Las w słońcu
Źródło: Pixabay/pieguz

Ogromny, dziki kot grasuje w lasach. Co na to mieszkańcy Szczecina?

29 Maja 2020

Dziki kot pojawił się w lasach położonych niedaleko Szczecina. Największy reprezentant tego gatunku w Polsce pojawił się w kniejach na terenie Nadleśnictwa Dobrzany. Czy spacerowicze powinni się mieć na baczności?

Od 2016 roku na terenie województwa Pomorskiego jest prowadzony bardzo ważny projekt. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z partnerami zajmują się reintrodukcją największych europejskich kotów w pomorskich lasach. Jaki zwierzak pojawił się ostatnio w dobrzańskej kniei?

Leśnicy wypuścili do lasu ogromnego kota

Mowa oczywiście o rysiu. Te wielkie, dzikie koty są w Polsce gatunkiem znajdującym się pod ścisłą ochroną. Ich populacja jest bardzo niewielka, a powiększenie jej to bardzo trudne zadanie stojące przed leśniczymi i naukowcami. Wyzwania podjęli się pracownicy pomorskich Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Dobrzańskim. Parę dni temu została przekazana dobra wiadomość - w lesie pojawił się kolejny ryś. Zdarzenie to można uznać za ogromny sukces, te olbrzymy wśród mruczków są bardzo wymagające. Muszą mieć zapewnione bardzo specyficzne warunki do życia. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych komentuje sytuację:

Celem tych działań jest odtworzenie licznej i samodzielnej populacji rysi na Pomorzu Zachodnim. Zwierzęta są sukcesywnie wypuszczane od 2019 r., z dziewięciu rysi wypuszczonych na wolność – część znalazła dobre warunki na terenie Nadleśnictwa Dobrzany. Tak dobre, że pojawiły się w bieżącym roku młode osobniki.

Oczywiście spacerowicze nie mają się czego obawiać, tak naprawdę to ryś ma się czego obawiać w spotkaniu z człowiekiem - wtargnięcia na swoje terytorium, zaczepek czy straszenia. Jeżeli chodzi o te drapieżniki, to polują one na sarny i innych kopytnych mieszkańców lasów, dwunożne stworzenia nie znajdują się w ich jadłospisie.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Wypuszczasz kota z domu? Powinieneś wiedzieć, że może stanowić zagrożenie dla innych 2. Pies z miłości do człowieka zrobił niesamowitą rzecz. Trudno się nie wzruszyć

Z radością przekazujemy Wam te wieści a leśniczym z Nadleśnictwa Dobrzany gratulujemy! Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w ratowaniu rysi!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Ryś to bardzo rzadko spotykane zwierzęRyś to bardzo rzadko spotykane zwierzę
Pixabay/suetot

Rysie to największe koty w Polsce!Rysie to największe koty w Polsce!
Pixabay/Jaclyn928

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle zauważyła pod nogami dziwną dziurę. Zajrzała do środka i zaniemówiła, znalazła się w dużym niebezpieczeństwie
  2. Pies zmarł po spożyciu jednego produktu. Często mamy go w szafkach w kuchni
  3. Kot zajął buldogowi miejsce w kojcu. Reakcja szczeniaka rozbawia do łez
  4. Emerytura dla psów? Projekt nowej ustawy trafił do sejmu
  5. Zagadki dla małych dzieci. Kto jest bohaterem tych łamigłówek: pies czy kot?
  6. Ktoś próbował utopić bezbronną suczkę. Kiedy małżeństwo znalazło pieska, zamarło na jej widok

Źródło: gs24.pl

Następny artykuł