Ryś zagrożony wyginięciem
Źródło: unsplash/Dušan Veverkolog

Polscy ekolodzy biją na alarm. Zwierzęta giną w zastraszającym tempie, niedługo nie będziemy mogli ich już nigdy zobaczyć

12 Listopada 2020

Ekolodzy od dziesięcioleci próbują przekazać społeczeństwu i jego władzom, że w wyniku naszej działalności niektóre gatunki wymierają w przerażającym tempie. W tym wypadku pracownicy WWF znaleźli ciekawy sposób, by pokazać nam, jakich zwierząt niedługo nie zobaczymy.

Ekolodzy stale monitorują liczebność niektórych gatunków zwierząt w Polsce. Niestety liczba osobników tych najmocniej zagrożonych wyginięciem stale spada. Zazwyczaj w kampaniach WWF posługuje się wysokiej jakości zdjęciami, wykonanymi przez jednych z najlepszych fotografów przyrody. W tym wypadku jednak nie zobaczymy wyraźnych ujęć rzadkich gatunków.

Jakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczkiJakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczkiCzytaj dalej

Ekolodzy zorganizowali ciekawą kampanię

W najnowszej kampanii WWF posłużył się zdjęciami, na których jeśli się do tego przyłożymy, będziemy w stanie policzyć każdy piksel. Dokładnie o to chodziło twórcom nowych plakatów tej fundacji. W ten sposób chcą zwrócić naszą uwagę na to, jak niewiele zwierząt zagrożonych gatunków pozostało w naszym kraju. Wśród zaprezentowanych zdjęć znalazło się wiele gatunków, których występowanie jest nieodłącznym elementem polskiej przyrody. Niestety wkrótce mogą stać się już tylko wspomnieniem.

Każdy kwadracik o jednej barwie symbolizuje jednego osobnika danego gatunku. Im mniej wyraźne jest więc zdjęcie, tym mniejsze szanse na przeżycie mają dane stworzenia. Ten zabieg ma nam uzmysłowić, że niedługo niektóre z nich mogą stać się całkowicie niewidoczne. Ekolodzy chcą w ten sposób skłonić ludzi do zaangażowania się w ich ochronę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczki
2. Od stycznia nowa opłata dla 38 milionów Polaków. Nadchodzi fala niezadowolenia
3. Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrał

Na liście znalazły się między innymi niedźwiedzie (około 110 osobników), rysie (ok. 200 sztuk), morświny (ok. 450), sóweczki (1000-1500 sztuk), wilki (ok. 2000), żubry (ok 2000 sztuk) oraz foki szare (30 tyś osobników).

Każde z tych zwierząt cierpi ze względu na kurczące się środowisko naturalne, trudniejszy dostęp do pożywienia czy skazaną na porażkę konkurencje z człowiekiem. Część z nich przetrzebiono w trakcie polowań, inne nie są w stanie żyć w zanieczyszczonym lub szybko zmieniającym się klimacie. W wypadku każdego z nich potrzebne są pilne działania, które pozwolą na uratowanie gatunku na naszym terenie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Tak przedstawiono niedźwiedzia:

Niedźwiedź

A tak wilka:

Niedźwiedź

Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrałSpaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies zdenerwował się, gdy jego pani wyszła z domu. Z pomocą przyszedł mu przyjaciel kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Wchodząc do Biedronki, można się nieźle zdziwić. Za 20 złotych nasz pupil będzie w siódmym niebie
  4. Zdjęcie zaniedbanego psa na polskim podwórku rozwścieczyło internautów. Wolontariusze odkryli przykrą prawdę
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków
  7. Syrop z cebuli z 2 składników robi się w 2 minuty. Domowy prastary przepis na odporność

źródło: onet

Następny artykuł