fajerwerki
Źródło: unsplash.com/SUPERIDOL

Nie wierzysz, że fajerwerki zabijają ptaki? Każdy może sam się przekonać i pomóc w badaniu

31 Grudnia 2020

O szkodliwości fajerwerków mówi się już od dawna i choć podejmowane są kolejne akcje, wciąż trudno przekonać Polaków do świętowania w inny sposób. Sztuczne ognie wykorzystywane są już tydzień przed Sylwestrem, jak i po nim. Z tego powodu cierpią rozmaite zwierzęta, nie tylko przestraszone psy.

Fajerwerki wpływają na życie wielu zwierząt, także ptaków w mieście, które spłoszone wpadają na ściany, czy linie wysokiego napięcia. Wiele osób sceptycznie podchodzi do tego problemu i uważa, że śmierć skrzydlatych zwierzaków nie jest niczym godnym uwagi. Fundacja Szklane Pułapki zainicjowała więc akcję Hangover bird count, w której może wziąć udział każdy.

Akcja Hangover bird count

Wystarczy pójść na spacer, by pomóc w badaniach nad wpływem fajerwerków na nasze środowisko. Pełna nazwa akcji brzmiHangover bird count [po polsku liczenie ptaków na kacu - przyp red.] – noworoczne liczenia martwych ptaków i polega dokładnie na tym, co zawarte w drugim członie.

Projekt badawczy jest realizowany przez dr Ewę Zyśk-Gorczyńską z Fundacji Szklane Pułapki, a także dr hab. Michała Żmihorskiego z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Ma na celu zbadanie faktycznej śmiertelności ptaków po sylwestrowych szaleństwach.

Do akcji może przyłączyć się każdy, a warunek jest niezwykle prosty. Wystarczą dwa spacery tą samą trasą - jeden odbyty przed 31 grudnia, a drugi już w nowym roku, po Sylwestrze.

Ważne warunki, które należy spełnić, Fundacja Szklane Pułapki umieściła w poście na swoim Facebooku:

- Instrukcja udziału w badaniach:

1. Prosimy Cię o dwa spacery: noworoczny i kontrolny.

a. Na spacer noworoczny idź w Nowy Rok (01.01.2021, stąd nazwa projektu: „hangover bird count” - liczenie ptaków na kacu ????)

b. Na spacer kontrolny idź przed Nowym Rokiem (między 19 a 30 grudnia 2020 r.) lub po: między 5 a 15 stycznia 2021 r., w dogodnym dla Ciebie dniu.

2. Oba spacery powinny odbyć się w miarę możliwości tą samą trasą i gdy jest jasno (godziny 7-15).

Przerażona suczka przez 24 godziny leżała na autostradzie. Bała się ruszyćPrzerażona suczka przez 24 godziny leżała na autostradzie. Bała się ruszyćCzytaj dalej

Liczenie martwych ptaków po Sylwestrze

Dalej Fundacja zachęca, by notować każde napotkane martwe ptactwo - w miarę możliwości z rozróżnieniem gatunków. Należy również zanotować datę i ilość przebytych kilometrów, a po powrocie z każdego spaceru wprowadzić zebrane dane do ankiety utworzonej na cel badań.

Co ważne, w poście znajdziemy m. in. informacje o tym, by z badań wyłączyć okres od 2 do 5 stycznia, gdyż wtedy nadal martwe ptaki mogą być ofiarami nocy sylwestrowej. Kilka innych uwag zawartych we wpisie również ułatwi wzięcie udziału w badaniu.

Podkreślono również, żeby nie dotykać i nie zbierać napotkanego martwego ptactwa. W przypadku znalezienia ptaka potrzebującego pomocy należy się skontaktować z najbliższym ośrodkiem, który może pomóc - Fundacja podpowiada, że ich wykaz znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W tym roku świętowanie będzie nieco ograniczone, jednak podejrzewamy, że fajerwerki nadal będą jego ważnym elementem. Warto więc przekonać się samemu, jak wielki wpływ mogą mieć na nasze środowisko i na ptactwo, na które być może na co dzień nie zwracamy należytej uwagi.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: national-geographic.pl

Następny artykuł