na bok - rzeczywiście zdarza się tak, że koty wysypują żwirek z kuwety. Dlaczego? Znamy powody.

1. Za mała kuweta - kuweta musi być na tyle duża, żeby Wasz kot mógł spokojnie się w niej obrócić i kopać łapką w żwirku. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na ogromną kuwetę wielkości małego basenu, jednak warto znaleźć kompromis. Za mała kuweta może wzbudzić niepokój i niechęć kota oraz w znaczącym stopniu utrudniać mu zadanie zachowywania czystości.

2. Zbyt płytka kuweta - wystarczy, że kot zrobi większy zamach łapką i ze zbyt płytkiej kuwety wysypie się większość jej zawartości.

3. Za mało żwirku - za mała ilość żwiru może powodować, że kot zacznie intensywniej kopać, a co za tym idzie - rozsypywać zawartość kuwety poza nią. Nie utrudniajmy kotu jego zadania - zacierania za sobą śladów przed drapieżnikami - mruczki mają taką naturę i atawistyczny zwyczaj.

4. Za dużo żwirku - przesada też nie jest dobrym kierunkiem. Mruczkom wystarczy warstwa 3-5 cm żwiru, nie więcej.

5. Brudna kuweta - istnieje ryzyko, że Twój kot będzie musiał długo kopać, zanim znajdzie fragment czystego podłoża. Dlatego - należy regularnie sprzątać kuwetę i dbać o komfort mruczków.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Szczeniak miał jechać na śmierć. Został uratowany w ostatniej chwili, jego zdjęcia są niewiarygodne
2. Pies znalazł w ziemi ogromną kulkę. Właściciel zamarł, kiedy usłyszał jej syczenie

Pamiętajcie - kot nie wyrzuca żwiru z kuwety, żeby sprawić Wam kłopot. Warto się zastanowić, co można ulepszyć w intymnej przestrzeni, jaką jest kuweta, żeby kot mógł się czuć w pełni komfortowo.

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Koty są bardzo wybredne w doborze przyjaciółKot - zdjęcie podglądowe
Pixabay/Ihtar

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zainstalowała przed domem ukrytą kamerę. Gdy zobaczyła kto ją odwiedza, natychmiast musiała zareagować
  2. Dziewczynka smacznie spała. Niewiarygodne zachowanie psów rasy golden retriever
  3. Biedronka rusza dziś z hitową akcją dla zwierząt. Karmy dla psów i kotów prawie za grosze
  4. Niemowlę cały czas płakało. Zachowanie labradora wzrusza do łez. Rodzice wszystko nagrali
  5. Małe labradory wpadły do wody. Suczka próbowała nauczyć je pływać
  6. Na zdjęciu ukrył się mały jamnik. Czy potrafisz znaleźć go w minutę?

Źródło: koty.pl

Następny artykuł