Jakie rośliny można hodować w domu, w którym mieszka kot?
Źródło: unsplash/Milada Vigerova

Jakie rośliny są odpowiednie do mieszkania z kotem? Miłośnicy zwierzaków i kwiatów muszą je znać

27 Sierpnia 2020

Kot i rośliny domowe to nie zawsze dobre połączenie. Właściciele mruczków powinni zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre gatunki roślin mogą mieć właściwości trujące i stanowią duże zagrożenie dla życia i zdrowia czworonożnych podopiecznych. Eksperci podpowiadają, które rośliny doniczkowe można bezpiecznie hodować w domu, który zamieszkuje kot, a których należy się kategorycznie wystrzegać.

Kot w otoczeniu przypadkowych roślin doniczkowych to ryzykowne posunięcie ze strony właściciela, jeśli nie ma on podstawowej wiedzy na temat roślin szkodliwych dla zwierząt domowych. Co prawda, koty nie są z natury roślinożerne, jednakże charakteryzuje je bardzo duża ciekawość świata. Pewnego dnia może zdarzyć się sytuacja, w której ukochany podopieczny skosztuje nieznanej rośliny, która okaże się dla niego niebezpieczna i w efekcie będzie wymagał natychmiastowej hospitalizacji. Aby uniknąć takiego wypadku przygotowaliśmy specjalny poradnik na temat bezpiecznych roślin domowych, które każdy właściciel kota może bez obaw pielęgnować w swoim domu. Koniecznie się z nim zapoznaj, jeśli pod Twoją opieką znajduje się ciekawski mruczek.

Zamknął psa w rurze, bez dostępu do wody i jedzenia. Oprawca usłyszał zaskakujący wyrokZamknął psa w rurze, bez dostępu do wody i jedzenia. Oprawca usłyszał zaskakujący wyrokCzytaj dalej

Jakie rośliny można hodować w domu zamieszkałym przez kota?

Do obowiązków opiekuna zwierzęcia domowego należy dokładne poznanie preferencji swojego pupila, ale również wszelkich przeciwwskazań dotyczących ich hodowli. Miauczące czworonogi lubią czasem próbować nowych smaków, dlatego zdarza im się nagryzać roślinki domowe. Niestety, niektóre z nich mogą mieć bardzo silne właściwości toksyczne. Należy zachować szczególną ostrożność podczas zakupów w sklepie ogrodniczym, ponieważ nawet tak popularne rośliny domowe, jak aloes są niebezpieczne dla kotów. Zatem, które rośliny nie stanowią dla nich zagrożenia?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Podczas jednego wyjazdu odebrano interwencyjnie 42 psy. Głodne, przestraszone i chore potrzebują naszej pomocy
2. Matka zostawiła dziecko z psem, nagle usłyszała głośny płacz. Kamery nagrały, co zrobiło zwierzę
3. Dlaczego pies łapie za nogawki? Powód inny niż myślisz

Do roślin, które nie stanowią zagrożenia dla kota należy zboże. Owies, jęczmień, pszenica, żyto - bez problemu możemy hodować je w pobliżu kociaków i pozwalać im na podskubywanie plonów. W niektórych sklepach zoologicznych można nabyć gotowe sadzonki, bądź zestawy do wyhodowania tzw. kociej trawy, co pomoże nam wzbogacić nie tylko wystrój mieszkania, ale także dietę pupila. Bez lęku o zdrowie mruczka można też uprawiać zioła przyprawowe, takie jak bazylia, tymianek, oregano, pietruszka czy koperek. Nawet jeśli się na nie skusi to nie odczuje dolegliwości związanych z układem trawiennym.

Fitonia czy koleusy to kolejne rośliny, tym razem należące do grupy roślin dekoracyjnych, które są bezpieczna do uprawy w domu, który zamieszkuje kocurek. Można z nich tworzyć przeróżne kompozycje, które urozmaicą wygląd salonu czy sypialni. Oprócz nich, właściciele kotów mogą bez obaw zaopatrzyć się w storczyki falenopsis, kaktus wielkanocny, zielistka, nolinę wygiętą, paproć nefrolepis, pileę, sępolię fiołkową, peperomię kędzierzawą czy tępolistną.

Grzechem byłoby niewspomnienie o uwielbianej przez czworonogów kocimiętce! Często nazywana jest kocim narkotykiem, ponieważ jej zapach oraz smak wywołują w zwierzętach odprężenie. Wiele pupili uwielbia się w niej tarzać, dlatego należy mieć to na uwadze, jeśli zdecydujesz się na posadzenie jej w swoim domu. Kocimiętkę można uprawiać w doniczce, również w ogrodzie i na balkonie.

Jak można zauważyć, wybór jest naprawdę szeroki i z pewnością usatysfakcjonuje każdego fana ogrodnictwa bez względu na jego stopień zaawansowania oraz wiedzę na temat uprawy roślin. Mamy nadzieję, że wśród powyższych propozycji znajdzie się taka, która przypadnie do gustu Twojemu mruczkowi. Powodzenia!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sądzili, że uratowali szczeniaki. Aż zastygli, kiedy usłyszeli, że to wcale nie są psy
  2. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia
  3. Martwe delfiny znaleziono na plaży. Czuć było od nich olej napędowy
  4. Ktoś wyrzucił ciężarną suczkę z samochodu. Nie miała nawet siły pić, potrzebna jej pomoc
  5. Jak śpi twój pies? Pozycja mówi wszystko o jego nastroju, zdrowiu i charakterze
  6. Rząd nagle zabiera głos. Chodzi o wakacje Szumowskiego

źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Następny artykuł