koń pije
Źródło: pixabay.com/Holgi

Ile wody potrzebuje koń w upalny dzień? Odpowiedź może zaskoczyć

9 Sierpnia 2020

Koń to ogromne zwierze gospodarcze. Często wykonuje ogromną ilość pracy w ciągu dnia. Wykorzystujemy je między innymi do transportu. Wiele stajni oferuje możliwość jazdy wierchem na swoich zwierzętach. Niektórzy właściciele karzą swoim czworonogą ciągnąć ciężkie, wypakowane turystami bryczki. Często dochodzi wtedy do wypadków z udziałem zwierząt, które dosłownie padają ze zmęczenia.

Konie bardzo się męczą w upale. Zwierzęta obficie się pocą, co stwarza ryzyko odwodnienia. Podobnie jak ludzie, w trakcie wysiłku, lub gdy temperatura na zewnątrz jest za wysoka mogą doznać udaru cieplnego. W warunkach naturalnych w gorące dni te zwierzęta będą chować się w cieni i unikać wysiłku. Jeśli jednak ludzie zmuszają je do pracy, stwarzają dla tych zwierząt śmiertelne ryzyko. Pozbawione ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą zwierzęta, poza udarem narażone są na omdlenia czy odparzenia od zbyt ciasno zapiętych pasków siodła lub chomąta.

Konie źle znoszą wysokie temperatury

Wysiłek do jakiego zmuszane są zwierzęta w gorące dni mocno się na nich odbija. Reporterzy portalu międzyrzecze.naszemiasto.pl odwiedzili stadninę koni, by dowiedzieć się od jej właścicielki ile wody potrzebują te czworonogi w ciepłe, a ile w upalne dni. Odpowiedź może stanowić duże zaskoczenie, dla osób nieobeznanych z ich hodowlą. Sprawia też, że zastanawiamy się nad tym, czy woźnice zwierząt, na przykład wożących turystów na Morskie Oko są w stanie zapewnić im takie ilości wody. Dorosłe zwierzę, nie podejmujące nadmiernego wysiłku potrzebuje około 60 litrów wody dziennie w ciepły dzień, w który temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. W upalny dzień, gdy przekracza ona ten próg, zwierzę potrzebuje nawet 100 litrów wody.

DZISIAJ GRZEJE:1. Kiedy właścicielka rozsypała prochy psa ukazał jej się widok nie z tego świata. Czy zmarły pupil dał jej znak?
2. Dziś Wielki Dzień Pszczół w Polsce. Wiecie, ile miodu produkuje jedna przez całe życie?

Zwierzęta chłodzą się pijąc

Konie w hodowli pani Anny Fechner pasą się na polach otaczających stajnie. W każdej chwili mogą schronić się w zacienionych budynkach. W gorące dni konie nie jedzą za dużo. Piją za to bardzo często, przynajmniej jak na swoje zwyczaje, bo co godzinę. Ważne, by woda, którą je poimy była chłodna, jednak nie przesadnie zimna. Jeśli podamy im lodowatą ciecz, ryzykujemy wystąpienie kolki. Właścicielka stadniny rezygnuje z jazdy na swoich zwierzętach w gorące dni. Jej zdaniem jest to niepotrzebne nadmierne obciążenie dla koni. Szkoda, że podobną zasadą nie kierują się właściciele wszystkich tych zwierząt. W szczególności koni, ciągnących wozy wypełnione z ludźmi po stromych zboczach gór czy nagrzanych ulicach miast turystycznych. Jeśli zawody jeździeckie odbywają się w upał, koniom na karku kładzie się mokry, chłodny ręcznik.

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy! Kliknij TUTAJ, aby pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mały terier zapłodnił rottweilera. Urodziły się szczeniaki, które są unikatową mieszanką wybuchową
  2. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat
  3. Dlaczego koty ignorują nas, kiedy wołamy je po imieniu? Naukowcy rozwiali wszelkie wątpliwości
  4. Dziki pościg na plaży nudystów. Mężczyzna bez ubrań gonił za dzikiem, zwierzę ukradło mu torbę z drogą zawartością
  5. Kot patrzy przez szybę błagając właściciela o pomoc. Do ogrodu wkradło się dzikie zwierze. Mężczyzna nie reagował
  6. WizzAir pilnie poszukuje pasażerów lotu z Polski. Na pokładzie był zakażony

Źródło: miedzyrzecze.naszemiasto.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł