Jack Russell terrier: w pogoni za wszystkim
Źródło: pixabay

Jack Russell terrier: w pogoni za wszystkim

31 Października 2020

Jack Russell terrier to pies do wszystkiego: pobawi się z tobą, ostrzeże przed obcymi, wypędzi z nory lisa albo borsuka. Wymaga wiele uwagi, ale odwdzięcza się całym swym wiernym i odważnym sercem. Dowiedz się, czy Jack Russell terrier to pies w sam raz dla ciebie!

Jack Russell terrier – towarzysz myśliwych i gospodarzy

Jack Russell terrier to stosunkowo nowa rasa psów, choć sięgająca korzeniami XIX w. Wtedy to właśnie angielski pastor John Russell, zwany Jackiem, wyhodował rasę psów myśliwskich, nazwaną od jego profesji i przezwiska parson Jack Russell terrier. Za wzorzec psiej urody, którą pastor Russell chciał jeszcze wzmocnić, posłużyła mu wierna suka, imieniem Trump.

Psy pastora Russella miały być przede wszystkim towarzyszami wypraw myśliwskich. Wykorzystywano je nie do zabijania, lecz przede wszystkim do wypłaszania zwierzyny z kryjówek. Psy musiały więc być wytrzymałe, by gonić zwierzynę, odważne, by wypędzać ją z podziemnych nor, ale nie zbyt agresywne, by nie zagryzać zdobyczy. Szczególnie chętnie terriery te uganiały się za lisami. Pastor Russell właśnie dlatego wyhodował psy o jasnym, niemal całkiem białym umaszczeniu, by na polowaniach łatwo odróżniać je od zwierząt, które ścigały. W angielskich gospodarstwach chłopskich do dziś Jack Russell terriery służą jako tępiciele szczurów i myszy. W Irlandii organizuje się nawet coroczne zawody Jack Russell terrierów w polowaniu na szczury w stodołach.

W 1894 r. Jack Russell terriery, wtedy zwane parson Jack Russell terrierami, otrzymały swój standard rasy. Zaczęto je też wykorzystywać do polowań na borsuki, co jednak wymagało wzmocnienia ciała psów. Dlatego najprawdopodobniej zaczęto wtedy hodować Jack Russell terriery z domieszką genów bulteriera.

W 2000 r. rasa parson Jack Russell terrier została podzielona na dwie osobne rasy: parson Russell terrier (wysokonogi) i Jack Russell terrier (niskonogi). Rasa parson Russel osiągnęła pełnię cech w USA, a Jack Russell – w Australii. Australijczycy szczególnie chętnie wykorzystywali Jack Russell terriery do polowania na lisy, które jeszcze w latach 70. XX w. stanowiły prawdziwą plagę tego kraju. W 1972 r. powstała organizacja Jack Russell Club of Australia, która do dziś ma wiele do powiedzenia w kwestii standardu taj rasy.

Jaki jest standard rasy Jack Russell terrier?

Jack Russell terrier to niewielki pies o proporcjonalnej sylwetce, łukowatych lędźwiach, z umieszczonym wysoko ogonem średniej długości. Żuchwa i kufa (pysk) psa są mocno zarysowane, z płytkim stopem, a trufla nosowa ma kolor czarny. Pies ma migdałowate oczy i oklapnięte uszy w kształcie litery V, które mocno przylegają do głowy. Jego stosunkowo dobrze zbudowane ciało pokrywa mocna skóra.

Postawa psa powinna być zgrabna i rozluźniona, ale czujna, jakby zwierzę mogło w każdej chwili zarówno ruszyć na spokojny spacer, jak i zerwać się do biegu za lisem.

Sierść Jack Russell terriera występuje w trzech odmianach. Krótkowłose terriery mają sierść ściśle przylegającą do ciała. Sierść złamana oznacza, że włosy mają średnią długość i układają się w jednym kierunku. Odmiana szorstkowłosa ma sierść długą i ułożoną w wielu kierunkach, nieco rozwichrzoną.

Umaszczenie Jack Russell teriera jest białe z brązowymi lub czarnymi znaczeniami na głowie (wokół oczu i na uszach), tylnych nogach i na ogonie. Zdarzają się psy całkiem białe lub takie, w których przeważają plamy.

Jack Russell terrier dorasta do mniej więcej 35 cm wysokości w kłębie i osiąga masę 6 kg.

Jaki charakter ma Jack Russell terrier?

Jack Russell terrier to pies myśliwski o silnym instynkcie łowieckim. Ulega mu dość łatwo, więc widok ptaka lub wiewiórki może wytrącić go z równowagi. Psu towarzyszy zawsze niespożyta energia i chęć do zabawy lub gonitwy, wielka ciekawość, ale też upór, który utrudnia tresurę. Jack Russell terrier wymaga więc cierpliwego, uważnego ułożenia oraz przyzwyczajania do innych zwierząt już we wczesnym wieku szczenięcym.

Pies jest bardzo inteligentny i lojalny, przywiązuje się do właściciela. Cechują go też odwaga i wytrwałość, tak przydatne w czasie polowań. Uwielbia się bawić, szczególnie gonić za piłką lub frisbee. Można go łatwo przyzwyczaić do dzieci i zabaw z dziećmi, co czyni Jack Russell terrriera dobrym psem rodzinnym. Tym bardziej, że rasa ta wymaga dużo uwagi i stałego dostarczania rozrywek, więc im więcej domowników będzie się bawić z terierem, tym lepiej.

Jack Russell terrier nie szczeka dużo, głównie w czasie w czasie zabawy. Bywa też nieufny wobec obcych, których chętnie obszczekuje. Generalnie jednak nie robi dużo hałasu.

Zdolności myśliwskie, zręczność i wielka energia sprawiły, że Jack Russell terrier jest częstym gościem i gwiazdą zawodów psów łowieckich. Szczególnie dobrze radzi sobie w konkurencji agility, czyli bieganiu przez tor przeszkód za komendami właściciela. Lubi też flyball, czyli ściganie się na torze w sztafecie z innymi psami. Te konkurencje to dla terriera świetna okazja, by wreszcie wyszaleć się w warunkach, które trudno zapewnić psu w domu czy nawet przydomowym ogródku.

Nie ma obowiązku wystawiania Jack Russell terriera do zawodów, ale to dla niego świetna zabawa. Można więc trenować psa nawet wtedy, gdy wiadomo, że nigdy nie weźmie udziału w polowaniu ani w zawodach łowieckich – jako rozrywkę i stymulację, której te energiczne i wszędobylskie psy bardzo potrzebują.

Co je Jack Russell terrier?

Jack Russell terier potrzebuje wysokiej jakości psiej karmy, bogatej w białka zwierzęce z mięsa mięśniowego oraz podrobów. Należy unikać karm zawierających składniki pochodzenia zbożowego, odpady zwierzęce, sztuczne barwniki i konserwanty.

Jak każdy pies Jack Russell terrier ma duży apetyty, należy więc zadbać o to, by zbytnio nie utył. Dietetycy często przyjmują zasadę, że na każde 5 cm wysokości psa w kłębie powinien przypadać 1 kg masy. Czyli pies wysokości 30 cm powinien ważyć do 6 kg. W doborze diety i porcjowania pomoże ci weterynarz lub psi dietetyk. Dieta powinna być zawsze dostosowana do wieku, płci, rozmiarów i trybu życia psa. Im więcej ruchu, tym więcej karmy. Leniuszki nie powinny dostawać zbyt dużo jedzenia, bo to dla nich zbędne kalorie.

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie diety BARF, konieczne może być wzbogacanie jej odpowiednimi witaminami.

Standardowo pies powinien dostawać jedzenie dwa razy dziennie. Nie należy zapewniać mu stałego dostępu do suchej karmy, bo to dla psa zbyt wielka pokusa i prosta droga do nadwagi.

Jakiej pielęgnacji wymaga Jack Russell terrier?

Jack Russell terrier jest silny i dziarski, cieszy się dobrym zdrowiem. Zadbany może żyć nawet 15 lat.

Ważnym elementem współżycia z Jack Russell terierem jest odpowiednie wychowanie i tresura. Temperament tych psów powinien być odpowiednio skorygowany i nakierowany już od pierwszych lat życia. Kluczem do dobrego ułożenia psa jest wytrwałość, cierpliwość i konsekwencja. Komendy powinny być wyraźne, a zachowania psa natychmiast odpowiednio nagradzane lub karcone. Dobrze zastanów się, na co będziesz pozwalać psu, a czego mu zabraniać. Zwróć uwagę na ograniczenie szczekania i ujadania – Jack Russell terriery bywają z natury dość głośne, ale można nauczyć je cichego zachowania.

Wychowanie psa służy nie tylko twojej wygodzie, ale też dobrze wpływa na psie nerwy i łagodzi nadpobudliwość Jack Russell terrierów. Kiedy pies nauczy się reagować na komendy w czasie zabawy – np. łapać piłkę tylko na komendę – będzie zawsze wiedział, czego się od niego oczekuje i okazywał mniej zdenerwowania.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne wychowania szczeniaczka, możesz powierzyć go zawodowemu treserowi ze szkoły dla psów.

Jeśli Jack Russell terrier ma do dyspozycji ogródek, teren powinien być dobrze zabezpieczony wysoką siatką lub ogrodzeniem. Instynkt łowiecki psa może bowiem go ponieść na widok ptaka czy wiewiórki i skłonić do pognania za ofiarą. Jack Russell terrier może się w ten sposób zgubić. Dlatego warto też upewnić się, czy pies został zaczipowany przez hodowcę.

Psy tej rasy rzadko zapadają na choroby genetyczne, typowe dla innych rasowych psów. Zdarzają się jednak przypadki o zwichnięcia rzepki kolanowej. Przypadłość tę należy zaleczyć, bo pozostawiona bez nadzoru może doprowadzić do rozwinięcia się u psa artretyzmu. Jack Russell terriery mogą też zapaść na chorobę Perthesa, czyli martwicę głowy kości udowej. Z klei choroba von Willebranda powoduje skłonność do krwawienia przy drobnych nawet urazach, które trudno zatrzymać. Z wiekiem Jack Russell terriery mogą cierpieć na postępującą ślepotę lub głuchotę. Głuchota zdarza się częściej u psów całkowicie białych.

Wszelkim chorobom lepiej zapobiegać niż je leczyć, dlatego Jack Russell terrier powinien regularnie odwiedzać weterynarza. Standardowe badanie powinno obejmować pobranie krwi, oględziny uzębienia i sierści.

Jack Russell terrier nie wymaga też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Odmiany o średnich i długich włosach należy od czasu do czasu wyczesać. Częste kąpiele nie są konieczne i można ograniczyć je do trzech w roku, raz na kwartał. Trzeba też kontrolować czystość kącików oczu, nosa i pazurów psa. Zacieki należy delikatnie zetrzeć ściereczką nasączoną ciepłą wodą lub specjalnymi solami fizjologicznymi, które nie uczulają zwierząt.

Jack Russell terrier tylko z dobrej hodowli

Rasowy szczeniak Jack Russell terriera powinien pochodzić ze sprawdzonej profesjonalnej hodowli. Hodowca powinien być zrzeszony w organizacji kynologicznej i dbać o swoje zwierzęta. Porządna hodowla ma swoją stronę internetową, na której można zapoznać się z metodami hodowlanymi oraz szczeniakami na sprzedaż. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie hodowcy osobiście i przekonania się na własne oczy, w jakich warunkach żyją psy. Dobry hodowca nie tylko odpowie a twoje pytania, ale też zada kilka tobie, by upewnić się, że twój tryb życia i temperament pasują do usposobienia psa.

Rasowy Jack Russell terrier powinien mieć ważną książeczkę zdrowie ze szczepieniami i rodowód. Standardem jest też posiadanie przez szczeniaka wszczepionego chipa.

Ile kosztuje Jack Russell terrier?

Jack Russell terrier może kosztować od 3000 do nawet 5000 zł, jeśli pochodzi z renomowanej hodowli. Miesięczny koszt utrzymania psa powinien zamknąć się w kwocie 100–200 zł.

Jeżeli nie jesteś gotów na taki wydatek lub wolisz mieć nieco starszego, za to już ułożonego psa, rozejrzyj się po schroniskach. Adopcja dorosłego Jack Russell terriera to świetny sposób na zapoznanie się z tą rasą i podarowanie zwierzakowi nowego życia w przyjaznym środowisku.

Dla kogo Jack Russell terrier to pies idealny?

Nie są to psy nadające się do życia w małym mieszkaniu. Rozpierająca je energia świata sprawia, że trzeba im nieustannie poświęcaj dużo uwagi i dostarczać stymulacji w postaci zabawy czy tresury.

Dlatego Jack Russell terrier nie nadaje się dla osób starszych lub żyjących w małych mieszkaniach, daleko od terenów rekreacyjnych takich jak parki, łąki czy lasy.

Jack Russell terrier to zaś bardzo dobry wybór przede wszystkim dla rodzin mieszkających w domach z ogródkiem lub na przedmieściach, gdzie łatwo o przestrzeń do zabawy z psem. Zwierzę będzie doskonałym towarzyszem dla starszych dzieci oraz dorosłych, za którymi chętnie pogna na spacer czy nawet dłuższą wycieczkę. Osoby lubiące spędzać dużo czasu na powietrzu i w ruchu nie znajdą lepszego psiego kompana od Jack Russell terriera!

Jack Russell terrier w anegdocie

Energiczność, przyjazne usposobienie i szeroki wachlarz talentów sprawiły, że Jack Russell terrier to jedna z najpopularniejszych ras psów domowych m. in. w USA, Wielkiej Brytanii i Australii. Nie może dziwić, że psy te znalazły też dla siebie miejsce w kulturze.

Przykładowo w filmie „Maska” z Jimem Carrey’em z 1994 r. pocieszny psiak należący do głównego bohatera to właśnie Jack Russell terrier. Z kolei Jack Russell terrier wabiący się Morse został prawdziwą gwiazdą małego ekranu dzięki wystąpieniu w ponad 190 odcinkach popularnego serialu „Frasier”.

Psy te nawet same tworzą sztukę! Suczka o wdzięcznym imieniu Tillamook Cheddar z USA znana jest na całym świecie z malowania obrazów za pomocą trzymanego w pyszczku pędzla. Jej dzieła osiągają na aukcjach ceny nawet 2000 dolarów.

Jack Russell terierem, który pofolgował swojemu instynktowi eksploracji jak chyba żaden pies przed nim, był Bothie. Wraz ze swymi właścicielami – znanymi podróżnikami Ranulphem i Ginny Fiennes – w latach 1979–1982 dotarł na oba bieguny ziemskie! Inny Jack Russell terrier, Part-Ex, został nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako pies uprawiający najwięcej sportów ekstremalnych.

Wśród znanych właścicieli Jack Russell terrierów są m.in. Paul McCartney, Mariah Carem, Serena Williams i Karol, książę Walii.

Następny artykuł