Dziki będą uśmiercane w Olsztynie
Źródło: PIXABAY/IISJAH

W Olsztynie uśpią 100 dzików. Minister nie protestował

29 Maja 2020

Dziki czują się coraz pewniej w miejskich siedzibach ludzi. Wcale nie są wystraszone, potrafią nawet zasypiać w parkach. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, to jednak władze Olsztyna podjęły decyzję o ich losie. Wynajęto do tego firmę.

W ciągu ostatnich tygodni dziki coraz częściej pojawiają się w środku miasta. Migrują z okolicznych lasów, by spacerować po centrum Olsztyna. W ciągu prawie 3 miesięcy odłowiono i uśpiono 17 dzików. Urzędnicy odnotowali, że w tym roku trzeba będzie zabić 100 osobników. Olsztyńscy radni proponują takie radykalne rozwiązanie, twierdząc, że tych zwierząt nie da się już ocalić. Dziki mają podobno chorować na afrykański pomór świń. Również Ministerstwo Środowisko odwraca się od problemu, informując, że nie udzieli zgody na wywiezienie stworzeń do pobliskich lasów.

Dziki upodobały sobie starówkę

Zwierzęta czują się bardzo swobodnie w centrum miasta. Zachowują się niczym turyści, którzy właśnie spędzają urlop w sercu Warmii. Niepokojone przechadzają się traktem rowerowym, zaś w parkach niszczą rabatki kwiatowe. "Ofiarami" dzików są też trawniki miejskich skwerów. Mieszkańcy nie są raczej przerażeni tym stanem rzeczy. Podchodzą do zwierząt, robią im zdjęcia. Sypialnią dzików stały się wszystkie parki Olsztyna.

Mieszkańcy wzywają służby jedynie wtedy, gdy dziki wchodzą na teren prywatnych posesji. Zwierzęta nie robią nikomu krzywdy. Policja odnotowała tylko jeden przypadek kolizji samochodowej z udziałem tego gatunku. Mimo wszystko władze miasta podjęły ostrą i zdecydowaną decyzję o zabijaniu dzików. Urzędnicy zdążyli już nawet wynająć do tego specjalną firmę. Wcześniej radzono sobie z tym problemem w inny sposób - po prostu dzikie zwierzęta były wywożone do okolicznych lasów. Niestety, ze względu na panującą epidemię afrykańskiego pomoru świń nie jest już to możliwe. Decyzja odmowna została podjęta także na szczeblu Ministerstwa Środowiska.

DZISIAJ GRZEJE:1. Pitbull i husky doczekali się dziecka. Maluch wygląda spektakularnie, słodycz sama w sobie2. Pies z miłości do człowieka zrobił niesamowitą rzecz. Trudno się nie wzruszyć

Koszt zabicia 100 dzików wyniesie 100 tysięcy złoty. Rada Miasta już przygotowała specjalne środki finansowe na ten cel.

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Co czeka dziki z Polski?Co czeka dziki z Polski?
unsplash/Dusan Smetana

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle zauważyła pod nogami dziwną dziurę. Zajrzała do środka i zaniemówiła, znalazła się w dużym niebezpieczeństwie
  2. Husky dogaduje się z dzieckiem. Nagranie na pewno wywoła dużo uśmiechu
  3. Buldog został przyłapany na oglądaniu telewizji. Reakcja psa na straszną scenę zaskakuję
  4. Cud we Wrocławiu. W zoo urodziło się zwierzę z wymierającego gatunku. Macie pomysł na imię dla niego?
  5. Wiemy, dlaczego koty ugniatają łapkami różne powierzchnie. Czy to dobrze?
  6. Zostawiła dziecko samo z kotem. Kiedy wróciła do nich, niemowlę nie żyło

Źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł