wiadomość niesiona przez gołębia pocztowego
Źródło: twitter.com/Le Parisien

Znaleziono ponad 100-letnią wiadomość. Żołnierz próbował wysłać ją gołębiem pocztowym

12 Listopada 2020

Gołębie pocztowe stanowiły ważny kanał komunikacji na duże odległości. Były dużo szybsze od tradycyjnych powozów pocztowych, pozwalały wysłać wiadomość z dowolnego miejsca do znajdującego się nawet dziesiątki kilometrów dalej adresata. Nie były jednak niezawodne.

Gołębie pocztowe praktycznie odeszły w zapomnienie. Nie są już potrzebne do przenoszenia wiadomości, hoduje je garstka pasjonatów, którym zależy raczej na urodzie tych pięknych ptaków. 100 lat temu jednak stanowiły ważne ogniowo w komunikacji także wojskowej. Naukowcy dokonali ostatnio ciekawego odkrycia. Udało się odnaleźć wiadomość sprzed ponad wieku wysłaną tą drogą.

Jakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczkiJakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczkiCzytaj dalej

Gołąb pocztowy nie dostarczył wiadomości

Podczas spaceru po polach wschodniej Alzacji pewna para natknęła się na ciekawy przedmiot. Do połowy zagrzebana w ziemi, aluminiowa kapsułka przykuła ich uwagę. Zaciekawieni spacerowicze otworzyli malutki pojemnik.

Okazało się, że zawierała ona list, spisany na bardzo starym papierze atramentem. Niestety wiele słów stało się nieczytelnych. Badacze wiadomości do tej pory mają problem z rozszyfrowaniem daty.

Karta z niemieckimi inskrypcjami stanowi bardzo ciekawe znalezisko. Naukowcy starają się teraz ustalić, czego dokładnie dotyczy zapisana na niej wiadomość. Wysłano ją w roku 1910 lub 1916,16 lipca.

Udało się ustalić, że jej nadawcą był młodszy oficer wojsk pruskich, który za pomocą gołębia pocztowego chciał poinformować swojego dowódcę o incydencie, do jakiego doszło podczas manewrów.

Oficer o nazwisku Gänsbert z 9. Kompanii 171. Pruskiego Regimentu Piechoty stacjonującego wtedy w okolicach Colmar nadał ją do przełożonego z 3 Batalionu tegoż regimentu. Wysłał ją w czterech kopiach, czterema róznymi gołębiami. Jak widać jeden z nich nie dotarł, lub zgubił przesyłkę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczki
2. Od stycznia nowa opłata dla 38 milionów Polaków. Nadchodzi fala niezadowolenia
3. Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrał

Gołębie często ginęły w trakcie lotu

List dotyczył incydentu, jaki miał miejsce podczas manewrów. iPluton dowodzony przez Pothoffa miał znaleźć się pod ostrzałem przy krawędzi poligonu. Oficer stracił połowę swoich ludzi, wywiązała się wymiana ognia.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że pozostałe ptaki miały więcej szczęścia. Zależnie od tego, z którego roku pochodzi ten list, zdarzenie mogło być potyczką z okresu pierwszej wojny światowej, lub wypadkiem w trakcie ćwiczeń.

Gołębie często stawały się celem żołnierzy biorących udział w takich konfliktach. Odcięcie komunikacji oddziałów frontowych przeciwnika ze sztabem mogło zaważyć o losach bitwy.

Ptaki padały też ofiarami drapieżników, warunków atmosferycznych czy gubiły się w trakcie lotu. Trudno powiedzieć jak było w tym wypadku, jak sugerują zapisy, wiadomość znaleziono ledwie kilkaset metrów od miejsca jej nadania.

Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrałSpaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies zdenerwował się, gdy jego pani wyszła z domu. Z pomocą przyszedł mu przyjaciel kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Wchodząc do Biedronki, można się nieźle zdziwić. Za 20 złotych nasz pupil będzie w siódmym niebie
  4. Zdjęcie zaniedbanego psa na polskim podwórku rozwścieczyło internautów. Wolontariusze odkryli przykrą prawdę
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków
  7. Syrop z cebuli z 2 składników robi się w 2 minuty. Domowy prastary przepis na odporność

źródło: webniusy.pl

Następny artykuł