pies szczeka
Źródło: unsplash.com/Robert Gramner

Jak oduczyć psa szczekania? 3 proste triki, które sprawią cuda

2 Listopada 2020

Jak oduczyć psa szczekania? Jest to jego naturalny odruch, jednak gdy czworonóg ujada bez przerwy, może być to objaw poważnych zaburzeń behawioralnych. W niektórych wypadkach do próby poradzenia sobie ze zbyt głośnym pupilem mogą zmusić nas prośby sąsiadów. Na szczęście w większości przypadków będzie to bardzo proste.

Jak oduczyć psa szczekania? Przede wszystkim warto zastanowić się nad przyczynami takiego zachowania. Jeśli zwierzak szczeka na widok innego czworonoga lub gdy czegoś od nas potrzebuje (na przykład wypuszczenia go na dwór), mamy do czynienia ze zdrową reakcją, której nie powinno się korygować. Jeśli jednak pupil uparcie szczeka za każdym razem, gdy zostawiamy go samego w domu, lub gdy spędza czas samemu w ogrodzie, mamy do czynienia z zachowaniem uciążliwym dla nas i sąsiadów. Nie warto jednak denerwować się na zwierzaka. Zwykle w ten sposób zwraca uwagę na pewien problem.

Łódź. Ktoś zakleił szczelnie karton i porzucił w krzakach. Zawartość tajemniczego pudełka przeraziła inspektorówŁódź. Ktoś zakleił szczelnie karton i porzucił w krzakach. Zawartość tajemniczego pudełka przeraziła inspektorówCzytaj dalej

Czemu pies szczeka?

Psy często nadmiernie szczekają ze względu na zbyt mocny instynkt terytorialny. Jeśli zwierzak nie dopuszcza nikogo w pobliże płotu swojej posesji, szczeka za każdym razem gdy zobaczy najmniejsze poruszenie za ogrodzeniem i zachowuje się z dużą rezerwą wobec naszych gości, warto skonsultować się z behawiorystą.

Często za takim zachowaniem stoi także zwyczajna nuda. Warto jednak pamiętać, że pies pozbawiony mentalnej i ruchowej stymulacji może zapaść na depresję, nerwicę, samo okaleczać się lub zachowywać się agresywnie. Każdy zwierzak powinien wychodzić na co najmniej jeden półgodzinny spacer dziennie. To absolutne minimum dobowej aktywności.

Czasem psy szczekają ze względu na nadmierną ekscytację lub nadpobudliwość. Wtedy pomocne może się okazać szkolenie podstawowych komend, jak i zadbanie o to, by pies mógł znaleźć zdrowe ujście dla nadmiaru energii. W takich wypadkach pomocne mogą okazać się gryzaki lub zabawki, w których możemy umieścić przysmaki.

Jeśli jednak jesteś pewien, że żadne z powyższych założeń nie dotyczy twojego pupila, prawdopodobnie musisz pogodzić się z faktem, że zaniedbałeś niektóre aspekty jego wychowania. Rozpieszczone psy, którym właściciele nie wyznaczyli jasnych granic dopuszczalnego i niewłaściwego zachowania, często także mają problemy z nadmierną wokalizacją.

To jednak nie powód, by składać broń. Choć oczywiście łatwiej wychowywać szczeniaka, przy odpowiedniej motywacji i konsekwencji ze strony opiekuna, nawet stary pies może nauczyć się nowych sztuczek.

DZISIAJ GRZEJE 1. Joanna Jabłczyńska uciekła z Warszawy. Fani nie dowierzają, dla kogo porzuciła wielkomiejskie luksusy
2. Mocna akcja pod finałowym zdjęciem z "Rolnik szuka żony". Komentarze zabolały
3. Nie będzie "Piątki dla zwierząt"? Wiceminister wszystko potwierdził

Jak oduczyć psa szczekania?

Naucz go komendy "Daj głos". W wielu wypadkach tyle wystarczy. By to osiągnąć, musisz sprawić, by pupil zaczął kojarzyć słowo głos ze szczekaniem. Robi się to, używając jej, gdy ten zacznie szczekać sam z siebie. Gdy już nauczy się szczekać wtedy, kiedy go o to poprosimy przystępujemy do nauki komendy "cicho". Sprawiamy, by zaczął szczekać, po czym nagradzamy go gdy po jej wypowiedzeniu przestanie to robić.

Jeśli pupil szczeka głównie gdy zostaje sam w domu, komendy z powyższego przykładu okażą się kluczowe, by go tego oduczyć. Przećwicz z psem powyższe polecenia tuż przed wyjściem. Tak, by ostatnim co usłyszy pies było słowo "cicho", tuż po wyjściu zawróć i nagródź psa po raz kolejny. Następnym razem odczekaj chwilę za drzwiami. Stopniowo zwiększaj czas spędzony poza domem.

Warto zwrócić uwagę na relację łączącą nas z naszym psem. Czy zwierzak często ogląda się na nas podczas spaceru? Czy szybko reaguje na polecenia? Czy czuje się przy nas pewnie? Kluczem do wychowania pupila jest zbudowanie z nim więzi. W wielu wypadkach zwierzak szczeka ze względu na strach lub niepewność. Spędzaj z pupilem jak najwięcej czasu. Dbaj o to, by niczego mu nie brakowało, jednak nie rozpieszczaj go i nie karm między posiłkami. Te rady mogą nie brzmieć jak jeden z prostych trików, o których mowa w tytule, dla niektórych będą stanowić oczywistość, jednak nie można ich pominąć.

Ogromny pies zbliżył się do niemowlęcia jedzącego ciastko. Rodzice nakryli pupila w samą porę, jest nagranieOgromny pies zbliżył się do niemowlęcia jedzącego ciastko. Rodzice nakryli pupila w samą porę, jest nagranieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maleńki buldog złości się na swoją mamę. Właścicielka nagrała najbardziej uroczy napad gniewu
  2. Słowa grzęzną w gardle. Mąż zostawił przed zamkniętym cmentarzem wiadomość do zmarłej żony
  3. Dolny Śląsk. Dramatyczna interwencja w sprawie wpółżywych owczarków niemieckich, inspektorzy są wściekli, padły mocne słowa
  4. Ratownicy ruszyli na pomoc szczeniętom uwięzionym pod gruzem. Postawa ich wiernej matki wyciska łzy z oczu, wzruszające wideo
  5. Kamera uchwyciła epicką scenę zazdrości w wykonaniu husky'ego. Reakcja psa bawi do łez
  6. W łatwy sposób możesz pomóc w leczeniu COVID-19, a jeszcze sporo na tym zyskać. Wyjaśniamy szczegóły akcji
  7. Pomagają przy kaszlu, łagodzą bóle płuc i wzmacniają układ krwionośny. Wprowadź buraki do diety, a po 7 dniach jedzenia zobaczysz oszałamiającą różnicę

Źródło: pedigree

Następny artykuł