kleszcz
Źródło: pixabay.com/JerzyGorecki

Jak znaleźć i usunąć kleszcza wczepionego w psa? Powinieneś to wiedzieć

13 Lipca 2020

Kleszcze występują praktycznie na całym świecie. Są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych pupili. Jeśli więc planujemy spacerować z naszym psem po lesie lub spuszczamy do ze smyczy na łące z wysoką trawą powinniśmy po powrocie dokładnie go obejrzeć. Choroby przenoszone przez te pajęczaki mogą być śmiertelne.

Kleszcz ze względu na swój niewielki rozmiar może łatwo ukryć się w psiej sierści. Dopóki nie wypije krwi zwierzęcia do którego się przyczepi, można go pomylić z pyłem, kawałkiem rośliny lub zabrudzeniem. Nieusunięty może pozostawać na psie nawet przez kilka dni. Jeśli znajdziemy go na naszym czworonogu, warto zwrócić uwagę na zachowanie naszego pupila, nawet jeśli szybko usuniemy kleszcza, może on zarazić go babesziozą, wywołać zapalenie opon mózgowych lub boreliozę.

Stracił już nadzieję na powrót swojego przyjaciela. Husky odnajduje swojego pana po 7 latachStracił już nadzieję na powrót swojego przyjaciela. Husky odnajduje swojego pana po 7 latachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:1.Właściciel pumy wydał emocjonalne oświadczenie. Ciężko powstrzymać łzy
Szczeniak usłyszał swoją ulubioną piosenkę z filmu Disneya. Właścicielka nagrała reakcję, rozkłada na łopatki

Kleszcze mogą przyczepić się do dowolnego miejsca na ciele psa

Mimo, że kleszcze mogą wgryźć się w skórę zwierzęciaw dowolnym miejscu, preferują niektóre okolice bardziej od innych. Szczególnie wrażliwe na ukąszenia są okolice trudno dostępne, lub rzadziej pokryte włosiem. Najczęściej pajęczaki wbijają się w okolice głowy i uszu zwierzęcia. Często pojawiają się także na łapach i pod obrożą, gdyż psu ciężko się tam drapać. Wrażliwe na ugryzienia są też okolice pod ogonem i opuszki łap, rzadziej atakowany jest brzuch i grzbiet. Szukając ich warto rozgarniać palcami sierść zwierzęcia, kleszcze często chowają się pomiędzy włoskami i mogą być niedostrzegalne na pierwszy rzut oka.

Jak usunąć krwiopijce?

Usuwając kleszcz należy uważać, by nie urwać mu główki. Sprzyja to zakażeniom i chorobom, nieusunięty fragment owada może prowadzić do poważnych powikłań. Z tego względu zaleca się stosowanie specjalistycznych narzędzi. Usunięcie go ręką jest możliwe, ale w wypadku niewprawnego opiekuna, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepiej w tej kwestii sprawdza się specjalny przyrząd z pętelką na końcu. Zaciskamy ją wokół wczepionego w skórę krwiopijcy i po prostu ciągniemy. Dużą popularnością cieszą się też ciśnieniowe "kleszczołapki". Ciśnienie powstające w wyniku ruchu tłoczkiem wewnątrz urządzenia powoduje zassanie kleszcza w całości do specjalnej komory.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kociak wygląda, jakby go namalował Picasso. Internauci oszaleli na jego punkcie
  2. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet
  3. Opiekunka wyznała buldogowi, że go kocha. Odpowiedź szczeniaka rozczuli każdego
  4. Udowodnił, że zasługuje na tytuł najlepszego przyjaciela człowieka. Niewiarygodne zachowanie psa
  5. Zielona Góra. Mężczyzna usiłował wrzucić kozę na grill. Na ucztę zaprosił sąsiadów
  6. Pilny komunikat zoo. Wiadomo, co będzie dalej z pumą

Źródło:polki.pl


Następny artykuł