Kundelek
Źródło: unsplash/Madeline Bowen

Odliczanie dobiegło końca, dziś swoje święto mają wszystkie unikatowe czworonogi. Jak świętujecie Dzień Kundelka?

25 Października 2020

Dzień Kundelka to święto wszystkich czworonogów, które nie trzymają się utartych schematów i lubią się wyróżniać. Nasze ukochane miksy nie muszą być rasowe, abyśmy kochali je całym sercem. W końcu to właśnie kundelki skradły serca Polaków i są najpopularniejszymi psami w kraju. Dziś specjalnie z myślą o nich przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto adoptować wielorasowego pupila.

Dzień Kundelka to nieformalne święto obchodzone dorocznie 25 października. Data ta jest nieprzypadkowa. Również dzisiaj przypada rocznica ustanowienia Dnia Ustawy o Ochronie Zwierząt. Październik jest miesiącem dobroci dla wszystkich zwierząt, dlatego warto pamiętać, że każdy czworonożny, kopytny, skrzydlaty czy płetwiasty przyjaciel człowieka zasługuje na godne traktowanie i poszanowanie jego potrzeb.

Chihuahua chodzący na dwóch łapach miał zostać uśpiony. Kiedy weterynarz go zbadał, odkrył wstrząsającą prawdęChihuahua chodzący na dwóch łapach miał zostać uśpiony. Kiedy weterynarz go zbadał, odkrył wstrząsającą prawdęCzytaj dalej

Dziś świętujemy Dzień Kundelka

W Polsce psy stanowią między 6 a 9-milionową populację, co oznacza, że średnio na jednego psa w naszym kraju przypada pięć osób. Według statystyk na wielu portalach miłośników psiaków oraz tych prowadzonych przez schroniska wynika, że aż 90% stanowią kundle. Polacy

W jaki sposób rozróżnić psa rasowego od nierasowego czy wielorasowego? W przypadku typowego mieszańca nie jesteśmy w stanie, patrząc wyłącznie na jego wygląd, określić, jak wyglądali jego rodzice. Zazwyczaj okazuje się, że oni także stanowili mieszankę wielu różnych ras. Mimo że w świecie hodowli są uznawane za psich wyrzutków, dziś dzięki licznym badaniom genetycznym naukowcy dowodzą, że to właśnie kundle stoją na szczycie czworonożnego królestwa! Kundelki są bowiem najbliższe praprzodkom psów.

- Kiedy weźmie się pod uwagę wszystkie nowo odkryte fakty, to wyłania się obraz kundli jako superrasy – opowiada „Focusowi” prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wpadka w programie na żywo. Gdy reporter spojrzał pod nogi, nie mógł nad sobą zapanować, widzowie o mało nie pękli ze śmiechu
2. Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?
3. Pośrodku opuszczonej drogi znaleźli suczkę uwięzioną w worku. Kiedy zajrzeli do środka, nie mogli powstrzymać łez

Dlaczego warto adoptować mieszańca?

Choć większość właścicieli mieszańców może traktować dzisiejszy Dzień Kundelka jedynie jako okazję do nagrodzenia pupila dodatkowym smakołykiem czy niezapowiedzianym wyjściem na długi spacer, organizacje prozwierzęce przypominają o tysiącach nierasowych futrzaków, które wciąż przebywają w schroniskach. Tego dnia schroniska szczególnie zachęcają do adoptowania bezpańskich psów, które nie mają dużego powodzenia ze względu na swoje mieszane pochodzenie.

25 października szczególnie poruszany jest problem bezdomności zwierząt. Przykrym faktem jest to, że choć nasi rodacy kochają kundelki, to jednocześnie są one najczęściej porzucanymi psami w Polsce. W schroniskach rażąca większość podopiecznych jest właśnie mieszańcami. Nie powinniśmy zapominać, że one też zasługują na ciepło, miłość, pełną miskę oraz własny kąt.

Zarówno pies rasowy jak i wielorasowy może być idealnym towarzyszem i przyjacielem rodziny. Kundelki są zazwyczaj dużo bardziej odporne na wszelkie choroby. Odznacza je długowieczność, w czym przewyższają wiele psów rasowych. Co warte zaznaczenia, towarzystwo psa zmniejsza stres u człowieka, a spacer ze zwierzakiem pomaga utrzymać dobrą formę i samopoczucie.

Doroczne obchody Dnia Kundelka

Dotychczas w Dniu Kundelka odbywały się wspólne spacery mieszańców, w których tłumny udział brali mieszkańcy przede wszystkim większych miast w Polsce, gdzie były organizowane. Niestety, z uwagi na obecną sytuację w Polsce tego typu wydarzenia zostały odwołane. Nie stoi to jednak na przeszkodzie temu, aby zabrać swojego miksa na długi spacer tylko we dwoje!

Choć niewątpliwie istnieje liczne grono miłośników zwierząt, które preferuje psy czy koty wyłącznie "czystej" rasy, możemy zapewnić, że kundelki, mieszańce, burki, azorki i wszystkie wielorasowce mają tyle samo, a może nawet i więcej zalet, co rasowe pupile.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzin stron schronisk i organizacji prozwierzęcych, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o zwierzakach szukających domów. Być może wśród ogłoszeń adopcyjnych znajdziesz swojego przyszłego przyjaciela? Warto dać mu szansę!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak z najpiękniejszymi oczami na świecie. Wygląda jak z bajki Disneya
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Został porzucony na ulicy, bo był brzydki. Udowodnił byłej rodzinie, jak bardzo się mylili
  4. Artur Szpilka pochwalił się nowymi tatuażami. Miłośnicy zwierząt nie kryją zachwytu
  5. Dramat w Lublinie. Znalazła ledwo żywego psa zakopanego pod wiaduktem. Spod ziemi wystawał mu tylko pyszczek
  6. “Niebieski księżyc” pierwszy raz od 70 lat. Datę niezwykłego zjawiska lepiej od razu zapisz w kalendarzu
  7. Surówkę z selera kochają duzi i mali, sekretem są rodzynki, którym nie da się oprzeć. Musisz spróbować choć raz

Źródła: wiadomosci.wp.pl

Następny artykuł