karmienie małego jeża
Źródło: facebook.com/Leśne Pogotowie - Jacek Wąsiński

Odebrali 3 małe "żelki", które pilnie potrzebowały pomocy. Nie miały nawet włosów

1 Września 2020

Jeże, bo nimi okazały się być małe "żelki", były tak małe, że nie miały ani kolców, ani sierści. Film z karmienia maluchów ukazał się na Facebookowym profilu Leśne Pogotowie - Jacek Wąsiński. Mężczyzna podaje im pokarm za pomocą malutkiej pipety. Zwierzaki bardzo chętnie piją podawane im przez niego mleko.

Jeżyki są tak mniejsze od palca dorosłego człowieka. Wolontariusz trzyma je w dłoni podając im mleko zastępcze. Maluchy są na razie ślepe i łyse, jednak za kilka tygodni na ich grzebiecie pojawią się ostre kolce. Ich liczba wyniesie ostatecznie około 5 tysięcy. Na brzuchu, łapkach i pyszczku pohjawi się . Goła skóra jest bardzo wrażliwa na skaleczenia. Widać to po ranie na nodze jednego z maluchów. Jak czytamy w dołączonym do filmu opisie, po opatrzeniu jej drobny zwierzak zaczął odzyskiwać siły.

Pies nie był w stanie chodzić. Wtedy właściciel zachował się w okropny sposóbPies nie był w stanie chodzić. Wtedy właściciel zachował się w okropny sposóbCzytaj dalej

Jeże prawdopodobnie uda się odchować

Mężczyzna, który wziął zwierzaki pod opiekę sądzi, że uda mu się je wychować. Choć jeże to dzikie zwierzęta, niektórzy decydują się na trzymanie ich w domu. Zazwyczaj pupile należą jednak do innego gatunku, popularnie nazywanego jeżami pigmejskimi. Zwierzaki widoczne na nagraniu to najprawdopodobniej jeże zachodnie, występujące powszechnie w całej Polsce. Poza lasami, zamieszkują one obrzeża miast, wsie a nawet parki wielkich metropolii. Prowadzą jednak nocny tryb życia. Jeże są mięsożerne, w naszym klimacie żywią się głównie dżdżownicami, jednak nie pogardzą także ślimakami, chrząszczami czy innymi owadami. W niektórych wypadkach pożerają nawet mniejsze jaszczurki czy żaby lub pisklęta i jaja ptaków. Choć mięso stanowi podstawę ich diety, często żywią się także owocami, które spadają z drzew.

DZISIAJ GRZEJE:1. Chciała nagrać uroczy filmik z pitbullem. Nagle zwierzę obudziło się
2. Myśleli, że ich pies jest chodzącym ideałem. Wszystko zmieniło się, gdy zobaczyli nagranie z ukrytej kamery
3. Mył okna na wysokości. Nagle po drugiej stronie zobaczył tygrysa

Po co jeżom kolce?

Maluchy nie mają jeszcze swojego podstawowego środka ochrony przed drapieżnikami. Zaatakowany jeż polega wyłącznie na swoich kolcach. Zazwyczaj stanowią one dostateczny środek, pozwalający zniechęcić większość drapieżników. Zwierzak, gdy tylko poczuje się zagrożony, od razu zwija się w kulkę i zaczyna się trząść. Nie jest to jednak objaw czy stresu. W razie ataku takie zachowanie ułatwia ugodzenie przeciwnika jedną z ostrych igieł. W kulturze czy na ilustracjach z dziecięcych książek często przedstawia się jeża używającego kolców do transportu pożywienia. Ten popularny mit ma długą historię, już w starożytności przedstawiano je z ponabijanymi na nie winogronami lub jabłkami. Takie zachowania nigdy nie mają miejsca w naturze.

ZOBACZ FILM:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies, który wygląda jak człowiek, podbija sieć. Te zdjęcia to nie fotomontaż, niebywały zwierzak
  2. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości
  3. Policjant uratował niezwykle rzadkie zwierzę. Jest chronione na terenie naszego kraju
  4. Przez okno samochodu zobaczyła worek. Kiedy się przyjrzała bliżej, od razu zahamowała
  5. Shiba inu nie może się doczekać, aż jego pani się obudzi. Nagrała, co wyczynia pies przy jej łóżku
  6. Zginęła cała rodzina. Wielki wybuch na wschodzie Polski. Prawdziwy horror

Źródło: facebook.com

Następny artykuł