Kot wygłasza przemówienie w Białym Domu
Źródło: Pixabay/272447

Co mówi do Ciebie Twój kot? 7 przydatnych wyrażeń z przykładami

29 Kwietnia 2020

Kot to wbrew powszechnej opinii bardzo wygadane zwierzę. Czy kiedyś zastanawialiście się, co takiego mówi do Was zielonooki mruczek? Mamy przydatną ściągawkę z języka kociego!

Kot, mimo, że sprawia wrażenie nieco zdystansowanego, jest bardzo towarzystkim zwierzakiem. Co więcej - bardzo potrzebuje kontaktu ze swoimi opiekunami. Czworonogi uwielbiają od czasu do czasu wdać się z ludźmi w dyskusje. Mimo, że kocia mowa jest bardzo skomplikowanym językiem, koty dysponują bowiem bardzo bogatym słownikiem wyrażeń, jest kilka podstawowych zwrotów, których na pewno szybko się nauczycie!

Kocie abecadło - jak zrozumieć, co chce Ci przekazać Twój kot?

1. Miauczenie - najczęściej oznacza to, że kot czegoś od nas chce. Może to być jedzenie, albo woda, ale też... pieszczoty! Koty bardzo klarownie komunikują, że czują się samotne w danej chwili i potrzebują towarzystwa. Mruczki, mimo, że bardzo niezależne, to w końcu bardzo towarzystkie stworzenia.

2. Mruczenie - w większości przypadków mruczenie sygnalizuje zadowolenie, a wręcz błogość. Jednak nie zdziwcie się, kiedy usłyszycie, że Wasz kot mruczy np. w trakcie wizyty u weterynarza - zwierzę "mówi" w ten sposób, że... odczuwa ból. Badania wykazały też, że mruczenie pomaga zwierzakowi przezwyciężyć cierpienie i szybciej wydobrzeć.

3. "Seria" szybkich miauknięć - czy zaobserwowaliście kiedyś, że Wasz kot siedzi przy oknie, obserwuje ptaszki i zaczyna podekscytowany bardzo szybko podmiaukiwać? W kocim języku oznacza to żywe zainteresowanie potencjalnym łupem!

4. Gaworzenie - ten bardzo charakterystyczny dla kotów dźwięk ma nam dać do zrozumienia, że nasz podopieczny jest w siódmymy niebie.

5. Zawodzenie - w kociej mowie oznacza nie tylko to, że zwierzęciu dzieje się krzywda, albo... szuka partnera/partnerki. Kot "mówi" w ten sposób również to, że cierpi i odczuwa ból

6. Prychanie - jest to zdecydowanie sygnał, że kotu coś nie pasuje i jest bardzo zdenerwowany. Możemy go przetłumaczyć na ludzkie "daj mi spokój!".

7. Warczenie - nie tylko psy wydają z siebie ten bardzo specyficzny dźwięk. Koty też warczą! Kiedy to robią? W sytuacji zagrożenia, kiedy chcą ostrzec przed niebezpieczeństwem, albo kiedy są bardzo zdenerowane i zaniepokojone.

Mamy nadzieję, że ten krótki słowniczek pomoże Wam lepiej zrozumieć, co mają Wam do przekazania Wasi milusińscy. Znacie może jeszcze jakieś inne "wyrażenia" w kociej mowie?

ZOBACZ WIDEO:

Jak dogadujecie się z Waszymi kotami?Jak dogadujecie się z Waszymi kotami?
Pixabay/Pexels

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies rasy maltańczyk wsiadł za kółko auta. Obok siedziało małe dziecko
  2. Kot stracił właściciela. Codziennie opłakuje jego odejście na grobie
  3. Niebezpieczne drapieżniki wtargnęły na prywatną posesję. Buldog zareagował, niewiarygodne
  4. Tragedia w Olkuszu. Pies ugryzł 6-letnią dziewczynkę, gdy szła z matką
  5. Agnieszka Woźniak-Starak pokazała, co wyprawia z psami. Niewiarygodne, do czego jest zdolna
  6. Kot wdał się w dyskusję ze swoim odbiciem w lustrze. Wideo stało się hitem sieci

Źródło: Cole and Marmelade

Następny artykuł