Biały pies z otwartym pyszczkiem jest głaskany po brzuchu
Źródło: Pixabay/Free-Photos

Dzień Psa 2020 zbliża się wielkimi krokami. Macie pomysł, jak świętować?

30 Czerwca 2020

Dzień Psa 2020 wypada w tym roku już jutro. 1 lipca wszyscy miłośnicy tych uroczych czworonogów obchodzą święto. Kiedy zostało ustanowione? Jak możemy je świętować? Postaramy się odpowiedzieć zarówno na te, jak i inne pytania, które mogą się pojawić w związku z tą szczególną datą.

Dzień Psa 2020 wypada w tym roku w środę, 1 lipca. Niewątpliwie jest to szczególna data w kalendarzu wszystkich miłośników psiaków. Jesteście ciekawi, kto i kiedy ustanowił to bardzo ważne święto? Jaka idea mogła przyświecać pomysłodawcom Dnia Psa? Jak można obchodzić ten szczególny dzień? Czy trzeba mieć psa, żeby świętować? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania!

Mężczyzna rozbił ferrari za 1,8 mln zł. Policjanci nie dowierzali, słysząc powódMężczyzna rozbił ferrari za 1,8 mln zł. Policjanci nie dowierzali, słysząc powódCzytaj dalej

Kiedy ustanowiono Dzień Psa?

Dzień Psa nie jest świętem, którego tradycja ma wiele lat - zostało ustanowione zaledwie 13 lat temu. W 2007 roku, w dziesięciolecie wprowadzenia Ustawy o Ochronie Zwierząt, osoby związane z czasopismem "Przyjaciel Pies" wpadły na pomysł stworzenia nowego święta - Dnia Psa. Poza tym, że czworonożni przyjaciele absolutnie zasługują na swoje własne święto, pomysłodawcom przyświecała też inna myśl. Data została wybrana w bardzo przemyślany sposób - sezon wakacyjny, który dla większości ludzi jest czasem wypoczynku, dla wielu psiaków oznacza coś zupełnie innego. Według statystyk, to właśnie latem najwięcej psów jest porzucanych. Ponadto, pomysłodawcy chcieli również nagłośnić m.in. problem znęcania się nad psami oraz bezpańskości wśród tych czworonogów. Poprzez celebrację radosnego święta, chodzi jednocześnie o zwrócenie uwagi na bardzo poważne problemy dotykające naszych czworonożnych przyjaciół. Tak więc, w skrócie można powiedzieć, że Dniu Psa przyświeca motto "łączyć przyjemne z pożytecznym". Oddając się radosnym obchodom tego szczególnego dnia, warto pamiętać, że życie wielu psów jest bardzo ciężkie i codziennie tysiące czworonogów spotyka straszny los - są porzucane, umierają z głodu i odwodnienia, nie mają domu, padają ofiarami przemocy.

Dzień psa - jak można go obchodzić?

Nie ma powszechnych zwyczajów dotyczących obchodów Dnia Psa. W wielu dyskontach pojawiają się atrakcyjne oferty przygotowane specjalnie na tę okazję. Jest to dobry moment na sprawienie psu drobnego prezentu. Jednak zgodnie z przyświecającą pomysłodawcom święta ideą, warto tego dnia zrobić coś charytatywnie - każdy psiak zasługuje na święto ku jego czci. Można przekazać datek na rzecz schroniska, wesprzeć jedną z licznych zbiórek na jakiegoś konkretnego psiaka, albo też wystawić na podwórku miskę z wodą i zostawić jakiś drobny smakołyk. Tak naprawdę liczy się pomysłowość - każdy może na swój własny sposób sprawić, że psiak poczuje się doceniony i zauważony. Nawet przekazanie informacji o tym święcie, nagłośnienie jakiejś zbiórki będzie bardzo dobrym pomysłem! Poza tym, coraz częściej liczne kawiarnie, schroniska i instytucje, w tym nawet muzea, organizują 1 lipca tematyczne spotkania poświęcone psiakom. Z roku na rok pojawia się coraz więcej tego typu inicjatyw, warto śledzić, co "w trawie piszczy".

Czy to międzynarodowe święto?

1 lipca jest Dniem Psa ustanowionym w Polsce, Międzynarodowy Dzień Psa obchodzony jest 26 sierpnia. Praktycznie każde państwo na świecie ma swoją własną datę tego szczególnego święta. W Polsce, oprócz 1 lipca, 25 października obchodzony jest także Dzień Kundelka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ratowali 600 zwierząt. W przyczepie campingowej było też dziecko, szczegóły akcji ratunkowej porażają 2. Potrzebują naszej pomocy. Jeśli znajdziesz jakiegoś na ziemi, koniecznie go podnieś

Dzień Psa, który został ustanowiony na 1 lipca może być też dobrą okazją na zadanie sobie pytania - czy każdy dzień nie powinien być świętem naszych czworonożnych przyjaciół? Jak planujecie go obchodzić? Jakie macie pomysły?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

1 lipca to w Polsce Dzień Psa1 lipca to w Polsce Dzień Psa
Pixabay/Mylene2401

Każdego dnia warto świętować Dzień PsaKażdego dnia warto świętować Dzień Psa
Pixabay/Spiritze

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki i corgi właśnie zostali rodzicami. Ich szczeniaki są niezwykłe
  2. Poruszający apel o pomoc schroniska w Radysach. Potrzeba rąk do pracy i podstawowych produktów dla zwierząt
  3. Brzuch owczarka był ogromny. Właściciele czekali na szczeniaki, prawda zwaliła ich z nóg
  4. Urzędniczka trzymała kundelka w pełnym żarze. Zagłodzone zwierzę walczy o życie
  5. Obrazek jest niesamowicie trudnym testem na spostrzegawczość. Tylko 1% ludzi jest w stanie go zdać
  6. Strażak uratował szczeniaka z pożaru. Zachowanie właścicieli w lecznicy wprawia w osłupienie

Źródło: polskatimes.pl

Następny artykuł