Awokado z pestką
Źródło: Pixabay/Pexels

Awokado w diecie kotów. Czy mruczki mogą jeść owoce z pestką?

8 Czerwca 2020

Koty są typowymi mięsożercami. Jednak potomkowie lwów i tygrysów lubią od czasu do czasu posilić się zieleniną. Czy każde warzywo nadaje się dla mruczka? Czy koty mogą jeść awokado?

Awokado uchodzi za tzw. super food. Rzeczywiście - dla człowieka owoc jest niezwykle cennym składnikiem diety. Zawiera 20 witamin, jest bogate w zdrowe tłuszcze i minerały, a przy okazji smakuje prawie każdemu. Czy ten cudowny składnik będzie również dobrym składnikiem diety mruczka?

Czy kot może jeść awokado?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo konkretna - nie. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać kotu awokado. Oprócz wszystkich cennych substancji, owoc posiada również persynę. Co to takiego? Persyna to specjalny środek grzybobójczy, który sprytny owoc wytwarza, żeby ochronić się przed atakiem szkodników. Jak się okazuje - jest to również substancja bardzo toksyczna dla zwierząt, w tym kotów. Po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości zielonego owocu, kot może dostać biegunki, torsji, duszności, a nawet obrzęku i uszkodzenia mięśnia sercowego. Dlatego sprawa jest bardzo poważna - nie wolno narażać mruczka na takie ryzyko. Najniebezpieczniejsze są awokado z Gwatemali - owoce z tego regionu świata zawierają największe stężenie szkodliwej dla zwierzaków persyny.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dziecko patrzy na psa i zanosi się śmiechem. Po chwili wszystko idzie nie tak, nagranie zwala z nóg
2. Dziewczynka smacznie spała. Niewiarygodne zachowanie psów rasy golden retriever

Oczywiście jeżeli Wasz milusiński podje trochę owocu, nie oznacza to od razu tego, że czeka go straszny los i cierpienie. W takiej sytuacji należy bacznie obserwować czworonoga i jeżeli tylko pojawią się jakieś niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Pilnujmy diety pupili, to, co jest zdrowie i smaczne dla człowieka, często okazuje się być śmiertelną trucizną dla zwierząt. Warto skonsultować kwestie żywienia zwierzaka ze specjalistą - weterynarzem bądź dietetykiem zwierzęcym.

Czekamy na Wasze informacje


swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Matka zostawiła dziecko z psem, nagle usłyszała głośny płacz. Kamery nagrały, co zrobiło zwierzę
  2. Właściciele kotów popełniają wielki błąd karmiąc tym mruczki. Bardzo złe rozwiązanie
  3. Na zdjęciu ukrył się mały jamnik. Czy potrafisz znaleźć go w minutę?
  4. Husky skradł pocałunek małemu kociakowi. Słodkie wideo rozczula
  5. Anna i Robert Lewandowscy mają psa? Na Instagrama trafiły zdjęcia uroczego czworonoga
  6. Dzikie zwierzę zaatakowało amstaffa, czworonóg bronił właściciela. Będą następne ofiary?

Źródło: koty.pl

Następny artykuł