pies w kościele
Źródło: facebook.com/Winfried Niederer

Bezpański pies wszedł do kościoła. Niespodziewana reakcja księdza

25 Października 2020

Kościół to nie miejsce, w którym spodziewalibyśmy się spotkać zwierzęta. Większość księży nie tolerowałoby ich obecności, szczególnie w trakcie Mszy lub nabożeństw. Pewien brazylijski duchowny uznał jednak, że to świetny sposób, by uświadomić swoim parafianom pewien bardzo ważny problem. Dlatego pozwalał wchodzić do Kościoła wszystkim napotkanym, bezpańskim psom.

Wierni, którzy przychodzili do Kościoła, praktycznie na każdej Mszy musieli liczyć się z obecnością psów. Początkowo nie mieli pojęcia, jaki jest cel tych wizyt. Część sądziła nawet, że czworonogi należą do kapłana. Jednak kazanie otworzyło szerzej wszystkim oczy. Obecność psów nie była żadnym przypadkiem.

Na starość trafił pod ścianę domu. Okropne, co zrobili mu właścicieleNa starość trafił pod ścianę domu. Okropne, co zrobili mu właścicieleCzytaj dalej

Kościół stał się centrum adopcyjnym

Ksiądz przyprowadził do kościoła bezpańskie zwierzęta, by skłonić wiernych do refleksji nad ich losem. Jako kapłan wiele mówił o miłosierdziu i miłości do bliźnich. Jego zdaniem biblijne przykazanie miłości odnosiło się także do "braci mniejszych". Uważał, że każdy, kto ma taką możliwość, powinien pomóc czworonogowi w potrzebie. Nie chciał jednak przymuszać swoich parafian do dobrych uczynków, a jedynie ułatwić im podjęcie słusznej decyzji. Po ogłoszeniach duszpasterskich na każdej mszy prezentował im kilka czworonogów z lokalnego schroniska.

Swoje poczynania ksiądz relacjonował na Facebooku. Choć nie sądził, że zyska duży rozgłos, prowadził swoją stronę z informacjami dla parafian. Znajdziemy na niej wiele zdjęć ze zwierzętami, relacji z mszy, jak i postów dotyczących jego posługi duszpasterskiej. W jednym z nich napisał między innymi, że:

- Psy zawsze będą mogły wejść do świątyni, zdrzemnąć się, najeść, napić się wody i znaleźć schronienie i ochronę. To jest dom Boży, a one są Bożymi stworzeniami - stwierdził João Paulo Araujo Gomes .

Ksiądz pytany o motywy swojego postępowania wielokrotnie przywoływał cytaty ze św. Franciszka z Asyżu, jak i starego i nowego Testamentu. Nawet najoporniejsi parafianie musieli przyznać, że postępuje zgodnie z nauczaniem kościoła. Jego akcja zyskała ogromną popularność. Choć duchownemu nie zależy na sławie, cieszył się z takiego obrotu sprawy, ponieważ jego przysłanie miłości do każdej ziemskiej istoty docierało do większej grupy odbiorców, niż jedynie jego parafianie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Po 3 latach poszukiwań odnalazł zaginionego psa. Reakcja zwierzęcia sprawiła, że właściciela zatkało, jest nagranie
2. Nagły zwrot akcji. Magda z "Rolnik szuka żony" już nie musi się niczego obawiać
3. Dziecko raczkuje w stronę owczarka niemieckiego. Wtedy pies od razu reaguje, rodzice nie wierzą własnym oczom

Ksiądz sam zaangażował się w pomoc bezpańskim zwierzętom

Jego zdaniem najważniejsze jest to, by za słowami szły czyny. Z tego względu wiele kwestii obrazuje sytuacjami ze swojego życia. Szczególnie inspirująca jest historia o tym, jak zaangażował się w pomoc i promowanie adopcji bezpańskich psów. Wszystko zaczęło się od wizyty wolontariuszek lokalnego schroniska.

- Krótko po tym jak przeprowadziłem się na tę parafię, do drzwi plebani zapukały młode wolontariuszki, sprzedające ciasteczka, by sfinansować projekt mający na celu pomoc bezdomnym zwierzętom. Poprosiłem je, by o swojej misji opowiedziały w trakcie Mszy. Sam także zaangażowałem się w działania tej fundacji - opowiadła duchowny w wywiadzie dla TheDodo.

Dziesiątki, jeśli nie setki psów znalazły dom, dzięki pomocy tego duchownego. Od 2013 roku na każdej psy obecne są bezpańskie czworonogi, które mają nadzieje, że jedna z obecnych w kościele osób zaopiekuje się nimi. Ksiądz zaczął także prowadzić na plebanii dom tymczasowy dla zwierzaków znajdujących się pod opieką fundacji.

- Opiekowałem się wieloma zwierzakami borykającymi się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niektóre z nich zabrałem ze schroniska do domu parafialnego. Większość znalazła nowe domu, jednak trójka z nich zamieszkała ze mną. Traktuje je jak swoją rodzinę, śpią nawet w moim łóżku.

Przykład duchownego zainspirował setki osób, do zaangażowania się w pomoc bezpańskim psom. Ksiądz chętnie udziela wywiadów, w których mówi między innymi o tym, jak podjąć taką działalność.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Kinga Duda ma już dość. Córka prezydenta i funkcjonariusz SOP interweniowali w Krakowie. Powód jest zaskakującyKinga Duda ma już dość. Córka prezydenta i funkcjonariusz SOP interweniowali w Krakowie. Powód jest zaskakującyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite. Powiedziała do swojego psa, że go kocha. Mały piesek odpowiedział i wzruszył ją do łez
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Dlaczego koty tak dziwnie się zachowują? Oto 5 nietypowych manier mruczków, które wykraczają poza ludzką logikę
  4. Artur Szpilka pochwalił się nowymi tatuażami. Miłośnicy zwierząt nie kryją zachwytu
  5. Dramat w Lublinie. Znalazła ledwo żywego psa zakopanego pod wiaduktem. Spod ziemi wystawał mu tylko pyszczek
  6. Ma 56 lat i jest najstarszą dziewczyną Bonda. Monica Bellucci zdradziła sekret wiecznej młodości
  7. Prosty sposób na łatwiejsze oddychanie w maseczce. Większość Polaków popełnia błąd np. podczas robienia zakupów spożywczych

Źródła: animalchannel

Następny artykuł