kot z wystawionym językiem
Źródło: pixabay.com/Kessa

Dlaczego koty wystawiają język? Przyczyn jest zaskakująco wiele, niektóre niepokoją

10 Września 2020

Język kota zazwyczaj spoczywa bezpiecznie schowany w jego pyszczku. Najczęściej możemy go zobaczyć w trakcie posiłku lub gdy zwierzak czyści sobie futro. Czasem jednak możemy mieć wrażenie, że nasz pupil wystawia go zupełnie bez przyczyny. Niektórzy właściciele uznają, że ich mruczek lubi robić śmieszne miny. W niektórych przypadkach wystający języczek może być objawem poważnych problemów.

Język może być wystawiany przez kota z różnych przyczyn. Niektóre zwierzaki nie mogą schować go w buzi ze względu na budowę czaszki i ust, inne wysuwając go wyrażają pewne emocje. Czasem przyczyną będą kwestie urazów mechanicznych, lub zalegających w pyszczku ciał obcych. To zachowanie normalne dla małych kociaków, w wypadku starszych może być ono niepokojące. Częściowo za fakt pokazywania przez mruczka języka mogą odpowiadać zachowania ludzi.

Gigantyczny dog niemiecki zbliżył się do przerażonego szczeniaczka. Właścicielka nie reagowałaGigantyczny dog niemiecki zbliżył się do przerażonego szczeniaczka. Właścicielka nie reagowałaCzytaj dalej

Język kota wystający z pyszczka może świadczyć o problemach

Poniżej prezentujemy kilka z możliwych przyczyn wystawiania języka przez zwierzaka. Na początku skupimy się na przykładach zwiastujących problemy.

Zatrucie pokarmowe - Jeśli poza wystającym z pyszczka językiem dostrzeżemy u pupila objawy takie jak kaszel, wymioty, bolący brzuszek czy biegunka, może to oznaczać, że zatruł się on szkodliwym pokarmem. To stosunkowo często spotykana przypadłość u kotów wychodzących. Choć zazwyczaj koty unikają padliny, zwłaszcza starszym zwierzakom zdarza się na nią skusić. Zatruciu zazwyczaj towarzyszy widoczny ślinotok.

Urazy mechaniczne - Czasem wystawianie języka może świadczyć o bolesnych urazach pyszczka lub żuchwy. Spuchnięty i bolący organ może nie mieścić się w ustach kota. Ból dziąseł może sprawić, że mruczek, nie chcąc nieopatrznie ich dotknąć kładzie język na dolnej wardze.

DZISIAJ GRZEJE:1. Jeż i kot są najlepszymi przyjaciółmi. Nietypowy duet stał się prawdziwymi gwiazdami
2. Masz w domu psa? Szykuj portfel, już zdecydowane
3. W Polsce ruszy pierwsza klasa o profilu łowieckim. Będą uczyć polowania na zwierzęta

Wystający język nie zawsze zwiastuje kłopoty

Wystawianie języka może być także sposobem wyrażania emocji lub świadczyć o nierozgarnięciu naszego zwierzaka.

Rozluźnienie - Zrelaksowany kot często wystawia z pyszczka końcówkę języka. Świadczy to o błogim samopoczuciu. Zazwyczaj obserwujemy takie zachowanie w czasie drzemki, jednak zdarza się także gdy kot jest aktywny, na przykład gdy doświadcza wyjątkowo miłych pieszczot.

Roztargnienie - Kot czasem zwyczajnie zapomina schować go do jamy ustnej. Jeśli coś zwróci uwagę pupila podczas mycia się, może nie pomyśleć o wystającym z jego pyszczka języczku. Szczególnie często zdarza się to kotom syjamskim.

Chęć zwrócenia na siebie uwagi - Zwierzaki zauważyły, że taka mina z różnych powodów przykuwa zainteresowanie ludzi. Ludzie sądzą, że kot z wystawionym językiem jest słodki lub zabawny. Pupilom zależy na naszej uwadze więc powtarzają takie zachowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jechał jak wariat. Chcieli go ukarać, a skończyło się eskortą do szpitala
  2. Mężczyzna uratował psa rasy beagle przed uśpieniem. Pies podziękował mu w niezwykły sposób
  3. Skazał piękną klacz na śmierć. Wolontariusze błagają o pomoc, zostały ostatnie godziny
  4. Gigantyczny dog niemiecki zbliżył się do przerażonego szczeniaczka. Właścicielka nie reagowała
  5. Dorobił się milionów na przemyśle futrzarskim. Milioner tłumaczy się z warunków panujących na fermach zwierząt
  6. Brat Agaty Dudy przerwał milczenie i wyjawił całą prawdę. Odsłonił kulisy, odważne słowa

źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł