Swiatzwierzat.pl
Spacer z psem

unsplash/Stephen Goldberg

Karkonoski Park Narodowy mówi dość wprowadzaniu psów na trasy, turyści protestują

22 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Karkonoski Park Narodowy jest miejscem, w którym dotąd można było swobodnie spacerować w towarzystwie czworonożnego członka rodziny. Sytuacja uległa jednak zmianie. Władze KPN wydały decyzję o zakazie wprowadzania psów na niektóre ze szlaków. Ogłoszono główne przyczyny.

"Zakaz wprowadzani psów", "Turysto! Zachowaj ciszę", "Turysto, prowadź psa na smyczy!" - oto hasła, które od niedawna można przeczytać na tabliczkach rozstawionych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Nowe znaki informują o zamknięciu poszczególnych szlaków dla właścicieli psów.

Zakaz wprowadzania psów w KPN

Z dolnośląskiego parku znika aż 34 km trasy. Wyłączenia ich z użytku jest spowodowane trwającym obecnie okresem rozrodczym chronionych gatunków.

Wyznaczone szlaki zostały zamknięte tymczasowo. Marek Dobrowolski, główny specjalista ds. ochrony przyrody w KPN, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" poinformował, że wraz z końcem okresu lęgowego i wychowawczego planowane jest ponowne otwarcie tras.

Z myślą o bezpieczeństwie dziko żyjących zwierząt, pracownicy edukacji i ochrony przyrody starają się zapewnić im należytą ciszę i spokój, eliminując zagrożenie w postaci spacerujących czworonogów, których opiekunowie nie zawsze prowadzą ich na smyczy.

Opie

Osierocone kociątko zawdzięcza życie psu. Czujny bohater wytropił je w krzakach

CZYTAJ DALEJ

W sieci rozgorzała dyskusja

Powody, jakimi kierują się władze KPN, wydają się ich nie przekonywać wszystkich miłośników górskich wycieczek, co widoczne jest w sekcji komentarzy pod oświadczeniem na mediach społecznościowych.

Mimo, iż pozostałe 97 km wciąż jest do dyspozycji właścicieli psów i nie tylko, a na karkonoskich trasach codziennie pojawia się aż 150 pupili, część turystów nie kryje niezadowolenia z nowego zakazu. Podczas gdy jedni wykazali się zrozumieniem tematu, niektórzy dali upust swojemu rozgoryczeniu.

- Bardzo mi przykro że wprowadziliście te zakazy wstępu z psem. Byliście dla mnie jako Karkonoski Park Narodowy najbardziej przyjaznym parkiem dla piesków. Uwierzcie mi, że pies prowadzony na smyczy nie wyrządzi przyrodzie i zwierzętom żadnej krzywdy pod warunkiem, że ma odpowiedzialnego właściciela - napisała na Facebooku jedna z zawiedzionych turystek.

Pomimo licznych oskarżeń i insynuacji, władze KPN nie wycofują wydanego zakazu, zaznaczając, że park narodowy nie jest parkiem miejskim. Marek Dobrowolski zauważa, że pies jest już od dawna bliżej człowieka niż natury, a skład chemiczny jest odchodów wpływa negatywnie na przyrodę.

- Mamy nagranie z foto pułapki, na którym widać, jaki niepokój wzbudza psi mocz w wilku. Pies w środowisku naturalnym dzikich zwierząt jest intruzem i zaburza ich spokój - wyjaśnia.

Główny specjalista ds. ochrony przyrody w KPN dodaje, że psy, jak każde zwierzę, potrafią być nieprzewidywalne. Nawet w przypadku ułożonego pupila istnieje szansa na to, ze pierwotny instynkt weźmie górę, a zwierzę zerwie się ze smyczy i skrzywdzi młode.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >