Inteligencja kotów
Źródło: pixabay.com/congerdesign/cc0

Cała prawda o twoim mruczku. Koci test inteligencji

15 Lutego 2021

Myślisz, że Twój kot jest najmądrzejszy na świecie? Sprawdźmy to! Koci test inteligencji wykaże jak bystry jest Twój mruczek. Przekonaj się, kto mieszka w Twoim domu – miauczący Einstein czy słodka puchata niezdara. Oczywiście, wszystkie mruczki są najukochańsze, bez względu na to, jak wypadną w teście.

Pamiętać należy, że nasz test ma charakter czysto orientacyjny. Nie powstały jak do tej pory żadne naukowe badania na kocie IQ. Doskonale wiemy, że wszystkie mruczki to niesamowicie inteligentne stworzenia, które potrafią wykorzystać swoje zmysły, by osiągnąć zamierzony cel.

Inteligencja kotów

Koty bez wątpienia są niezwykle inteligentnymi zwierzętami. Potrafią one wykorzystać swoje zdolności, by zdobyć pożywienie, naszą uwagę, czy chwilę zabawy. Wiemy jednak, że niektóre kotki są sprytniejsze od innych. Mieszkając z dwoma kotami obserwuję jak jeden bez trudu wskakuje na szafki, siłuje się z szafkami i zdobywa, to czego chce, a drugi jest przeuroczą ciapą, która miauczy na wszystko.

Zadaliśmy pytania, które pomogą odpowiedzieć na pytanie jak inteligentny jest Twój kot. Tak jak pisaliśmy test jest raczej rodzajem zabawy, ponieważ nie ma naukowych podstaw do zbadania kociego IQ. Chcesz jednak co nieco dowiedzieć się o swoim mruczku? Odpowiedz na nasze pytania.

Co robi Twój kot, gdy go wołasz? Reakcje są naprawdę różne - niektóre stworzenia od razu po usłyszeniu imienia przybiegają do nas (A), inne spojrzą jedynie w naszą stronę, podnosząc przy tym uszy (B), a jeszcze inne w ogóle nie zareagują (C). Jak reaguje Twój mruczek na dźwięk swojego imienia?

Zdumiewające fakty o niebieskich oczach u kota. Poznaj wszystkie sekrety mruczkówZdumiewające fakty o niebieskich oczach u kota. Poznaj wszystkie sekrety mruczkówCzytaj dalej

Kanapowe zabawy. Nie każdy właściciel życzy sobie, by kotki przebywały na kanapie, sofie, czy innych meblach. Inni z kolei pozwalają na to, tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jak reaguje Twój kot, gdy gestem ręki wskazujesz mu, że zapraszasz go na kanapę? (A) Bez zastanowienia od razu wskakuje, moszcząc się koło Ciebie, czy może (B) podchodzi do kanapy, ale na nią nie wskakuje, tylko patrzy na Ciebie wyrozumiałym wzrokiem? A może w ogóle nie wykazuje żadnego zainteresowania tym, co właśnie mu pokazujesz (C)?

Kocie sztuczki. Doskonale wiemy, że kot to nie pies i trudno nauczyć go zachowań takich, jak reagowanie na komendy. Są jednak koty, które da się wytresować. Jak reaguje Twój kociak? (A) Zna kilka sztuczek, potrafi siadać na komendę oraz aportuje. (B) Zna jedną sztuczkę lub komendę, czy (C) w ogóle nie potrafi się zainteresować nauką nowych rzeczy, nie chce słuchać komend.

Czy Twój kot potrafi otwierać szafki? Moja dwójka kociaków jest bardzo zróżnicowana. Jeden potrafi otworzyć sobie kuchenną szafkę, gdzie kryją się smakołyki, wyjąć je i ze smakiem spałaszować (A). Drugi z kolei, gdy tylko jego miska robi się pusta, nie daje mi spokoju, chodzi za mną lub wskakuje mi na kolana, dając wyraźnymi i głośnymi miaukami znać, że czas na posiłek (B). Inne koty z kolei nie potrafią się upomnieć o swoje i grzecznie czekają, aż miseczka zostanie napełniona (C). Jaki jest Twój kot?

Wyniki testu na kocią inteligencję

Wierzymy, że mimo miłości do swojego futrzastego stworzenia, odpowiedziałeś na pytania szczerze. A jakie są wyniki? Bez wątpienia, bez względu na odpowiedzi, jakich udzieliłeś, możesz być pewien, że masz w domu niezwykle inteligentną istotę.

Jeżeli najwięcej razy odpowiedziałeś, zaznaczając odpowiedź A, to... uważaj na siebie! Twój kot jest przenikliwie inteligentną bestią, która chłonie wszystkie sztuczki i bardzo szybko się uczy. Taki kotek bardzo łatwo może Cię przechytrzyć i za pomocą swoich sztuczek osiągnąć to, na co właśnie ma kaprys.

Koty, do których najczęściej pasuje odpowiedź B to najbardziej typowe mruczki pod słońcem. To one decydują czy chcą się czegoś uczyć, czy nie. W swojej głowie przeprowadzają prostą kalkulację, z której wynika, czy opłaca im się wykonywać Twoje polecenia, czy też nie, bo... ich urok sprawi, że i tak ulegniesz.

Jeżeli najczęściej odpowiadałeś, zaznaczając literę C, oznacza to, że Twój mruczek jest niezwykle leniwym kocurkiem. Nie oznacza to, że jest małointeligentny, czy małosprytny, po prostu doskonale wie, że zapewniasz mu najlepszą opiekę, jaką może sobie tylko wyobrazić i wykorzystuje sytuację, nie przemęczając się zbytnio uczeniem nowych rzeczy.

Jakie są Wasze koty? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł