pies z kijem
Źródło: pixabay.com/JACLOU-DL

Jak odstresować psa? Sprawdzone sposoby na ukojenie nerwów pupila

28 Sierpnia 2020

Jak odstresować psa? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Psy odczuwają stres z różnych powodów. Poza oczywistymi czynnikami mogącymi powodować dyskomfort psychiczny, takimi jak obecność osób lub przedmiotów, które powodują jego strach, czy zapachami lub dźwiękami z różnych powodów je drażniącymi, jedną z podstawowych przyczyn ich złego samopoczucia jest za mała ilość aktywności fizycznej.

Jak odstresować psa? Należy pozwolić mu być sobą. Jeśli spełnianie życzeń naszego zwierzaka nie dezorganizuje naszego życia lub nie jest dla niego niebezpieczne, powinniśmy pozwalać mu realizować siebie tak często, jak to możliwe. Zwierzaki zwykle same potrafią zorganizować swój czas. Oczywiście czasem muszą polegać na nas, na przykład podczas wyjść na spacer, czy wspólnej zabawie, jeśli wychowujemy samotnego czworonoga. O ile w trakcie wspólnych przechadzek to my powinniśmy nadawać im tempo oraz ton, należy zostawić psu czas na obwąchanie rzeczy i zapewnić mu choć trochę luzu.

Suczka dobermana nie pozwala tacie nawet podejść do ich szczeniaczków. Jest nieugięta, w końcu traci cierpliwośćSuczka dobermana nie pozwala tacie nawet podejść do ich szczeniaczków. Jest nieugięta, w końcu traci cierpliwośćCzytaj dalej

Jak odstresować psa?

Pozwól mu być sobą. Pies poznaje otoczenie głównie za pomocą węchu. Powinniśmy więc jak najczęściej pozwalać mu na obwąchiwanie rzeczy. To normalne, że widząc innego psa chce się "przywitać" obwąchując go. Jeśli nie wiąże się to z dyskomfortem dla drugiego zwierzaka, lub jego właściciela dobrze jest dać mu to zrobić. Warto też zapewnić mu przestrzeń na realizowanie innych psich odruchów, takich jak kopanie czy tarzanie się w trawie. To normalne, instynktowne zachowania, które możemy redukować jeśli są uciążliwe, lecz nie powinniśmy z nimi walczyć, jeśli nie przynoszą negatywnych skutków.

Spędzaj z nim więcej czasu. Psy mają potrzeby nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Jedną z nich jest potrzeba towarzystwa. Jako opiekun zwierzaka, prawdopodobnie jesteśmy najważniejszą osobą w jego życiu. Chce spędzać z nami czas nie tylko z powodu tego, że go karmimy. Jesteśmy dla niego członkiem jego stada i nasza uwaga jak i obecność są dla niego bardzo istotne.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Znalazł na podłodze zjedzoną karmę kocią. Rozwiązanie tej zagadki jest inne niż myślisz
2. Wychudzony kotek śledził kobietę w drodze do domu. Nie chciał odejść, zrobiła jedyną słuszną rzecz
3. Pitbull tylko czekał aż właściciele wyjdą z domu. Na gorącym uczynku przyłapała go ukryta kamera

Zwracaj uwagę na jego zachowanie. Zwierzęta komunikują się z nami poprzez niewerbalne sygnały lub wydając różne dźwięki. Właściciele psów zwykle potrafią rozpoznać różne tony szczeknięć swojego pupila, oraz to jakie emocje mają one wyrażać. Większość z nas uważa, że merdanie ogonem jest oznaką zadowolenia. Nie zawsze jest to prawda. Czasem pies wyraża w ten sposób ekscytację, jednak czasem może być to znak pobudzenia psychofizycznego niezwiązanego z reakcją na pozytywne bodźce. Podczas pogoni lub bójki wiele czworonogów także macha ogonem.

Zapewnij mu minimum 30 minut gryzienia dziennie. Podczas żucia lub obgryzania czegoś, w mózgu psa uwalnia się serotonina, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za odczuwanie szczęścia. Warto dać zwierzakowi specjalnie spreparowaną kość lub zabawkę przystosowaną do tego rodzaju aktywności. Nie poleca się pozwalania psu na obgryzanie patyków. Może do prowadzić do powstawania ran w jego jamie ustnej. Wiele psów połyka kawałki kory oraz drewna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
  2. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi
  3. Niewidomy pies wrócił do schroniska. Powody dla których go oddano zdumiewają
  4. Chihuahua zobaczył, jak inne psy bawią się jego zabawkami. Aż się w nim zagotowało, można się popłakać ze śmiechu
  5. Małe labradory walczą ze sobą. Wtedy zjawia się ich mama i reaguje w jedyny słuszny sposób
  6. Nic nie zapowiadało tak dramatycznego obrotu spraw. Żołnierze wkroczyli do akcji, zatrważające nagranie

źródło: zpazurem.pl

Następny artykuł