Kania w lesie
Źródło: czytelniczka

Wyszła z psem na spacer, znalazła ogromnego grzyba. Zdjęcia kani wprawiają w osłupienie

17 Września 2020

Grzyby w lesie zawitały do polskich lasów. Z początkiem września grzybiarze mieli pełne ręce roboty. Prawdziwki, maślaki, kurki... - na ziemi można znaleźć mnóstwo przysmaków, które można później marynować, suszyć czy dodawać do sosów. Jedni grzybiarze zbierają tylko sprawdzone grzyby, inni podnoszą z ziemi również "tajemnicze" grzyby, które później analizują z atlasami. Ale jest jeden grzyb, który od lat zastanawia wszystkich miłośników zbieraczy, mianowicie kania. Wszystko przez to, że można ją pomylić z trującym grzybem i nie każdy decyduje się na jej zbiory.

Grzyby można znaleźć w większości polskich lasów. Oczywiście należy wiedzieć, gdzie szukać. W suchych miejscach istnieją marne szanse na dobre zbiory. Prawdziwi grzybiarze nie przejmują się jednak suszą, ponieważ od dawna mają upatrzone miejscówki. Nie powiedzą o nich głośno, ponieważ nie chcą, aby ktoś sprzątnął im ich zbiory sprzed nosa. Grzyby najlepiej zbierać oczywiście po deszczu, ale nie jest to zasadą. Ostatnio Polacy w suche pory ruszy do lasów i udowodnili, że można wyjść z nich z pełnymi koszkami!

Piesek urodził się z wyjątkowym pyszczkiem. Pokazał wszystkim, że nie ma nic złego w byciu innymPiesek urodził się z wyjątkowym pyszczkiem. Pokazał wszystkim, że nie ma nic złego w byciu innymCzytaj dalej

Czy można jeść kanię?

W lasach można natrafić na mnóstwo grzybów, w tym na kanię. Smakosze uwielbiają tego grzyba prosto z patelni, często zastępują go kotletem do posiłków, bo jest naprawdę smaczna! Nie zawsze jednak wiadomo, jak rozpoznać kanię. Nawet doświadczeni grzybiarze mają z tym często kłopoty. Można pomylić ją z muchomorem, a tu już nietrudno domyślić się, że może się to zakończyć tragedią.

Nasza czytelniczka, Marta podzieliła się z nami pięknymi zdjęciami kani, którą znalazła. Sama przyznała, że nie była pewna, czy grzyb jest jadalny. Musiała skonsultować się z sąsiadką, której finalnie zostawiła grzyba, ponieważ nie miała na niego ochoty. Marta wyznała, że na tak piękną kanię natrafiła przypadkiem podczas spaceru z ukochanym psem po lesie. Być może wiele osób pomyliło ją z muchomorem, stąd pozwoliło jej dalej rosnąć. Kania była wręcz olbrzymia!

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dlaczego kot mnie liże? Powody mogą Cię zaskoczyć
2. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
3. Maleńki buldog awanturuje się z mamą. Właścicielka nagrała uroczy akt buntu

Po czym poznać jadalną kanię? Grzyb ma kształt cylindryczny. U dołu jest bulwiasto zgrubiały, a wewnątrz pusty, włóknisty i twardy. Kania jest delikatnie brązowa, posiada wężykowane wzorki. Ma duży, podwójny pierścień o kosmykowatej strukturze. Można go przesuwać wzdłuż trzonu, bez trudu oddziela się od kapelusza. kania jest jadalna, jej miąższ jest miękki i delikatny. Grzyb po przekrojeniu nie zmienia barwy, może pachnieć orzechami.

Zobaczcie piękną kanię, którą znalazła nasza czytelniczka. To, co wybieracie się na spacery z Waszymi psami?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Kania była olbrzymia!Kania była olbrzymia!
czytelniczka

Kania - zdjęcie z góry Kania - zdjęcie z góry
czytelniczka

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia
  2. Kot bawi się gumką do włosów. Po chwili ucieka w panice, wszystko nagrano
  3. Ulubienica ludzi odeszła. Zoo podzieliło się smutną wiadomością
  4. Gdy odnalazł zaginiony telefon, zdębiał. W galerii pojawiły się niesamowite zdjęcia złodziei
  5. Magda Gessler z pięknym psem, który ma tylko 3 łapki. Cudowne zwierzę, bije od niego pozytywna energia
  6. Stało się, władze wyspy zadecydowały. Elżbieta II może być usunięta ze stanowiska, koniec z monarchią?

Źródło: swiatzwierzat.pl

Następny artykuł