konie na trasie
Źródło: twitter/konrad kuźmiński

Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienie

17 Września 2020

Konie wciąż będą wozić turystów do Morskiego Oka. Decyzja zapadła i wydaje się być nieodwracalna. Sejm odrzucił poprawkę Koalicji Obywatelskiej. Poseł Dariusz Joński chciał zakazać wykorzystywania transportu konnego na szlakach turystycznych. Nie udało się.

Konie od dziesiątek lat są wykorzystane do transportu turystów na trasie do Morskiego Oka. Zwierzęta pokonują w jedną stronę około 5 kilometrów pod górkę, później są zmuszane zwozić zmęczonych "podróżników" w dół. Sytuacji, w których zwierzęta padały z wycieńczenia było wiele, stąd aktywiści i społeczeństwo od wielu lat walczy o bezwzględny zakaz takiego rodzaju komunikacji. Górale nie chcą jednak zrezygnować z tradycji, burzą się, że traktuję konie z należytym szacunkiem i nie ma powodów do czepialstwa. Relacje turystów z trasy pokazują jednak zupełnie coś innego...

Wyszła z psem na spacer, znalazła ogromnego grzyba. Zdjęcia kani wprawiają w osłupienieWyszła z psem na spacer, znalazła ogromnego grzyba. Zdjęcia kani wprawiają w osłupienieCzytaj dalej

Sejm odrzucił poprawkę Koalicji Obywatelskiej dot. koni

Aktywiści walczą, turyści wspierają, a później sami korzystają z dorożek. Jak ostatnio pokazywaliśmy chętnych do przejazdu fasiągiem nie brakuje, choć skandaliczne sytuacje ze zwierzętami w roli głównej mają miejsce cały czas. Na początku wakacji jeden z koni nie wytrzymał i padł na środku trasy. Góral zaciągnął zwierzę do dalszej pracy. Upadek tłumaczył potknięciem. Nie każdy jednak wierzył w jego linię obrony.

Ostatnio cień nadziei na poprawę życia koni w górach dał polityk Koalicji Obywatelskiej, Dariusz Joński. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zaproponował, by wprowadzić zakaz dalszego udostępniania transportu konnego na szlakach turystycznych. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem polityków PiS. Jak poinformowali aktywiści argumenty przeciwników były śmieszne. Zwierzęta dalej będą jeździć trasą i wozić turystów do Morskiego Oka i z powrotem.

- Poprawka @KO_Obywatelska @Dariusz_Jonski dotycząca zakazu wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka @Tatrzanski_PN upadła. Zwierzęta dalej będą konać, wioząc cztery litery egoistycznych "turystów". Uzasadnieniem było min. twierdzenie, że "górale dbają o konie"@Fundacja_Viva - napisał Konrad Kuźmiński na Twitterze.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dlaczego kot mnie liże? Powody mogą Cię zaskoczyć
2. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
3. Tylko owczarek wiedział. Świetna akcja psa w policji, brawo

– Jedenaście godzin trwała komisja rolnictwa i rozwoju wsi, która zajęła się dwoma projektami ustaw. Jeden projekt ustawy o ochronie zwierząt to „Piątka Kaczyńskiego”, drugi projekt Koalicji Obywatelskiej. Muszę wam powiedzieć, że oprócz tego, że czuję się zmęczony, to taki jestem wkurzony i rozczarowany, dlatego że dobre poprawki, które składaliśmy m.in. o obligatoryjnym czipowaniu zwierząt zostały odrzucone głosami PiS-u i Konfederacji. Moja poprawka dotycząca zakazu wykorzystywania koni na drodze do Morskiego Oka – głosami PiS-u i Konfederacji została odrzucona – relacjonował Dariusz Joński. – A szkoda, bo te konie mogłyby się nie męczyć. Moglibyśmy pozostawić te miejsca pracy, wprowadzając pojazdy elektryczne, (...) ochronić te zwierzęta. Niestety będą znowu na naszych oczach padały konie na drodze do morskiego oka i szkoda, ale nie poddajemy się. Dzisiaj jeszcze drugie czytanie. Trzymajcie kciuki, będziemy walczyć do końca – zapowiedział polityk KO.

ZOBACZ WPIS:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia
  2. Kot bawi się gumką do włosów. Po chwili ucieka w panice, wszystko nagrano
  3. Tylko owczarek wiedział. Świetna akcja psa w policji, brawo
  4. Gdy odnalazł zaginiony telefon, zdębiał. W galerii pojawiły się niesamowite zdjęcia złodziei
  5. Magda Gessler z pięknym psem, który ma tylko 3 łapki. Cudowne zwierzę, bije od niego pozytywna energia
  6. Stało się, władze wyspy zadecydowały. Elżbieta II może być usunięta ze stanowiska, koniec z monarchią?

Źródło: wtv, wprost

Następny artykuł