Kot sfinks. Nie ma futra, za to ma wielkie serce
Źródło: pixabay

Kot sfinks. Nie ma futra, za to ma wielkie serce

1 Listopada 2020

Kot sfinks w oczywisty sposób wyróżnia się spośród wszystkich kotów – jest niemal zupełnie łysy. Czy to oznacza, że nie trzeba go pielęgnować? Czy takim kotom nie jest zimno? Czy koty sfinksy nie wywołują alergii? Dowiedz się wszystkiego o kotach sfinksach.

Czy kot sfinks wywodzi się z Egiptu? Historia rasy

Kot sfinks nazywany jest inaczej kanadyjski kotem bezwłosym. Nie wywodzi się z Egiptu, tylko z Kanady, a historia tej rasy jest dość krótka. Sięga 1966 r., kiedy to w wyniku samoistnej mutacji pewna kotka kanadyjska urodziła parę zupełnie łysych kociąt. Podobne mutacje zdarzały się wcześniej, ale niezwykle rzadko. W XIX w. krótko istniała hodowla meksykańskich kotów bezwłosych, prawdopodobnie wywodzących się właśnie od bezwłosego miotu kotki kanadyjskiej.

Kiedy w 1966 r. urodziły się łyse kocięta, hodowcy wyczuli, że klientom spodobają się tak egzotycznie wyglądające zwierzaki. Zaczęto powoli hodować koty sfinksy metodą starannego krzyżowania i ścisłej współpracy między Kanadą, USA i hodowcami europejskimi. Szczególnie dobrze udała się hodowla holenderska, gdzie krzyżowano sfinksy z kotami orientalnymi. Ostatecznie jednak standard rasy oparł się o sfinksy hodowane w Ameryce, krzyżowane z rasą rex devon i kotami krótkowłosymi.

W końcu osiągnięto idealnie łysego kota kanadyjskiego i uznano go za osobną rasę – kota sfinksa. Amerykańska organizacja Cat Fanciers’ Association wpisała rasę do swych rejestrów w 1998 r.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego kota nazwano sfinksem. Może skojarzył się hodowcom z występującym w Egipcie kotem abisyńskim, smukłym zwierzęciem o krótkiej sierści i dużych uszach. Może też nazwa wzięła się od pozy, przybieranej często przez koty, która przypomina nieco ułożenie słynnego sfinksa w Gizie. Taką pozę jednak przybierają wszystkie koty. Być może to połączenie „abisyńskiej” urody i owej pozy nasunęły hodowcom skojarzenia ze sfinksem i nazwa się przyjęła.

Kot sfinks jest jedyny w swoim rodzaju

Kot sfinks charakteryzuje się przede wszystkim brakiem futra. Lekkie owłosienie może występować tylko na nosie, uszach, ogonie i mosznie kocurów. Skóra kotów sfinksów jest ciepła i gładka na ciele, ale wyraźnie pofałdowana w okolicy głowy, szyi i stawów tylnych łap. Pofałdowanie skóry na głowie świadczy o doskonałej kompozycji genów kota sfinksa – taki kot świetnie nada się do hodowli. Koty sfinksy nie mają też wąsów, a jedynie lekki meszek na pyszczku.

Skóra kotów sfinksów w dotyku przypomina pokrytą zamszem butelkę z ciepłą wodą lub skórę koźlątka. Głaskanie sfinksów w niczym nie przypomina pieszczenia innych kotów i jest bardzo ciekawym wrażeniem, pożądanym przez hodowców i właścicieli kotów.

Do urody kotów sfinksów należą też duże odstające uszy, lekko skośne oczy w kształcie cytryny w kolorze brązowym albo żółtym, smukła głowa z mocno zarysowanym nosem i kośćmi policzkowymi, długie łapy i ogon, a także mocna budowa ciała z szeroką klatką piersiową i wydatnym brzuszkiem. Sfinksy łapy mają długie, wysmukłe palce z nadzwyczaj dobrze rozwiniętymi opuszkami. Sprawiają one wrażenie, jakby koty chodziły z godnością na małych poduszeczkach.

Jeśli chodzi o maść, koty sfinksy występują we wszystkich niemal kolorach i wszystkie typy umaszczenia uznawane są za spełniające standard rasy. Oczywiście, pigment nie występuje na futrze, którego nie ma, tylko na skórze zwierzaka.

Czy kot sfinks jest hipoalergiczny?

Mogłoby się zdawać, że brak futra skutecznie zapobiega wywoływaniu przez koty sfinksy reakcji alergicznych u ludzi. Tak jednak nie jest. Alergię wywołuje białko, które koty przenoszą na swoje futro wraz ze śliną. Chociaż nie mają futra, koty sfinksy także się liżą, pozostawiając alergen bezpośrednio na skórze. Liczne doniesienia wskazują, że osoby uczulone na koty znoszą kontakt z alergenem bezpośrednio na skórze sfinksa gorzej niż wtedy, gdy alergen znajduje się na futrze innego kota.

Kot sfinks to wymarzony towarzysz

Koty sfinksy cechuje żywa inteligencja, moc energii, wielka ciekawość otoczenia i silne przywiązanie do właściciela. Koty sfinksy nie boją się obcych, chętnie poznają się bliżej z gośćmi, a właściciela witają już w drzwiach.

Każdy przedstawiciel tej rasy lubi się bawić, jest bardzo energiczny. Często trzeba poświęcać mu uwagę, ale wysiłek opłaca się – sfinks szybko uczy się sztuczek. Możesz nawet nauczyć go aportować zabawki. Sfinks wydaje szeroką gamę dźwięków, ale jego miauczenie jest stosunkowo ciche i nie powinno sprawiać kłopotów w domu.

Sfinks chętnie przytula się do ludzi, tym bardziej, że stale szuka ciepła. Jest dobrym towarzyszem zabaw dla dzieci. Przywiązuje się do ludzi, a nie do miejsca, jak inne koty, dlatego nie należy zostawiać go samego na dłużej. Kot powinien mieć kilka zabawek do stymulacji oraz wielopoziomowy drapak z platformami, rampami i domkiem do spania, gdzie mógłby się bawić sam lub z innym kotem.

To przyjazne usposobienie i skłonność do zabawy sprawiły, że właściciele i hodowcy zaliczają koty sfinksy do ras przypominających bardziej psy niż inne koty.

Co jada kot sfinks?

Koty sfinksy to drapieżniki, dlatego trzeba je karmić przystosowaną dla kotów karmą o wysokiej zawartości mięsa. Generalnie kot powinien spożywać mniej więcej 5 niedużych posiłków dziennie. Karmy suchej należy unikać i podawać ją tylko wtedy, gdy kot musi pozostać sam przez dłuższy czas.

Koty sfinksy z zasady jedzą trochę więcej od swych pobratymców z innych ras. To dlatego, że brak futra wymusza na nich konieczność stałego dostarczania organizmowi paliwa do utrzymania ciepła. Nadmiar karmy może jednak prowadzić do otyłości. Skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże ci dobrać odpowiednią dietę dla twojego sfinksa w zależności od rozmiaru, wieku i aktywności kota.

Kot powinien mieć stale dostęp do świeżej wody. Upewnij się, że woda z kranu nie jest silnie chlorowana, nie ma dziwnego smaku ani zapachu. Jeśli nie masz pewności, czy woda z kranu nadaje się do picia dla kota, zapytaj sąsiadów-kociarzy lub lokalnego weterynarza.

Czy kot sfinks jest trudny w utrzymaniu? Higiena i pielęgnacja

Chociaż koty sfinksy nie mają futerka, wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wydzieliny skórne, jak pot i łój, które u innych kotów wchłonęłyby się w futro, u kotów sfinksów pozostają na skórze i zasychają. Dlatego sfinksy wymagają kąpieli co tydzień lub nawet częściej.

Jak wykąpać kota? Na dnie wanny należy położyć ręcznik, aby kot się nie ślizgał. Woda powinna mieć temperaturę nie wyższą niż 36 stopni i mieć ok. 20 cm głębokości. Przed włożeniem kota do wody należy zatkać mu uszy wacikiem, by woda nie nalała się do kanału słuchowego. Zaleca się stosowanie szamponów dla dzieci, odpowiednich do delikatnej skóry, które nie wywołują uczulenia. Wodę z szamponem nakładamy na kota za pomocą gąbki, od głowy aż do ogona. Po kąpieli należy kota sfinksa delikatnie wytrzeć ręcznikiem i pozwolić mu odpocząć w ciepłym miejscu.

Ewentualnie zamiast pełnej kąpieli można kota przemyć gąbką. Na dłuższa metę nic jednak nie zastąpi wanny z wodą.

Koty sfinksy wymagają także czyszczenia uszu, najlepiej przed każą kąpielą. Brak włosów w uchu powoduje bowiem odkładanie się na małżowinie wosku i innych zanieczyszczeń. Nieusunięte zanieczyszczenia mogą dostać się do kanału słuchowego i zatkać go. Czyszczenie zaniedbanego kanału kociego ucha będzie zadaniem dla weterynarza.

Podobną uwagę należy poświęcić pazurkom kotów sfinksów oraz fałdkom skórnym wokół pazurów. Z powodu braku futra, w tych miejscach zbierają się brud i zanieczyszczenia.

Oczy kotów sfinksów nie mają rzęs. Gdy w kącikach zgromadzi się wydzielina lub zaschnięte łzy, trzeba ja przemyć letnią wodą.

Nie tylko zachowanie kociej higieny wymaga szczególnych starań od właścicieli tych kotów. Brak futra powoduje, że sfinksy narażone są na poparzenie słoneczne, tak samo jak ludzie. Dlatego nie należy pozwalać sfinksom zbyt długo przebywać na ostrym słońcu. Można też stosować specjalne kremy z filtrem dla zwierząt. Zimą z kolei koty sfinksy mogą cierpieć z powodu chłodu. W okolicach nawiedzanych przez silne chłody, właściciele kotów sfinksów powinni sprawić im ubranka ochronne – specjalne sweterki czy kubraczki, dostępne w sklepach zoologicznych i online.

Ponieważ skóra kotów sfinksów jest wystawiona na te same warunki atmosferyczne, co ludzka, możesz poznać po sobie, co odczuwa twój kot. Jeśli Tobie jest zimno, jemu pewnie też. Jeśli ciebie parzy słońce, kota sfinksa na pewno również.

W domu natomiast kot sfinks zawsze znajdzie ciepłe i przytulne miejsce do drzemki. Szczególnie chętnie zwinie się pod kołdrą na łóżku właściciela lub w jego ulubionym fotelu. Ponieważ stale szuka ciepła, garnie się do ludzi i innych zwierząt. Dobrym pomysłem byłoby urządzenie mu stałego legowiska w pobliżu kaloryfera.

Z powodu braku futra i mogących się z tym wiązać komplikacji, zaleca się, by koty sfinksy pozostawały raczej w domu niż poza nim. Można je wprawdzie nauczyć chodzenia na smyczy, ale lepszym pomysłem może okazać się zabezpieczony balkon albo parapet, który zapewni sfinksowi kontakt ze świeżym powietrzem, a nie narazi go na zmarznięcie lub poparzenie słońcem.

Czy kot sfinks dużo choruje?

Koty sfinksy mają tendencję do infekcji i przeziębień, poza tym jednak cieszą się dość dobrym zdrowiem. W przeciwieństwie do wielu innych rasowych kotów, sfinksy nie wykazują genetycznej tendencji do zapadania na kardiomiopatię przerostową. Niestety, stosunkowo często zapadają na inne choroby serca. Zdarzają się też choroby skóry, np. mastocytoza.

Z uwagi na brak sierści i związane z nim komplikacje, należy regularnie poddawać kota sfinksa badaniom ogólnym u weterynarza. Zadbany kot sfinks powinien żyć od 8 do nawet 20 lat.

Kot sfinks tylko z dobrej hodowli

Koty sfinksy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są rzadkie, a ich hodowla jest szczególnie trudna. Dlatego często trzeba zapisać się na listę oczekujących, by dostać kota sfinksa od dobrego i rzetelnego hodowcy.

Małe koty sfinksy są szczególnie narażone na choroby płuc, znowu przez brak ochronnej warstwy futra. Kociąt nie należy sprzedawać wcześniej niż po ukończeniu 14 tygodni życia. Hodowca powinien też upewnić się, że maluchy wykształciły należytą odporność i nie zaziębią się w nowym miejscu.

Kot sfinks jest wart swej ceny

Kociak z dobrej hodowli, z kompletem szczepień i wykastrowany, może kosztować od 1200 zł. Z kolei kot sfinks do hodowli może osiągnąć cenę nawet 9000 zł. Miesięczny koszt utrzymania kota sfinksa – karmy, zabawek, żwirku do kuwety, środków pielęgnacyjnych – powinien się zamknąć w granicy 120 zł.

Tę cenę warto jednak zapłacić za kota pełnego wigoru, który całym sercem przywiąże się do ciebie i twojej rodziny. Jeśli szukasz wdzięcznego towarzysza, któremu gotów jesteś poświęcić czas na zabawę i pielęgnację, niezwykły kot sfinks to z pewnością dobry wybór.

Jeśli jednak nie masz doświadczenia w zajmowaniu się kotami, lepiej wybierz jedną z bardziej typowych ras, która nie wymaga aż tylu zabiegów pielęgnacyjnych.

Następny artykuł