kot nie chce jeść
Źródło: unsplash.com/Madalyn Cox

Kot nie chce jeść? Brak apetetytu może stanowić powód do zmartwień

24 Listopada 2020

Kot nie chce jeść? Powodów braku apetytu może być wiele. O ile część z nich nie świadczy o występowaniu chorób czy zakażeniu pasożytami, warto obserwować nawyki żywieniowe swojego pupila. Większość kotów nie umie oprzeć się ulubionym przysmakom, więc łatwo jest dostrzec zmiany w ich łaknieniu.

Kot nie chce jeść? Warto zastanowić się nad tym, co zmieniło się, od kiedy ostatni raz kot posilał się ze smakiem. Znaczenie może mieć tutaj wiele czynników. Nawet przesunięcie jego miski o kilkadziesiąt centymetrów może sprawić, że mruczek straci apetyt. Zwierzaki potrafią być też dość wybredne, jeśli chodzi o smak, zapach czy sposób podania ich jedzenia. Czasem też stanowi to oznakę tego, że z pupilem dzieje się coś niedobrego. Praktycznie wszystkie schorzenia wywołujące ból jego brzuszka, sprawią, że będzie odczuwał wstręt przed pożywieniem.

Bohaterski jamnik uratował swoją przyjaciółkę. Bez niego bernardyn mógłby nie przeżyćBohaterski jamnik uratował swoją przyjaciółkę. Bez niego bernardyn mógłby nie przeżyćCzytaj dalej

Kot nie chce jeść? Przyjrzyjmy się możliwym przyczynom

Gdy zauważmy, że nasz mruczek je mało, lub omija niektóre posiłki, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy kiedy jego nawyki żywieniowe uległy zmianie. Wraz z wiekiem większość kotów ogranicza ilość przyswajanego pokarmu. Oczywiście równie wiele zwierzaków zaczyna jeść więcej. Apetyt jest w wypadku tych zwierząt kwestią indywidualną. Podobnie jak w wypadku ludzi - każdy z nich może mieć własne preferencje i inne zapotrzebowanie kaloryczne.

Ilość pokarmu, jakiej potrzebuje kot, zmienia się wraz z temperaturą otoczenia, dlatego latem czy wiosną jego apetyt może się mocno zmniejszyć. Jeśli mruczek spędza większość czasu w domu lub mieszkaniu, nawet lekkie rozkręcenie kaloryferów, może sprawić, że zacznie mniej jeść.

Kolejnym powodem może być zmiana karmy na taką, która mu nie odpowiada. Koty są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Większość z nich z dużą nieufnością podchodzi do jedzenia, które od dłuższego czasu zalega w ich misce. Zjedzą je jedynie jeśli będą bardzo głodne.

W końcu, jeśli twój mruczek wychodzi na zewnątrz, możliwe jest, że głód zaspakaja poza domem. W grę wchodzi nie tylko polowanie na ptaki i gryzonie. W wielu wypadkach właściciele, których kot nagle tracił apetyt, orientowali się, że ich pupil żebrze o jedzenie u sąsiadów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rodzina z Chin myślała, że wychowuje psa. Po 2 latach prawda ich przeraziła, jak można się tak pomylić?
2. Podobnego porodu w Lublinie jeszcze nie było, pani Karolina jest szczęściarą. W całej Polsce odnotowano zaledwie kilka przypadków
3. Buldożek francuski bardzo chce jeść. Urządził pani przezabawną awanturę

Niechęć kota do jedzenia może być spowodowana chorobą

Jak wspomnieliśmy wyżej, praktycznie wszystkie dolegliwości układu trawiennego kota będą mieć wpływ na apetyt. Zarobaczenie, niedrożność układu pokarmowego, niestrawność czy zatrucie pokarmowe to tylko niektóre z nich. Większość z nich wywołana jest zakażeniami bakteriami, pasożytami lub spożyciem nieświeżego pokarmu. Czasem są wynikiem wad genetycznych, lub złej diety.

Warto wspomnieć tutaj o kilku mniej znanych schorzeniach, które występują u wielu kotów. Mało kto wie, że podobnie jak ludzie, mruczki mogą cierpieć na cukrzycę. Może on wynikać także z osłabienia węchu, które może być wynikiem takich chorób jak koci katar, lub normalną przypadłością starszych zwierząt.

Kolejnym dość powszechnym powodem jest stres - jeśli zwierzak nie czuje się bezpiecznie w domu, męczą go różne hałasy czy nadmiar uwagi ze strony właścicieli, prawdopodobnie nie będzie miał ochoty na jedzenie.

Jeśli kot nie chce jeść przez ponad dobę, lub – co gorsza – nie przyjmuje żadnych płynów, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. To bardzo poważny objaw, leczenie kota na własną rękę, lub wmuszanie w niego pokarmu, na który nie ma ochoty, może skończyć się tragicznie.

Porażający materiał w Uwaga TVN. 60 skrajnie zaniedbanych psów odebrane lekarce weterynariiPorażający materiał w Uwaga TVN. 60 skrajnie zaniedbanych psów odebrane lekarce weterynariiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Wiemy, gdzie wpuszczają Polaków bez testów. Lista jest bardzo krótka
  3. Bohaterski jamnik uratował swoją przyjaciółkę. Bez niego bernardyn mógłby nie przeżyć
  4. Porażający materiał w Uwaga TVN. 60 skrajnie zaniedbanych psów odebrane lekarce weterynarii
  5. Brak słów, wyrzucili psa z 8 piętra. Nie przeżył, kara dla właściciela brzmi jak ponury żart
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądze

źródło: petportal.pl

Następny artykuł