Kot brytyjski krótkowłosy – puszysty ulubieniec Anglików
Źródło: pixabay

Kot brytyjski krótkowłosy – puszysty ulubieniec Anglików

31 Października 2020

Trudno się dziwić, że kot brytyjski krótkowłosy to rasa ciesząca się uwielbieniem wśród ludzi od niemal 2000 lat. To spokojny domator, który nie stroni od pieszczot i z każdym się dogada, ale lubi też chodzić własnymi drogami. No i ten pyszczek przypominający pluszowego misia. Oto kot brytyjski krótkowłosy.

Kot brytyjski krótkowłosy, a może raczej… rzymski?

Według legend, kot brytyjski krótkowłosy wywodzi się od zwierząt sprowadzonych na tereny Brytanii przez Rzymian. Zadaniem tamtych kocich pionierów było wyłapywanie gryzoni w gospodarstwach. Choć nie wiadomo, czy to wszystko prawda, z pewnością kot brytyjski krótkowłosy to jedna z najstarszych kocich ras, towarzysząca ludziom już od 2000 lat. Jest też obecnie najpopularniejszym kotem domowym w Wielkiej Brytanii, jak podaje brytyjska Governing Council of the Cat Fancy (GCCF).

W XIX w. zaczęto hodować koty brytyjskie krótkowłose, starając się wzmocnić ich najlepsze cechy. Ceniono zwłaszcza niebieskie futerko. Koty o takim umaszczeniu nazywano brytyjskimi błękitnymi lub typem angielskim i z dumą przeciwstawiano typowi rosyjskiego kota niebieskiego.

Najlepsi przedstawiciele rasy kota brytyjskiego krótkowłosego zachwycili publiczność na wystawie w Pałacu Kryształowym pod Londynem w 1871 r. Od tej daty zaczęła się rosnąca stale popularność tych kotów w Zjednoczonym Królestwie. Wprawdzie krótko przed I wojną światową brytyjski kot krótkowłosy ustąpił pola uwielbianym przez Brytyjczyków kotom perskim, szybko jednak odzyskał dominującą pozycję wśród mieszkańców Wysp. W latach 50. XX w. koty brytyjskie krótkowłose zaczęto krzyżować z niebieskimi kotami perskimi, co wzmogło liczebność i wzmocniło cechy rasy. Z krzyżówek z Persami wywodzi się też rasa kota brytyjskiego długowłosego.

W latach 70. XX w. kot brytyjski krótkowłosy został oficjalnie uznany za unikalną brytyjską rasę przez międzynarodowe organizacje felinologiczne. Standard rasy ogłoszono w 1980 r. Do Polski koty brytyjskie krótkowłose trafiły w połowie lat 90.

Kot brytyjski krótkowłosy i jego słynne futerko

Kot brytyjski krótkowłosy należy do największych kotów tego rodzaju. Kocury osiągają masę 9 kg, kotki ok. 6 kg. Pełne rozmiary zwierzęta osiągają dopiero ok. 3 roku życia.

Zwierzęta cechuje muskularna budowa ciała, szeroka klatka piersiowa i krępe łapy. Ogon średniej długości i zwęża się w kierunku koniuszka. Szyja raczej krótka, podobnie kończyny.

Głowa jest duża; ma wyraźne policzki oraz brodę. Nos jest prosty i szeroki, uszy zaokrąglone. Oczy są duże i okrągłe. Występują w wielu kolorach: od niebieskiego i zielonego po pomarańczowy, czasem każde oko ma inny kolor. Ogólnie rzecz biorąc, kot brytyjski krótkowłosy ma sympatyczny wyraz pyszczka i przywodzi na myśl pluszowego misia o wielkich okrągłych oczach.

Kot brytyjski krótkowłosy ma krótkie, ale gęste i puchate futerko. Umaszczenie tych zwierzaków najczęściej jest jednolicie niebieskie, co powoduje ich mylenie z kotami kartuskimi, z którymi zresztą były w przeszłości często krzyżowane. Standard rasy kota brytyjskiego krótkowłosego dopuszcza jednak bardzo wiele odmian kolorystycznych. Koty brytyjskie krótkowłose mogą więc być białe i czarne, rude i cynamonowe, liliowe i czekoladowe, dymne, srebrzyste i złociste, trafiają się szylkretowe. Nie należy dziwić się też na widok kota dwukolorowego (np. biało-czarny arlekin), prążkowanego i cętkowanego.

Ponieważ koty brytyjskie krótkowłose towarzyszą ludziom już tak długo, można je zobaczyć na niejednym starodawnym obrazie. Porównanie z wizerunkami ich dawnych przodków wskazuje, że wygląd kotów brytyjskich krótkowłosych niemal nie zmienił się od wielu wieków.

Jaki charakter ma kot brytyjski krótkowłosy?

Kot brytyjski krótkowłosy to łagodny gigant. Ma spokojne usposobienie i jest bardzo cichy. Miauczy z rzadka i cichutko, tak że właściciele częściej zachęcają go do wokalizacji, niż narzekają na zbyt głośne kocie odgłosy. Kot brytyjski krótkowłosy nie jest przesadnie energiczny i najchętniej spędza czas, wylegując się gdzieś na słońcu i obserwując otoczenie. Cierpliwość i brak agresji sprawiają, że kot ten szybko przystosowuje się do nowych warunków, ludzi i innych zwierząt. Czyni go to idealnym domowym pupilem.

Kot brytyjski krótkowłosy lubi towarzystwo, ale równie dobrze czuje się w samotności, której czasem szuka, zaszywając się gdzieś w kątach domu lub obserwując domowników z położonej gdzieś wysoko kryjówki.

Koty te lubią zabawę, ale tylko wtedy, gdy akurat mają na nią ochotę. Nie przepadają za braniem na ręce. Chętnie jednak bawią się w gonitwy i lubią ukrywać się w zakamarkach domów. Warto podarować kotu wysoki drapak do ścierania pazurków z platformami do wskakiwania i domkiem do chowania się. Można też przestawić nieco meble, tworząc dla kota rodzaj szlaku wysoko nad podłogą, gdzie będzie mógł harcować po szczytach szaf i regałów.

Co je kot brytyjski krótkowłosy?

Dieta kota brytyjskiego krótkowłosego powinna być dopasowana do płci, wieku, masy i trybu życia kota. Koty brytyjskie krótkowłose mają tendencję do tycia z uwagi na duży apetyt i nieszczególnie wielkie zamiłowanie do aktywności fizycznej. Jednym ze sposobów odchudzenia kota jest sprawienie mu interaktywnej miski, która odciąga uwagę od jedzenia.

Kocia karma powinna być bogata w białka zwierzęce i raczej uboga w węglowodany. Wysokiej jakości karma dla kotów powinna zwierać taurynę, zapobiegającą rozwojowi chorób serca oraz witaminę B, która dobrze wpływa na kocie futerko.

Ponieważ koty brytyjskie krótkowłose mają krótką żuchwę, mogą mieć problemy z przeżuwaniem dużych kęsów. Można jednak kupić im specjalne krokieciki dostosowane do potrzeb kotów z tak zbudowaną szczęką.

Należy unikać podejrzanych karm z dużą zawartością zbóż lub niezidentyfikowanych odpadów pochodzenia zwierzęcego.

Jakiej pielęgnacji wymaga kot brytyjski krótkowłosy?

Kot brytyjski krótkowłosy cieszy się dobrym zdrowiem, ale może zapaść na choroby typowe dla rasowych kotów. Około 20% kocurów i 2% kotek zapada na kardiomiopatię przerostową, czyli przerost lewej komory serca. Koty cierpią też na schorzenia nerek, np. wielotorbielowatość. Dlatego konieczne są regularne wizyty u weterynarza na rutynowe badania krwi, przegląd uzębienia, USG serca i odsłuch płuc. Wczesne wykrycie chorób zwiększa szanse ich wyleczenia.

Kot brytyjski krótkowłosy najczęściej umie utrzymać swoje futerko we względnym porządku. Trzeba go jednak regularnie szczotkować, by zapobiec powstaniu kołtunów. Jeśli nie opuszcza domu, wystarczy jedno czesanie w tygodniu. Dobrze też od czasu do czasu użyć furminatora – specjalnej szczotki do usuwania martwego podszerstka. Czesanie jest szczególnie ważne w okresie linienia, kiedy kot traci bardzo dużo sierści. Wtedy też można mu podsunąć trawkę dla kotów, która wspomaga wykrztuszanie nadmiaru połkniętej sierści i zapobiega tworzeniu się kłaczków w kocim przełyku. Im wcześniej przyzwyczaisz kota do szczotki, tym spokojniej będzie on znosił regularne sesje czesania.

Do tego kot brytyjski krótkowłosy może mieć problemy z drożnością kanalików łzowych, co jest dość typowe u kotów o nieco spłaszczonych pyszczkach (cecha przejęta od kotów perskich). Przy nadmiernym łzawieniu trzeba kotu delikatnie otrzeć kąciki oczu szmatką nasączoną ciepłą wodą lub specjalnym roztworem soli fizjologicznych. W razie potrzeby weterynarz może też wykonać zabieg udrożnienia kanalików.

Poza tym kot brytyjski krótkowłosy nie wymaga innych zabiegów pielęgnacyjnych niż najbardziej typowe: czasu czyszczenia uszu, przycinania pazurków i kontroli stanu uzębienia.

Zadbany kot brytyjski krótkowłosy może żyć nawet 20 lat.

Ile kosztuje kot brytyjski krótkowłosy i gdzie go kupić?

Koty brytyjskie krótkowłose to szlachetna rasa i powinny pochodzić z dobrych hodowli. Sprawdź, czy upatrzona przez ciebie hodowla dba o zwierzęta i ich potrzeby. Możesz to zrobić, przeglądając stronę internetową hodowcy lub opinie o niej na forach społecznościowych. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy hodowla jest porządna, a jej metody właściwe, jest odwiedzenie jej i przekonania się na własne oczy. To także dobra okazja do osobistego zapoznania się z kociakami oferowanymi na sprzedaż.

Odpowiedzialny hodowca powinien być zrzeszony w jednej z międzynarodowych organizacji felinologicznych. Dobra hodowla oferuje zdrowe, odchowane kociaki po wszystkich niezbędnych badaniach i szczepieniach. Koty przeznaczone na sprzedaż nie powinny być odstawiane od matek wcześniej niż po 12, a nawet 16 tygodniach życia. W tym czasie uczą się wszystkich najważniejszych kocich umiejętności i zachowań.

Każdy kociak powinien mieć rodowód, potwierdzający czyste pochodzenie i spełnianie standardu rasy.

Rasowy kot brytyjski krótkowłosy kosztuje ok. 2500 zł, ale cena kota do hodowli może sięgnąć nawet 4000 zł. Jeśli nie chcesz ponosić takich wydatków, możesz poszukać kotów brytyjskich krótkowłosych w schroniskach. Koty przeznaczone do adopcji mogą być w każdym wieku i w różnej kondycji. Warto jednak przygarnąć kota po przejściach i podarować mu nowy dom. W ten sposób uszczęśliwisz zwierzaka i zapoznasz się z charakterem tej niezwykle urokliwej rasy.

Miesięczny koszt utrzymania kota powinien zamknąć się w kwocie 150 zł, co wystarczy na dobrej jakości karmę i żwirek.

Pupil jednak wart jest swej ceny. To przemiłe, spokojne zwierzątko idealnie nadaje się do domu lub mieszkania. Nie wymaga przesadnie dużo uwagi ani pielęgnacji, dobrze żyje z innymi zwierzakami i z dziećmi. Spokojna natura kota brytyjskiego krótkowłosego sprawia, że świetnie nadaje się dla osób starszych.

Ciekawostki - kot brytyjski krótkowłosy w kulturze

Nie może dziwić, że tak stara i tak uwielbiana rasa kotów doczekała się swoich przedstawicieli w dziełach kultury. Słynny Kot z Cheshire, opisany w „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, to właśnie kot brytyjski krótkowłosy. Poczciwy Greebo, kocur należący do Niani Ogg z powieści Terry’ego Pratchetta o Świecie Dysku, to też przedstawiciel tej rasy. Inny brytyjski krótkowłosy kocur to maskotka firmy Whiskas, którą zobaczyć możemy na opakowaniach kociej karmy. Również internetowy mem „Co ja pacze?” przedstawia zaskoczony pyszczek sympatycznego kota brytyjskiego krótkowłosego.

Następny artykuł