Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Uwaga! Alarm powodziowy na Wiśle. Prezydent miasta zarządził ewakuację ludności i zwierząt

9 Lutego 2021

W związku ze stale podnoszącym się Wisły, od poniedziałku w Płocku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Prezydent miasta właśnie zarządził ewakuację ludności i zwierząt na jednym z osiedli w sąsiedztwie rzeki. Zdaniem ekspertów stan wody w Wiśle osiągnął najwyższy od 39 lat.

W Płocku (woj. mazowieckie) od poniedziałku obowiązuje alarm powodziowy. Sytuacja na rzece Wiśle w Płocku jest bardzo dynamiczna i zmienia się z minuty na minutę, dlatego od wczoraj służby pozostają w gotowości. Dzisiaj władze miasta zarządziły rozpoczęcie procesu ewakuacji mieszkańców i ich zwierząt domowych.

Zdecydowano o ewakuacji ludności i zwierząt

Z powodu przyboru Wisły Płockowi może grozić powódź. Wiadomo już, że decyzją prezydenta miasta, Andrzeja Nowakowskiego, ludność zamieszkująca osiedle Borowiczki przy ulicy Gmury powinna się bezwzględnie ewakuować w bezpieczne miejsce. Ewakuacja dotyczy 115 osób oraz ich zwierząt domowych.

Jak zapewniają władze Płocka, ewakuowani mieszkańcy będą kierowani do Bursy Płockiej przy ul. 3 Maja 35. Autobusy przeznaczone do ich transportu ma zapewnić komunikacja miejska. Pojazdy mają zostać wysłane o godz. 17 na ul. Gmury. W przypadku osób niepełnosprawnych ich ewakuacją ma zająć się Rzecznik Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Płocka.

- W procesie ewakuacji dopuszcza się samoewakuację przy wykorzystaniu własnych środków transportu - czytamy w komunikacie.

Zwierzęta domowe także podlegają ewakuacji. Według wydanego rozporzadzenia mają one zostać przekazane pod opiekę Schroniska dla Zwierząt w Płocku prowadzonego przez SUEZ PGK Sp. z o.o.

Prezydent Płocka poinformował, że zobowiązał Komendanta Miejskiego Policji oraz Komendanta Straży Miejskiej do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie ewakuacji, w miejscach zakwaterowania ludności ewakuowanej, a także ochronę pozostawionego mienia.

Lublin. Skrępował kurę foliową torbą i wyrzucił na śmietnik. Zwierzę leżało na chodniku na siarczystym mrozieLublin. Skrępował kurę foliową torbą i wyrzucił na śmietnik. Zwierzę leżało na chodniku na siarczystym mrozieCzytaj dalej

Alarm przeciwpowodziowy na Mazowszu

Powodem podwyższonego poziomu wody jest zator lodowy na Wiśle, który blokuje swobodny przepływ. Utworzył się on poniżej miasta – w miejscowości Popłacin, dlatego to właśnie te rejony Mazowsza są najbardziej narażone na powodzie.

- Woda podeszła już tam pod wały. Byliśmy tu rano, jesteśmy po południu, i widać, że woda idzie zdecydowanie do góry. Mamy w pełni przygotowany magazyn przeciwpowodziowy. W razie potrzeby będziemy musieli ewakuować ludzi z najbardziej zagrożonych terenów. Mam jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie – oświadczył kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski we wtorek po południu PAP.

W związku z rosnącym poziomem Wisły we wtorek w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Następny artykuł