wieloryb w sieci
Źródło: youtube.com/Guardian News

Kaszalot zaplątał się w nielegalnie założone sieci rybackie. Akcja trwa już ponad 48 godzin

21 Lipca 2020

Kaszalot utknął w nielegalnie pozostawionych przez kłusowników sieciach u wybrzeży włoskiej wyspy Saliny, położonej niedaleko Sycylii. Od 48 godzin nurkowie, biolodzy morscy oraz funkcjonariusze włoskiej straży przybrzeżnej pracują nad uwolnieniem wieloryba. Spanikowane zwierzę walczy o życie, utrudniając wysiłki ratowników.

Kaszalot zaplątał się w linki ponad dwie doby temu. Choć z szacunków ratowników wynikało, że akcja będzie trwać 24 godziny i morski ssak opadnie z sił i będzie spokojnie czekał na ratunek, to zwierzę wciąż walczy z krępującymi je więzami. Jego wysiłki uniemożliwiają jednak stałą pracę ekip płetwonurków. Uderzenie płetwą lub nagłe zawinięcie pyskiem stwarza dla nich śmiertelne zagrożenie. Waleń jest poraniony przez metalowe linki, utrzymujące sieci w miejscu i przerażony unieruchomieniem.

Niedźwiedź zaskoczył turystkę, stanął tuż za nią. Zachowanie kobiety bardzo dziwiNiedźwiedź zaskoczył turystkę, stanął tuż za nią. Zachowanie kobiety bardzo dziwiCzytaj dalej

Kaszalot od 48 godzin nie może się ruszyć

Około dwóch dni temu, operator sonaru jednostki straży przybrzeżnej dostrzegł na sonarze dziwny kształt. Okazało się, że to ogromny kaszalot znajdujący się u wybrzeży pobliskiej wyspy. Zwierzę nie poruszało, obawiano się, że mogło paść. Doniesiono jednak o tym, że zaplątał się w sieci. Akcja ratunkowa prowadzona przez służby, naukowców i ochotników bardzo powoli posuwa się do przodu. Choć zwierzę utknęło na dość płytkiej głębokości, to nurkowie nie mogą pracować bez przerwy tnąc linki sieci, gdyż zachodzi ryzyko zaplątania się w sieć lub spowodowania jeszcze większych obrażeń u wieloryba. Zwierzę swoim szamotaniem plącze się w oczka siatki coraz mocniej. Biologowie starają się oszacować wiek zwierzęcia oraz jego stan zdrowia. Jednostki straży przybrzeżnej dbają o logistykę operacji, dowożąc kolejne zmiany nurków na miejsce i odstawiając ich na brzeg. Dowożą też butle z powietrzem i koordynując działania różnych grup ratowników.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel pumy napisał list do prezydenta Poznania. O co prosi?
2. Jaki kolor oczu ma Twoje zwierzę? Czy potrafisz odpowiedzieć z pamięci?

Nielegalne połowy stanowią zagrożenie dla środowiska

Rozstawianie sieci jest nielegalne na włoskich wodach terytorialnych. Ten sposób połowu ryb jest krytykowany ze względu na to, że wiele gatunków chronionych zostaje unieruchomionych pod powierzchnią wody. Zwierzęta często umierają, gdyż rybacy korzystający z tej metody wracają do swoich sieci dopiero po kilku dniach od ich pozostawienia. Siatki rozstawia się w okolicach terenów lęgowych ryb, na trasach ich migracji, lub w miejscach, w które silny prąd ściąga zwierzęta. Tylko w tym roku włoska straż przybrzeżna wyłowiła z wody ponad 100 kilometrów sieci. Podjęto decyzję o uznaniu walki z kłusownictwem za jeden z priorytetów tego departamentu.

ZOBACZ FILM:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciężko uwierzyć, ale w kuchni jest kot. Tylko najbystrzejsze osoby są w stanie go wypatrzeć
  2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
  3. Skandal w Lublinie. 7-letnia dziewczynka znęcała się nad szczeniakiem
  4. Wspaniałe zachowanie labradora. Powiadomił właścicielkę, kiedy jej syn doznał udaru
  5. Jak nauczyć psa, aby nie prosił o jedzenie? Kilka prostych wskazówek
  6. 700 osób miało kontakt z zakażonym. Porażająca wiadomość spod Tatr

Źródło: facebook.com/

Następny artykuł