Co grozi czworonogom na balkonie?
Źródło: unsplash/piecdesmit

Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj otwartych drzwi balkonowych. Kot nie zawsze spada na cztery łapy

4 Maja 2020

Koty zawsze fascynują się oknami i balkonami. Szczególnie wiosną, gdy słychać śpiew ptaków, a drzewa kuszą, by na nie wskoczyć. Czy zwierzęta mogą same wychodzić na balkony?

Koty, które niezbyt często mają okazję wychodzić na podwórko z zafascynowaniem spoglądają w stronę balkonów i okien. Wzmożone zainteresowanie widokiem z okna można zaobserwować u kotów szczególnie wiosną i latem, gdy przyroda wybudza się z zimowego snu. Niestety, kot i balkon to nie do końca bezpieczne i udane połączenie. Dlaczego?

Czy kot wyskoczy z balkonu?

Każdy, kto mieszka w bloku, zastanawia się, czy jego pupil skorzysta z przypadkowo uchylonych drzwi balkonowych. Można się obawiać, czy ciekawskie koty nie potraktują otwartych okien i drzwi balkonowych jako zaproszenia do zabawy na świeżym podwórku. Często u właścicieli pojawia się lęk, że domowy mruczek po prostu zechce zeskoczyć z balkonu. Eksperci jednak tonują te niepokoje. Tak naprawdę taki rozwój wypadków jest mało prawdopodobny. Przyczyna nieszczęśliwych zdarzeń leży zupełnie gdzie indziej...

Warto pamiętać, że kot z natury jest wyposażony w bardzo rozwinięty instynkt przetrwania. To on hamuje zwierzę przed podjęciem ryzykownych i pochopnych decyzji. Koty domyślają się, że upadek z wysokiego piętra może skończyć się dla nich tragicznie. Mają zaawansowany system trzeźwej oceny sytuacji i doskonale zdają sobie sprawę, ile metrów dzieli ich od ziemi. To ich powstrzymuje przed skokiem z balkonu. To jednak nie oznacza, że można czuć się bezpiecznie, zostawiając mruczka samego na balkonie.

DZISIAJ GRZEJE:1. Jak uchronić psa w czasie kwarantanny przez koronawirusa? Lepiej nie robić jednej rzeczy w domu
2. Szczeniaczek podchodzi do olbrzymiego psa. Już po chwili spełnia się spodziewany scenariusz

Koty słyną z tego, że ciekawska natura niejednokrotnie ich zgubiła. Gdy coś wzbudzi ich zainteresowanie, potrafią zapomnieć o rzeczywistości. Skupiają się na jednym konkretnym źródle uwagi. Może to być na przykład głośny ptak, który pojawił się na parapecie. Jest wielce prawdopodobne, że kot zacznie go gonić. Niestety, fruwające zwierzęta mają nad naszymi pupilami jedną przewagę – potrafią latać. Jeśli mruczek zdecyduje się dosięgnąć rywala, to szybko może stracić równowagę. Istnieje zagrożenie, że zwierzę domowe spadnie w dół. Co oczywiście może skończyć się bardzo tragicznie. Upadek z parteru z pewnością nie za boli, jednak z wyższych pięter już tak!

Jeśli, kot bardzo chce wychodzić na balkon, najlepiej zabezpieczyć go specjalną siatką ochronną. Można ją dostać w każdym sklepie budowlanym, zoologicznym lub zamówić przez internet. W ten sposób kot z pewnością nie spadnie i nie zrobi sobie krzywdy, a co warto przypomnieć mruczki nie zawsze spadają na cztery łapy. Choć istnieje powiedzenie, że koty mają 9 żyć, to przypominamy, że jest to tylko powiedzenie. Koty mogą się zabić wyskakując z balkonu. Lepiej, aby nie wychodziły na niezabezpieczone miejsca.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Psy mają instynkt przetrwaniaPsy mają instynkt przetrwania
unsplash/Steffen_Petermann

Czy koty są bezpieczne na balkonie?Czy koty są bezpieczne na balkonie?
unsplash/Marjan_Grabowski

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że pies wraca na grób swojego właściciela. Gdy poznali prawdę, odebrało im mowę. Musieli działać
  2. Była osłabiona i wygłodzona. Tylko dzięki jednej rzeczy udało się uratować małą sówkę
  3. Najbardziej puszysty pies świata istnieje. Chow-chow Winston wygląda jak mały niedźwiedź
  4. Pokazała zdjęcie psa w sieci. Nikt nie wierzył, że jest prawdziwy
  5. Położyła zabawkę przypominającą psa na podłodze. Golden retriever zaskoczył reakcją

Źródło: koty.pl

Następny artykuł