Dwa małe dachowce w kojcu
Źródło: Pixabay/HelgaKa

Kot rasowy i dachowiec. Jakiego mruczka lepiej wybrać?

4 Czerwca 2020

Kot rasowy czy dachowiec? Wybór jest niezwykle trudny, bo każdy mruczek jest po prostu kochającym przyjacielem. Jednak pewne różnice między kotami z rodowodem i podwórkowymi zawadiakami mogą okazać się niezwykle istotne przy wyborze nowego mieszkańca domu. Jaką decyzję podjąć?

Decyzja o adopcji bądź kupnie zwierzaka powinna być bardzo przemyślana. Z posiadaniem pupila wiąże się szereg zobowiązań. Przy dokonywaniu wyboru niezwykle istotną kwestią jest wzięcie pod uwagę możliwie wszystkich czynników. Często pada pytanie - dachowiec, czy rasowy? Jakiego kota wybrać w zależności od trybu życia, potrzeb, oczekiwań i gotowości do podjęcia zobowiązań?

Kot rasowy czy dachowiec?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszystkie koty, bez względu na swoje pochodzenie, mają zbliżone potrzeby życiowe. Muszą przestrzegać określonej diety - są mięsożercami z krwi i kości i w ich posiłkach nie może zabraknąć mięsa. Potrzebują też od kilkunastu do aż 20 godzin snu. Kotki w rui są bardzo głośne, kocury znaczą moczem teren. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto dowiedzieć się więcej o naturze mruczących puszków.

Dachowcom nie da się odmówić pewnego uroku huncwota. Koty przygarnięte z podwórka, albo zaadoptowane ze schroniska są równie wspaniałymi towarzyszami, co rasowe piękności. Warto jednak mieć na względzie to, że nie znamy przeszłości dachowca - dlatego pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić po tym, kiedy kot pojawi się w domu, to udanie się do weterynarza w celu przebadania pod kątem różnych schorzeń czy nosicielstwa pasożytów. Bezdomne koty są o wiele bardziej narażone na infekcje i obecność "pasażerów na gapę" - np. kleszczy. Dachowce mogą też sprawiać problemy behawioralne wynikające z doświadczeń z przeszłości. Kot przygarnięty z ulicy albo adoptowany ze schroniska nierzadko ma za sobą trudne przeżycia, które mogły odcisnąć piętno na jego osobowości. Na pewno kot z bolesną historią będzie wymagać od swoich właścicieli o wiele więcej pracy i wiedzy niż mruczek, którego od najmniejszych lat spotykały dobre rzeczy.

Przy wyborze kota rasowego należy wziąć pod uwagę specyfikę danej rasy. Jeżeli np. nie chcemy mieć zbyt dużych problemów z sierścią fruwającą po całym domu, zakup maine coona czy persa nie będzie najlepszym pomysłem. Ponadto, kluczowe jest wybranie zaufanej hodowli, która dostarczy dokumentację medyczną kota. Niestety, koty rasowe są też bardziej chorowite niż dachowce - może się okazać, że rasowiec będzie wymagać częstszych wizyt u weterynarza.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Chciał zobaczyć, czy husky obronią go przed niebezpieczeństwem. Zachowanie psów może zastanawiać 2. 2-letni chłopiec został pogryziony przez psa. Matka pokazała zdjęcie twarzy dziecka

Wolicie dachowce czy koty rasowe? My nie możemy się zdecydować - wszystkie mruczki są cudowne!

Czekamy na Wasze informacje


swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Każda rasa kotów ma swoje specyfikiKażda rasa kotów ma swoje specyfiki
Pixabay/lindarczyk

Dachowce to często koty po przejściachDachowce to często koty po przejściach
Pixabay/atrix9

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna chorował na raka, cały czas towarzyszył mu pies. Gdy umarł, stała się niebywała rzecz
  2. Poprosili weterynarza o uśpienie agresywnej suczki. Kiedy lekarz zbadał psa, odkrył prawdę
  3. Swoim zachowaniem wzruszyła miliony osób na świecie. Kobieta pomogła bezdomnemu psu na ulicy, wszystko nagrano
  4. Kot urodził się z niezwykłym znamieniem. Mruczek wygląda jakby miał dwa koty
  5. Zauważyła, że kot zmienia kolor sierści. Kiedy zabrała go do lekarza, usłyszała niezwykłą prawdę
  6. Zobaczył sąsiada wyrzucającego tajemniczy pakunek do śmieci. Wezwał policję. Bał się, że może być za późno

Źródło: dom.wp.pl

Następny artykuł