Kot w kartonie
Źródło: Instagram/jestemkitka

Zamiast legowisk wybierają pudełka. Dlaczego koty siedzą w kartonach?

2 Kwietnia 2020

Koty uwielbiają wskakiwać do pudełek i walizek. Gdy tylko widzą coś ze ściankami, gdzie mogą się schować, to pędzą jak szalone. Dlaczego mruczki chowają się w kartonach? Eksperci wyjaśniają.

Gdy tylko widzą pudełka, to od razu do nich wskakują. Koty uwielbiają kartony, niezależnie od ich wielkości. Mruczki z chęcią chowają się też w walizkach, reklamówkach, pufach, plecakach czy torbach. Dlaczego to robią? Wyjaśnili to naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Utrchecie.

Koty w pudełkach

Naukowy z Utrechtu przez 2 tygodnie obserwowali koty w wybranym przez siebie schronisku. Okazało się, że przywiezione do przytuliska mruczki z chęcią chowały się do pudełek. Te, które nie mogły tego robić bardziej przejmowały się nową, niecodzienną sytuacją. Oznacza to, że pudełka zmniejszają stres u kotów. Mało tego, dają im poczucie bezpieczeństwa i ochronę. Koty przebywające w kartonie nie mogą zostać zaatakowane. Zwierzęta w ten sposób się chronią. Trzeba przyznać, że jest to jakaś metoda.

Koty używają też pudełek jako kryjówek. W obliczu zagrożenia chowają się do nich lub mogą z nich polować na swoje ofiary. Nie należy przechodzić blisko koło kartonów z kotami. Zwierzęta uwielbiają wtedy łapać na nogi. W ten sposób bronią swojej twierdzy.

Z kolei według badania z 2006 roku wykonanego przez National Research Council okazuje się, że koty chowają się rzeczach, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Mruczki wpasowują się ciasne przestrzenie, ponieważ nie chcą marznąć. Temperatury w domach nie zawsze odpowiadają naszym pupilom. Dlatego często można też zobaczyć kota np. leżącego na ciepłym kaloryferze.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Kot w pudełkuKot w pudełku
instagram/jestemkitka

Kot w pudełkuKoty uwielbiają ciasne miejsca
pixabay/inkie

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostawili kotkę samą w domu na 40 dni. Była w ciąży, niewiarygodne jak sobie poradziła
  2. Kolejne ZOO może nie przetrwać czasu pandemii. "Mamy na utrzymaniu 600 zwierzaków"
  3. Bokser poznał nowego domownika. Matka nagrała jego reakcję na niemowlę, trudno uwierzyć
  4. Pies nie mógł oderwać wzroku od pralki. Niewiarygodne, co znalazł w środku, wszystko się nagrało
  5. Niecodzienny widok na miejskiej plaży w Gdyni. Morskie zwierzę odpoczywało na piasku
  6. 68-letnia kobieta została zaatakowana przez amstaffa, kiedy ratowała swojego psa. Została ranna

Źródło: crazynauka.pl

Następny artykuł