Foki są w niebezpieczeństwie
Źródło: facebook/fokarium - Martyna Lenarczyk

Dramat nad morzem. Turyści podchodzą do fok i rzucają w nie kamieniami

29 Lipca 2020

Foka odpoczywająca na helskich plażach to dobrze znany widok z wakacyjnych pocztówek. Jednakże, to co obecnie dzieje się nad morzem przechodzi pojęcie ekspertów. Turyści zaskakują swoim lekkomyślnym zachowaniem. Helskie fokarium apeluje o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa w kontakcie z dzikimi zwierzętami.

Foki są niezwykle zwinnymi zwierzętami, które doskonale radzą sobie na otwartym morzu podczas połowów ryb, które są ich podstawowym pożywieniem. Zwierzęta te uchodzą za leniwe i ospałe, uwielbiają wylegiwać się na plażach w promieniach słońca. Szanse na spotkanie foki w naturalnych warunkach są jednak małe, pomimo tego, że żyją u wybrzeży wielu krajów, w tym również Polski. Według obliczeń naukowców u wybrzeży krajów nadbałtyckich można obserwować zaledwie około 800 fok pospolitych. Z tego powodu gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną.

Dziewczynka wypadła z 9 piętra bloku. Wszyscy oniemieli, gdy poznali sprawcęDziewczynka wypadła z 9 piętra bloku. Wszyscy oniemieli, gdy poznali sprawcęCzytaj dalej

Turyści płoszą i krzywdzą foki nad Bałtykiem

Ostatnimi czasy pracownicy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu podnieśli kwestię niestosownego zachowania plażowiczów. Turyści wielokrotnie łamali zakazy mówiące o zachowaniu wyjątkowej ostrożności w bezpośrednim kontakcie z dzikimi zwierzętami. Ponadto, niektórzy ludzie posuwali się do o wiele gorszego zachowania. Foki były niepokojone przez fotografów-amatorów, płoszone, a nawet obrzucane kamieniami. Do drastycznie malejącej liczby fok przyczyniają się również kłusownicy, którzy nielegalnie polują i zabijają zwierzęta objęte ochroną, aby później sprzedawać ich części ciała na mięso czy futro.

DZISIAJ GRZEJE:1.Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat
2. Opiekun przed śmiercią chciał zobaczyć się z ukochanym psem. Reakcja wzrusza do łez
3. Bosak o konwencji stambulskiej: sfałszowany polski tekst

Foki to wciąż dzikie zwierzęta

Chociaż foki mogą wydawać się łagodne i urocze to nie należy zapominać, że w dalszym ciągu są to dzikie zwierzęta. Helska Stacja Morska jest jedyną oficjalną jednostką, która posiada uprawnienia do opieki nad bałtyckimi fokami. Ssaki morskie, które wymagają specjalistycznej rehabilitacji w helskiej placówce są zawsze wypuszczane z powrotem do ich naturalnego środowiska, gdzie niestety grozi im duże niebezpieczeństwo ze strony lekkomyślnych plażowiczów.

- W sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających fok.Są wśród nich dzieci nagrywane przez rodziców. Jest to sytuacja podwójnie niebezpieczna. Z jednej strony narażamy foki na stres i nie pozwalamy im odpocząć, z drugiej osoby, które podchodzą blisko do fok, zapominają o tym, że to są dzikie zwierzęta i jeśli poczują się zagrożone mogą się bronić przed człowiekiem. Apelujemy do wszystkich o zdrowy rozsądek. Nie podchodźcie do fok, obserwujcie foki z daleka. Plaży i piasku na niej jest bardzo dużo i wystarczy dla wszystkich - informują pracownicy Fokarium na Helu.

Na Facebooku Fokarium pojawił się również apel o pomoc. Nie bądźmy obojętni na los zwierząt, możemy pomóc fokom.

- #fokiwpotrzebie | Potrzebna pomoc. Sezon rehabilitacji i leczenia fok wciąż nie ma końca. Trafiły do nas właśnie dwie kolejne foki - 70. i 71. w tym roku. Wolinka, która została znaleziona w okolicy Międzyzdrojów w Woliński Park Narodowy i Rąbek, z okolic Rąbki. Obie foki są niedożywione i w złej kondycji. Wolinka waży 8,9 kilogramów, Rąbek 10,9 kilogramów. Rokowania są ostrożne. Możecie nam pomóc w ich leczeniu przekazując darowiznę na www.ratujemyzwierzaki.pl/fokarium - czytamy w mediach społecznościowych apel pod zdjęciami p. Martyny Lenarczyk.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ŚLEDŹ NAS NA INSTAGRAMIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego sportowca. Miała raka mózgu i kręgosłupa
  2. Na zdjęciu schował się pies. 90% osób poddaje się w kilka sekund
  3. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?
  4. Strażak wyskoczył z munduru i rzucił się do wody. Powód zasługuje na wielkie brawa
  5. Odbiera mowę, przyznali się dlaczego porzucili psa. Nie mieści się w głowie
  6. Przygarnęli niewielkiego puszystego zwierzaka. Oniemiejecie po ujrzeniu co z niego wyrosło
  7. Turyści zachwycają się "polskim Dubajem". Nadmorski kurort co roku przyciąga tłumy Polaków

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł