jelenie w jeziorze
Źródło: twitter.com/BoguckiZbigniew

Zginęło kilkanaście jeleni. Sprawą zajmie się prokuratura, są podejrzenia

5 Lutego 2021

Kilka dni temu informowaliśmy o niefortunnym wypadku, w wyniku którego zginęło kilkanaście jeleni. Całe stado znalazło się w pułapce, gdy na jeziorze Ińsko w miejscowości Ścienne zapadł się pod nimi lód. Mimo wysiłków straży pożarnej udało się uratować tylko 15 zwierząt, ponad drugie tyle zginęło. Teraz okazuje się, że śmierć jeleni mogła zostać sprowokowana przez poszukiwaczy poroża.

W jeziorze Ińsko utonęło kilkanaście zwierząt. Do smutnego zdarzenia doszło w środę 3 lutego, mimo wysiłków kilkudziesięciu strażaków nie sposób było uratować wszystkich zwierząt. Teraz sprawą zajmnie się prokuratura, gdyż łowczy podejrzewają, że jelenie mogły zostać spłoszone przez osoby polujące na ich poroża.

Prokuratura zajmie się śmiercią jeleni

W środę przechodzące przez zamarzniętą powierzchnię jeziora stado około 30 jeleni znalazło się w potrzasku. Na miejscu zjawiło się kilkudziesięciu strażaków z jednostek PSP i OSP, którzy za pomocą lin starali się wyciągnąć zwierzęta z lodowatej wody.

Niestety, akcja była naprawdę trudna. Przestraszone jelenie zbijały się w grupy, podtapiając się nawzajem. Nawet wyciągnięte już z wody osobniki wycofywały się do niej, ze strachu przed człowiekiem.

Akcja rozpoczęła się w środę około godziny 16, musiała jednak zostać przerwana przez zapadający zmrok. Z jeziora udało się wyciągnąć 15 jeleni, większość stada pozostała w nim jednak na noc, z rana akcja została podjęta ponownie.

Ostatecznie i tak zginęło kilkanaście jeleni. Okazuje się jednak, że ich śmierć mogła być spowodowana działaniem człowieka, łowczy podejrzewają, że mogli się do niej przyczynić poszukiwacze poroża.

- Płoszą zwierzynę w tym okresie, czego nie wolno robić, petardami, kładami, tylko po to, żeby byki zostały wpędzone w jakiś zaułek leśny i zaczęły zrzucać, strącać poroża - powiedział w rozmowie z Polsat News Arkadiusz Borkowski, łowczy z Koła Łowieckiego "Głowacz" w Szczecinie.

Myśleli, że ratują porzuconą kotkę. Weterynarz zdradził im zaskakującą prawdęMyśleli, że ratują porzuconą kotkę. Weterynarz zdradził im zaskakującą prawdęCzytaj dalej

Kto odpowie za śmierć jeleni?

Polsat News informuje, że nieoficjalnie są już pierwsi podejrzani. Obecnie okoliczności śmierci zwierząt wyjaśnia policja, sprawą zajmuje się także szczecińska prokuratura.

- W dniu dzisiejszym do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze sprawą śmierć jeleni na zamarzniętym jeziorze - powiedziała w rozmowie z Polsat News Alicja Macugowska-Kyszka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Łowczy, którzy zgłosili sprawę do prokuratury uważają, że jelenie musiały być spłoszone przez człowieka. Za kilogram poroża można dostać kilkadziesiąt złotych, a chętnych na taki dorobek nie brakuje.

- To co zostało tutaj zrobione, to jest bestialstwo. Chciałbym, żeby to się nie potwierdziło, ale jeśli okaże się, ze to wina ludzi, to chciałbym, żeby sprawcy zostali ukarani - mówił w rozmowie z Polsat News Jacek Liwak, burmistrz Ińska.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł