kot przy globusie
Źródło: www.pikrepo.com/fawsf

Jak woła się koty w innych krajach? Kici-kici w obcych językach może Cię zaskoczyć

26 Października 2020

Jak woła się koty w innych krajach? Wiele osób podczas wakacji za granicą próbuje się zaprzyjaźnić z napotkanymi tam psami. Często jednak mruczki, które chcemy do siebie przywołać, kompletnie nie reagują na nasze namowy. Okazuje się, że w każdym kraju inaczej wołamy pupila. Jeśli więc planujesz podróże, poniżej znajdziesz najczęściej używane sposoby nawoływania kotów w różnych krajach.

Jak woła się koty w innych krajach? Podobnie jak napotkanemu na wycieczce we Francji przechodniowi nie powiemy "Dzień dobry" tamtejszego kota nie powinniśmy wołać polskim "kici-kici". Zwierzaki uczą się reagować na różne dźwięki. Większość z nich najszybciej wyłapuje swoje imię, futrzaści mieszkańcy każdego kraju znają jednak także bardziej uniwersalne sposoby ich przywabiania. Zazwyczaj tego typu frazy wypowiadamy tonem wyższym niż normalnie, odpowiednio je akcentując. Przez lata koty nauczyły się, że podchodząc do kogoś wypowiadającego dane słowa, mają szanse na otrzymanie jakiegoś przysmaku lub pieszczot.

Istnieje pewien sposób na pogłębienie relacji z kotem. Jest bardzo prostyIstnieje pewien sposób na pogłębienie relacji z kotem. Jest bardzo prostyCzytaj dalej

Jak woła się koty w innych krajach?

Generalnie jeśli nie mamy przy sobie "kociego słownika" a właściwa fraza wypadła nam z głowy, a bardzo zależy nam na kontakcie z przypadkowo napotkanym mruczkiem, możemy próbować posłużyć się polskimi słowami. Jeśli opatrzymy je odpowiednim gestem, na przykład wyciągając przed siebie dłoń, w pozycji sugerującej, że w środku znajduje się przysmak, kto prawdopodobnie zrozumie, o co nam chodzi. W krajach często odwiedzanych przez Polaków, takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, wiele kotów nauczyło się reagować także na "kici-kici".

Warto także mieć świadomość tego, że kici-kici może nie zadziałać prawidłowo także w niektórych regionach Polski, na Kaszubach przywołuje się pupila, mówiąc „puj-puj-puj” . W Beskidach z kolei – „kyić-kyić” z akcentem na „y”. Prawdopodobnie na wielu wsiach znajdziemy także inne lokalne regionalizmy.

Poniżej prezentujemy listę fraz, na które reagują koty w danym państwie. Warto zauważyć, że większość z nich brzmi dość podobnie do wyrażenia w naszym języku, z tego względu mieszkające na przykład w Rosji lub na Litwie zwierzaki mogą na nie reagować:

- Anglia – „kitty-kitty” oraz „pussy-pussy”

- Argentyna – „misz-misz-misz”

- Australia – „puss-puss-puss”

- Bułgaria – „mac-mac”

- Chiny – „miao-miao-miao”

- Cypr – „ps-ps-ps” (tak samo woła się na psy)

- Czechy – „či-či-či”

- Dania – „mis-mis-mis”

- Egipt – „bes-bes”

- Francja – „minu-minu-minu”

- Grecja – „pss-pss”

- Hiszpania – „gaci-gaci”

-Holandia – „pous-pous-pous” oraz „kili-kili”

- Indie – „meow-meow”

- Izrael – „ps-ps-ps”

- Japonia – „neko-chan, oide”

- Kirgizja – „myj-myj”

- Litwa – „kiss-kiss-kiss”

- Łotwa – „minka-minka”

- Niemcy – „mitz-mitz-mitz”

- Norwegia – „psss psss”

- Rosja – „kis-kis-kis”

- Rumunia – „pisi-pisi”

- Serbia – „mac-mac-mac”

- Szwecja – „ps-ps”

- Tunezja – „besz-besz-besz”

- Turcja – „pissi-pissi-pissi”

- Ukraina – „keets-keets-keets” lub „kieć-kieć”

- USA – „here-kitty-kitty-kitty”

- Węgry – „cic-cic”

- Włochy – „miczio miczio micziolino” i „misz-misz”

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel nagrał psa w nietypowej sytuacji. Jeden drobny szczegół przykuł uwagę wszystkich
2. Ryzyko jest ogromne. GLW pilnie przypomina o obowiązujących nakazach i zakazach
3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

Jak widzimy, dominują więc dwa podejścia. Jednym jest imitowanie dźwięków wydawanych przez kota, na przykład w wypadku hinduskiego "meow-meow" czy chińskiego "miao-miao-miao". Drugim zaś jest stosowanie dźwięcznych zdrobniałych określeń, jakimi nazywamy mruczki, tak ja ma to miejsce w USA (kitty - ang. koteczek).

Zastanawiać może fakt, że w wielu krajach dominują syczące głoski. Badania wskazują, że są one lepiej słyszalne dla kotów. W wypadku psów podobnie działają słowa zawierające literę "r". Po prostu łatwiej wyłapać im ją z natłoku innych odgłosów, ludzie zauważyli to i wykorzystali do ich przywoływania.

Warto wspomnieć o tym, że Egipskie mruczki nie reagują najlepiej na polskie kici-kici. Takich dźwięków używa się tam do przepędzania zwierzaków ze swojego terenu.

Jak wybrać psu przyjaciela? 5 zasad, które powinieneś wziąć pod uwagęJak wybrać psu przyjaciela? 5 zasad, które powinieneś wziąć pod uwagęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł