pies któremu nie dzieje się krzywda
Źródło: unsplash.com/chewy

Jak opiekować się psem, by nie zrobić mu krzywdy? 5 najgorszych błędów właścicieli czworonogów

19 Listopada 2020

Jak opiekować się psem, by nie zrobić mu krzywdy? Większość z nas zdaje sobie sprawę z podstawowych potrzeb czworonogów - wiemy, że potrzebują jedzenia, wody i swojego kącika. Świadomość intelektualnych i emocjonalnych kwestii związanych z funkcjonowaniem czworonoga wciąż jest niestety dość niska. Poniżej spróbujemy wyjaśnić, jak o nie zadbać.

Jak opiekować się psem, by nie zrobić mu krzywdy? Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrafią odczuwać nudę, stres czy samotność. Decydując się na kupno lub przygarnięcie czworonoga, powinniśmy zdobyć jak najwięcej informacji o jego potrzebach, by nieświadomie nie przysparzać mu cierpień. Powinniśmy traktować go na adekwatnym poziomie, nie robiąc z niego ani słodkiej przytulanki, ani groźnej bestii.

Samotny owczarek niemiecki odwiedził komisariat. Przyszedł zgłosić własne zaginięcieSamotny owczarek niemiecki odwiedził komisariat. Przyszedł zgłosić własne zaginięcieCzytaj dalej

Jak opiekować się psem, by nie zrobić mu krzywdy?

W wielu wypadkach, mimo dobrych chęci właściciele krzywdzą swoich pupili. Zazwyczaj dzieje się tak przez zbyt małą ilość ruchu, niedostarczanie im ciekawych bodźców, czy pozostawianie na długie godziny w samotności. Poniżej zaprezentujemy krótką listę popularnych błędów oraz prostych sposobów na ich uniknięcie.

1. Pies jako prezent dla dziecka - Czworonogi to nie rzeczy, ani zabawki. Opieka nad nimi zdecydowanie przerasta możliwości większości maluchów. Jeśli decydujemy się na psa ze względu na nowy naszych pociech, musimy się liczyć z tym, że większość codziennych obowiązków z nim związanych przypadnie nam. Niektóre dzieci potrafią wyrządzić psu krzywdę poprzez niedelikatną zabawę lub nawet celowe działanie.

Nigdy nie zostawiaj czworonoga sam na sam z małym dzieckiem. Decydując się na zakup lub adopcję, zastanów się, czy maluch wie, jaką bierze na siebie odpowiedzialność. Ustal z nim zakres jego obowiązków związanych z opieką nad psem.

2. Brak jasnych granic i zasad - Wiele się słyszy o czworonogach nieposłusznych czy reagujących agresywnie na próbę zdyscyplinowania ich. Podczas szkolenia i wychowywania zwierzaka najważniejsza jest konsekwencja i stanowczość. Nie możemy ulegać zwierzakowi w jednym przypadku, a ganić go gdy powtarza to zachowanie.

Do najbardziej powszechnych przykładów takich działań należy dokarmianie psa przez domowników. Jeśli chcemy oduczyć go żebrania przy stole, nie możemy mu ulegać, nawet gdy błagalnie wbija w nas swoje wielkie oczka. Ta sytuacja prowadzi nas do kolejnego problemu.

3. Zła dieta - Wiele osób nieświadomie karmi psa produktami, które są dla niego szkodliwe. W idealnej sytuacji zwierzak nie powinien dostawać żadnego ludzkiego pokarmu niezależnie od sytuacji.

Uczul na takie zachowania wszystkich członków rodziny. Jeśli pies wygląda na chorego po zjedzeniu czegoś, od razu skonsultuj się z weterynarzem. Naucz go komendy "zostaw to", by nie podjadał zakazanych rzeczy na spacerach.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiemy, jak czuje się szczeniak, który konał na środku drogi. Niestety, 200 metrów dalej rozegrała się kolejna tragedia
2. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
3. Golden retriever jest geniuszem zbrodni. Oszukał swojego pana i zatuszował dowody

Jak opiekować się psem, by nie zrobić mu krzywdy? Częste błędy

4. Brak aktywności fizycznej i stymulacji intelektualnej - Wielu właścicieli zaniedbuje te potrzeby swoich czworonogów. Warto wiedzieć, że wypuszczenie psa do ogrodu nie jest równoznaczne z wyjściem na spacer. Nie chodzi jedynie o przebywanie na świeżym powietrzu, lecz też o zmianę scenerii, możliwość poznania nowych zapachów i spotkania innych psów i ludzi.

Pies, który nie otrzymuje dostatecznie dużo aktywności, może być agresywny, powodować szkody w domu lub ogrodzie, pogrążyć się w depresji lub dostać nerwicy. Pamiętaj, że jeden półgodzinny spacer dziennie to absolutne minimum.

5. Długotrwała samotność - Psy mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Polegają na nich nie tylko w kwestii zapewnienia im pożywienia i wody. Właściciel jest jego najbliższą osobą na świecie, w relacji z nim realizuje się emocjonalnie.

Jeśli musisz zostawiać psa samego w domu na więcej niż kilka godzin, upewnij się, że zwierzak dobrze to znosi. Jeśli nie niezbędna może okazać się pomoc behawiorysty, który przyzwyczai go stopniowo do takich sytuacji.

Husky Husky "rozmawia" z małą dziewczynką. Cała konwersacja się nagrała, płaczemy ze śmiechuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  3. Tak żyje Świerzyński. Własna stadnina, dorożki na każdą okazję i wielki jacht. Wypożyczenie bryczki do ślubu kosztuje krocie
  4. Roczna dziewczynka przytula się do gigantycznego bernardyna. Reakcja psa bezcenna
  5. Samotny owczarek niemiecki odwiedził komisariat. Przyszedł zgłosić własne zaginięcie
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"

źródło: zwierzęta.trójmiasto.pl

Następny artykuł