pies zimą
Źródło: unsplash.com/Brooke Cagle

Jak dbać o psa zimą? Wskazówki dla zatroskanych właścicieli

20 Listopada 2020

Jak dbać o psa zimą? To okres, w którym zarówno my, jak i nasi pupile jesteśmy szczególnie narażeni na choroby i urazy. Wielu właścicieli już teraz planuje, jak zabezpieczyć swoich najlepszych przyjaciół w tym trudnym czasie. Poniżej przedstawimy Wam listę wskazówek, które pozwolą rozsądnie zadbać o zwierzaka.

Jak dbać o psa zimą? Śnieg, mróz, oblodzone chodniki obsypane solą i piaskiem to realia, do których już przywykliśmy. Nasi pupile, a w szczególności ich łapki, nie najlepiej znoszą jednak takie warunki. W niektórych wypadkach niezbędne może się okazać ograniczenie wspólnych spacerów. Niektórzy sięgają zimą po drogie gadżety, które mają pomóc ich psu przetrwać niepogodę. W poniższym artykule spróbujemy wyjaśnić wam, jak pielęgnować zwierzaka zimą, oraz kiedy warto korzystać z psich ubranek i butów.

Dziadek pogrążył się w żałobie. Myślał, że nic go już tutaj nie trzyma, wtedy wnuczka wręcza mu prezent od sercaDziadek pogrążył się w żałobie. Myślał, że nic go już tutaj nie trzyma, wtedy wnuczka wręcza mu prezent od sercaCzytaj dalej

Jak dbać o psa zimą?

Wyżej wspomnieliśmy, że najbardziej narażoną na urazy częścią ciała zwierzaka są łapki. Sól i niska temperatura mogą wysuszać ich opuszki, prowadząc nawet do pękania. W przestrzeniach pomiędzy palcami często utyka lód i śnieg, które także mogą wywoływać bolesne urazy.

Po powrocie ze spaceru zadbaj o psie łapki - istnieją na rynku skuteczne preparaty, pozwalające na ochronę i nawilżanie psich łap. Jeśli jednak nie chcesz wydawać na nie zbyt wiele pieniędzy, najlepiej będzie, jeśli posłużysz się miską z ciepłą wodą. Po spacerze w śniegu lub po innej potencjalnie niebezpiecznej powierzchni przemyj nią łapy zwierzaka, po czym porządnie wysusz je ręcznikiem. Zalegający na nich śnieg może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, lub wywoływać przeziębienia.

W niektórych wypadkach lepiej zrezygnować ze spaceru - Jeśli na zewnątrz panuje ekstremalnie niska temperatura lub mamy do czynienia z silnymi opadami śniegu, możliwe że lepiej odpuścić sobie wspólną przechadzkę. Jeśli jednak zdecydujesz się na nią, zadbaj o komfort termiczny pupila. Wielu właścicieli twierdzi, że dobrze sprawdza się przy tym ruch. Zabawa piłką lub w szukanie przedmiotów może być więc dobrym pomysłem.

Warto także wybierać trasy spacerów tak, by pupil przez większość drogi mógł poruszać się po trawie. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie mu do gustu. Jeśli mamy do czynienia z czworonogiem o bardzo krótkiej sierści, lub psim seniorem należy też rozważyć skrócenie spaceru.

Kiedy warto zainwestować w psią kurtkę? Większość psów posiada sierść, pozwalającą im przetrwać nawet bardzo srogie mrozy. Poza wymienionymi wyżej wyjątkami - psami o krótkiej sierści i staruszkami - zwierzaki świetnie znoszą mrozy. Zakup kurtki jest też rozsądny jeśli chodzimy na bardzo długie (trwające ponad 1,5 godziny) spacery.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Od ponad 80 dni wierny pies czeka na swoją panią. Nie potrafi zrozumieć, że ona już nigdy po niego nie wróci
2. Wpadka w programie "Jeden z dziesięciu" przejdzie do historii. Rozbrajająca odpowiedź uczestnika, jest wideo
3. Małe malamuty są najsłodsze na świecie. Wideo z puchatymi kulkami poprawi humor każdemu

Warto upewnić się, że ubranko wykonane jest z dobrej jakości, niedrażniącego skóry psiaka materiału i nie krępuje swobody jego ruchów. W innym wypadku pupil będzie bardzo niechętny ubieraniu go, w skrajnych przypadkach materiał może uczulać czworonoga.

Zadbaj by pupil miał, co pić - Wielu właścicieli trzyma miskę dla psa na dworze, nawet jesienią możemy zaobserwować sytuację, w której jej zawartość zmienia stan skupienia. Zimą, przy mrozach sięgających -10 stopni Celsjusza zamarza ona błyskawicznie. Jeśli wystawiasz psu wodę na dwór, pamiętaj o częstym jej wymienianiu. Na rynku dostępne są także podgrzewane modele.

Zabezpiecz jego budę lub zewnętrzne legowisko - Choć coraz mniej osób decyduje się na trzymanie psa na zewnątrz przez cały rok, wciąż zdarzają się takie przypadki. Jeśli twój zwierzak mieszka w ogrodzie, upewnij się, że budy nie trzeba docieplić. Niektórzy wystawiają posłania na zewnątrz, by na co dzień mieszkający w domu pies mógł wygodnie siedzieć na zewnątrz. Warto upewnić się, ze takie legowisko jest chronione przed wiatrem i wilgocią.

Zaadoptowała rasowe kociątko. Gdy zaczęło rosnąć, zdębiała, wcale nie przypominało zwyczajnego kotaZaadoptowała rasowe kociątko. Gdy zaczęło rosnąć, zdębiała, wcale nie przypominało zwyczajnego kotaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Doda w prześwitującym stroju kąpielowym robi furorę w internecie. Wiemy w jakim kraju wypoczywa, wielu może jej pozazdrościć
  3. Szlachetny gest polskiego proboszcza. Gdy zobaczył 10 szczeniaków w potrzebie, nie mógł postąpić inaczej
  4. Michał Wiśniewski zawsze kochał psy. Kiedyś spotkał go jednak bardzo nieprzyjemny incydent
  5. Nagrano pierwszą wizytę husky'ego u fryzjera. Właściciel wytrzeszczył oczy, gdy obejrzał nagranie, nie znał go od tej strony
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Najpopularniejsze gry na PlayStation przecenione z okazji Czarnego Piątku. Gracze rzucili się na zakupy

źródło: psy.pl

Następny artykuł