kot w łózku
Źródło: pixabay.com/skeeze

Czy można spać z kotem w łóżku? Eksperci są pewni

13 Sierpnia 2020

Koty lubią spać z właścicielami w łóżku. Większość opiekunów nie potrafi odmówić im tej przyjemności. Kotki potrafią ogrzać w nocy, słodko mruczą, poza tym jest się do kogo przytulić. Ale czy spanie z nimi w jednym łóżku jest zdrowe?

Kot dąży do bliskości ze swoim opiekunem, nawet w trakcie snu. Jak wynika z badań, nawet około 60% właścicieli zwierząt pozwala im wchodzić do swojego łóżka. Ciężko określić, kto właściwie podejmuje decyzję w tej sprawie, mruczek, wślizgujący się do sypialni wykorzystując chwilę nieuwagi właściciela, czy człowiek zapraszający go do niej. W końcu, kto nie lubi przytulić się do puchatej, futrzanej mruczącej kulki, która zapewnia nam ciepło w zimowe wieczory. Mimo oczywistych zalet, taki układ nie jest pozbawiony wad.

Kotka robi najpiękniejsze prezenty. Zawstydziła wszystkich romantykówKotka robi najpiękniejsze prezenty. Zawstydziła wszystkich romantykówCzytaj dalej

Kot w łóżku może zagrażać naszemu zdrowiu

Mruczki mogą sprzyjać bezsenności. O ile zasypianie w towarzystwie pupila zazwyczaj jest bardzo przyjemne, to jego obecność w sypialni może negatywnie odbić się na jakości naszego snu. Koty rozpychają się, czasem nawet posługując się przy tym pazurami, potrafią obudzić się (a w konsekwencji i swojego opiekuna) w środku nocy. Jeśli mamy więcej niż jednego kota i oba znajdują się w sypialni, może zdarzyć się tak, że w nocy zwierzaki najdzie ochota na zabawę. Będą wtedy skakać i ganiać się po łóżku. Takie okoliczności nie sprzyjają wypoczynkowi.

Koty mogą mieć pasożyty. Poczynając od żyjących w sierści zwierzaka pcheł i kleszczy, które mogą w nocy przejść na nas i naszą pościel, a kończąc na niewidocznych gołym okiem robakach żyjących w organizmie zwierzaka, które mogą przenieść się na nas, na przykład poprzez jego ślinę. Oczywiście, koty niewychodzące i regularnie odrobaczane nie będą nieść takiego ryzyka, jednak w wypadków wolno biegających po dworze pupili, warto mieć to na uwadze.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Właściciel pochował swojego pupila. Następnego dnia wydarzył się prawdziwy cud
2. Na obrazku ukrył się ptak, który nie pasuje do reszty. Jedynie 3% osób widzi go już w pierwszej minucie

Zwierzaki mogą być niebezpieczne dla alergików. Sierść kota zawiera alergeny, które drażnią większość osób cierpiących na tą przypadłość. Stałe spanie z pupilem, nawet w wypadku uczulenia na nie w stopniu lekki może prowadzić do problemów z oddychaniem, przewlekłego kataru czy osłabienia. W cięższych przypadkach może nawet skutkować astmą.

Kot może nas udusić. Oczywiście mruczki nie planują morderstw swoich właścicieli. Po prostu lubią leżeć blisko naszej twarzy, czy nawet dosłownie siedzieć nam na głowie. O ile dorośli są raczej bezpieczni i nawyk ten może ich co najwyżej irytować, to dzieci, a w szczególności noworodki i osoby starsze są mocno narażone na uduszenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygnębiające odkrycie TVN. Uwielbiana gwiazda żyje w tragicznych warunkach z 70 psami, szczury chodzą wszędzie
  2. Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułki
  3. Puścili buldogom film z dreszczykiem. Kto by przewidział, że zareagują w taki sposób
  4. Znalazł świetny sposób na wybrednego psa. Każdy właściciel powinien spróbować tej sztuczki
  5. Zostawił owczarka niemieckiego w hotelu dla psów. 2 tygodnie później wydarzyła się okropna rzecz
  6. Będą wielkie zmiany w Polsce. Jest ostrzeżenie dla turystów

Źródło: polka50plus.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł