Swiatzwierzat.pl
Ile trwa ciąża u kota i jak przebiega?

pixabay.com

Ile trwa ciąża u kota i jak przebiega?

21 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Jak długo trwa ciąża u kota i jaki ma przebieg? Czy łatwo rozpoznać, że kotka jest w ciąży i w jaki możemy jej pomóc w tym okresie?

Ciąża u kota - kiedy kotka może zajść w ciążę?

Ruja u kotki jest naturalnym okresem w rozwoju płciowym zwierzęcia, podczas którego dąży ono do prokreacji. To po prostu okres, w którym kotka może zajść w ciążę i jest gotowa do posiadania potomstwa.

Pierwsza ruja pojawia się w momencie, w którym kotka osiąga dojrzałość płciową. Ma to miejsce gdy zwierzę ma około pół roku i niedługo potem, zazwyczaj w okolicach ósmego miesiąca życia u kotki występuje pierwsza ruja. Przeciętnie ten stan trwa od 7 do 10 dni i potrafi być wyjątkowo męczący, jeśli mamy do czynienia z kotem domowym i wykluczamy możliwość pokrycia żyjącej w czterech ścianach kotki. U kotów wolnożyjących ruja występuje najczęściej między marcem a majem, choć bardziej prawdopodobnym przedziałem czasowym jest styczeń - wrzesień, także dlatego, że ruja może wystąpić dwa lub trzy razy do roku. 

Kotka może zajść w ciążę podczas drugiej fazy rui, którą nazywamy rują właściwą (estrus). Intensywnie szuka wtedy partnera, ponieważ w tym właśnie okresie może dojść do zapłodnienia. Sam akt kopulacji trwa w przypadku kotów tylko kilka sekund i jest dla samicy bolesny, ponieważ kot wbija jej wtedy zęby i pazury w kark. Do owulacji dochodzi między 24 a 36 godzin po akcie kopulacji.

Zajście w ciążę jest możliwe kiedy kotka przechodzi pierwszą ruję, jednak nie jest to zalecane. Kotka powinna płodzić potomstwo dopiero po osiągnięciu wieku osiemnastu miesięcy i przy wadze ponad dwa i pół kilograma. Oczywiście w przypadku kotów wolnożyjących lub wychodzących ciężko to w jakikolwiek sposób kontrolować, dlatego także w Polsce wdraża się od lat praktykę sterylizowania lub kastrowania kotów, żeby uniknąć problemu masowych, niekontrolowanych ciąż. Sterylizacja i kastracja w dużym stopniu przyczyniają się również do zminimalizowania problemu bezdomności wśród kotów. 

Ciąża u kota - jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?

Ciąża u kota przeciętnie trwa od 63 do 65 dni, czyli około dziewięć tygodni. Czasami może trwać nieco krócej, około 60 dni lub nieco dłużej, czyli około 70 dni, ale zazwyczaj zamyka się w okresie 63 - 65 dni. 

Przez pierwsze trzy tygodnie ciąży nie widać jej zewnętrznych objawów. Dopiero po tym okresie jesteśmy w stanie z całą pewnością powiedzieć, że kotka jest w ciąży. Jak zatem ją rozpoznać? 

Po pierwsze, podczas ciąży kotka nie ma już objawów rui. Po drugie, kotka po dwóch, trzech tygodniach ma zazwyczaj większy apetyt, przybiera na wadze, staje się milsza i lgnie do właściciela. Mogą pojawić się nudności i wymioty, które jeśli się nasilą, powinny skutkować wizytą u weterynarza. Po trzecie, zmienia się wygląd sutków, robią się one bardziej różowe. Po kilkunastu dniach jesteśmy już w stanie wyczuć zmiany w brzuchu. Kiedy kotka leży w bezruchu możemy wyczuć coś w rodzaju łańcuszka z kulek, który ciągnie się wzdłuż macicy. Są to tzw. ampuły płodowe. Powinniśmy jednak unikać dotykania kotki w tym miejscu, ponieważ można w ten sposób uszkodzić płody. 

Ciąża u kota - jak przebiega?

Po około trzech tygodniach u płodów zaczynają wykształcać się wargi, rozwijać powieki  i tworzyć płatki uszu. Rozwijają się narządy wewnętrzne, mimo że zarodek mierzy jedynie około 30 mm. Kości na razie zbudowane tylko z chrząstki, zaczynają się zwapniać i formują się zęby. Po czterech tygodniach płód mierzy około 40 mm i zaczyna nabierać właściwych dla kota kształtów. 

Ciążę można zdiagnozować już po około 15 - 20 dniach od zapłodnienia, potrzebne jest jednak do tego badanie ultrasonografem. Ciążę u kotki można wykryć także za pomocą badania RTG, jednak jest to możliwe dopiero po 45 dniach, a do tego czasu symptomy ciąży są już bardzo wyraźne. 

W tym czasie zmienia się też zachowanie kotki. Częściej śpi, robi się osowiała i dość szybko się męczy. Niektóre samice szukają kontaktu z właścicielem, niektóre wprost przeciwnie. Od piątego tygodnia płody zaczynają intensywnie rosnąć. Ich skóra jest gładka, ale nie mają jeszcze sierści. Tworzą się już narządy płciowe kociąt.

Po około sześciu tygodniach badanie USG powinno już wykazać ile jest kotów w miocie. Brzuch kotki robi się coraz bardziej zaokrąglony. Wielkość płodu wynosi już ponad 60 mm. Układ kostny płodów jest już wtedy ukształtowany. Zaczyna rozwijać się sierść i wydłuża się ogon. Jest już coraz bliżej rozwiązania.

Ciąża u kota - nadchodzi czas porodu

Im bliżej porodu, tym bardziej kotka robi się ograniczona ruchowo i szybciej się męczy. Powinniśmy ustalić z weterynarzem, jak powinna wyglądać wtedy jej dieta, ponieważ samica je w tym czasie dwa razy więcej niż normalnie i rośnie u niej zapotrzebowanie na białko, witaminy i związki mineralne. Nie powinna mieć jednak stałego dostępu do jedzenia, ponieważ może to prowadzić do nadwagi. 

Po siódmym tygodniu kotka zaczyna szukać spokojnego i odosobnionego miejsca do porodu. W tym czasie zaczyna zachowywać się niespokojnie i wykonuje specyficzne ruchy ciała. Zagląda do toreb, kartonów i często wybiera któreś z tych miejsc, dlatego nie dziwmy się, jeżeli zrezygnuje ze specjalnie przygotowanego przez nas legowiska na potrzeby porodu, ponieważ kotka sama wie doskonale, gdzie jej będzie najlepiej.

Okres przedporodowy zaczyna się w ósmym tygodniu ciąży i trwa około tygodnia. Możemy już wtedy zaobserwować ruchy płodów. Sutki samicy robią się nabrzmiałe i pojawiają się na nich krople mleka. Kiedy kotka stoi lub jest w ruchu jej brzuch jest wyraźnie obwisły. Wszystkie organy potomstwa są już wtedy wystarczająco rozwinięte, jednak jeśli kotka zaczęłaby rodzić przed pięćdziesiątym dziewiątym dniem ciąży, jej potomstwo wymagałoby pomocy medycznej.

Ciąża u kota - jak przebiega poród?

Kiedy zbliża się poród, kotka może odmawiać jedzenia, zaczyna wokalizować i wylizuje okolice krocza. W dniu porodu kotka zazwyczaj leży w miejscu, w którym będzie rodzić i nigdzie indziej się nie rusza. Trzeba jej zapewnić spokój, ale także być w pobliżu, żeby móc kontrolować przebieg porodu.

Poród może trwać nawet kilkanaście godzin i jest bolesny dla samicy. Zaczyna się od coraz częstszych skurczy, a pierwsze kocię rodzi się z reguły najdłużej, czyli około godziny. Kolejne przychodzą na świat w odstępach od kilkunastu do dwudziestu minut. Jeżeli podczas porodu zaobserwujemy jakiekolwiek komplikacje, takie jak przerwanie akcji porodowej, powinniśmy zabrać kotkę do weterynarza. 

Kocięta przychodzą na świat w woreczkach owodniowych, które kotka rozrywa pazurami. W miocie z reguły jest od 2 do 6 kociąt. Samica sama przegryza pępowinę oraz zazwyczaj zjada łożysko, które ma dla niej duże wartości odżywcze i nie powinniśmy jej w tym przeszkadzać. Następnie kotka myje swoje maluchy z resztek śluzu po woreczkach owodniowych i rozpoczyna karmienie potomstwa. Pierwsze mleko określane jest mianem siary i jest niezwykle ważne dla organizmu nowonarodzonego kota. 

Ciąża u kota - co możemy zrobić po porodzie?

Jeśli widzimy, że wszystko jest w porządku i wszystkie kocięta leżą przy matce, powinniśmy pozostawić ją teraz samą z potomstwem i nie siedzieć cały czas przy gnieździe, ponieważ samica powinna odpocząć. Dopiero za jakiś czas będziemy musieli podjąć decyzję, co zrobić z nowo narodzonymi kociakami.

Ciąża kotki powinna zawsze być zaplanowana i najlepiej jeśli przebiega w warunkach hodowlanych. W innych wypadkach jest zazwyczaj ciążą nieplanowaną i często właściciele nie wiedzą, co zrobić z potomstwem. Najczęściej przekazują je do schronisk, fundacji lub usiłują sprzedać, co tak naprawdę jest niezgodne z prawem, ponieważ legalny handel kotami może się odbywać jedynie za pośrednictwem zarejestrowanych hodowli. Dlatego tak istotna jest profilaktyka dotycząca kontroli populacji ograniczająca możliwość zajścia kota w nieplanowaną ciążę. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy stosować praktykę sterylizacji lub kastracji kotów.

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >