pies liże dywan
Źródło: pixabay.com/andrescarlofotografia

Dlaczego psy liżą dywany? Prawda może cię zaskoczyć

7 Października 2020

Dlaczego psy liżą dywany? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wielu właścicieli dostrzegło dziwną fascynacje swojego pupila kawałkiem tkaniny leżącym na podłodze dużego pokoju. Niektóre zwierzaki go liżą, inne obwąchują przez długi czas, jeszcze inne gryzą i ciągną za wystające nitki lub przesuwają po podłodze.

Dlaczego psy liżą dywany? Zwierzęta często zachowują się w sposób, który człowiekowi wydaje się dziwny lub zabawny, tak jest i w tym wypadku. Większość osób ma duże problemy z wyjaśnieniem tego, co robią ich pupile. Poczynając od pogoni za własnym ogonem, przez szczekanie na pustą przestrzeń po lizanie dywanów. Zachowania pupili bywają bardzo zagadkowe. Postaramy się jednak wyjaśnić, czemu niektóre tak bardzo interesują się leżącymi na podłodze dywanami, i co skłania je do ich lizania.

Powiedziała szczeniakowi, że jest w ciąży. Takiej reakcji nikt się nie spodziwałPowiedziała szczeniakowi, że jest w ciąży. Takiej reakcji nikt się nie spodziwałCzytaj dalej

Dlaczego psy liżą dywany?

Powodów takiego zachowania może być wiele. Warto zastanowić się, czy zachowanie faktycznie powtarza się bez przerwy, czy to jednorazowy wybryk. Istnieje zespół zaburzeń behawioralnych skłaniających pupila do ekscesywnego lizania wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. Czemu więc liżą właśnie ten przedmiot?

Rozlało się na nim coś smacznego - każdy wie, jak ciężko jest doczyścić ubrudzony winem biały dywan. Podobnie rzecz ma się ze wszystkim, co na nim wyląduje. Nawet jeśli my nie widzimy na nim żadnych zabrudzeń, nasz pupil może czuć ich zapach i z tego powodu wylizywać miejsce, w którym kiedyś upuściliśmy coś smacznego. Pies znajdzie nawet najmniejsze okruszki pysznego, ludzkiego jedzenia. Jeśli są ukryte głęboko pomiędzy niteczkami dywany, spróbuje pomóc sobie językiem.

Odreagowuje stres - choć dla osoby nie spędzającej za wiele czasu z tymi zwierzętami, może to brzmieć absurdalnie, psy odreagowują swoje emocje lizaniem. Jeśli jest zestresowany, znudzony, przestraszony lub samotny, pies może lizać dowolny przedmiot. Jako że wiele zwierzaków lubi leżeć na miękkim dywanie, często pada właśnie na niego.

DZISIAJ GRZEJE:1. Kotek o dwóch pyszczkach przyszedł na świat. Właściciele nie wierzyli własnym oczom, nikt nie dawał mu szans
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Tragiczna wiadomość z Wrocławia. Niestety, nie żyje prawdziwy król

Czy lizanie dywanów może psu zaszkodzić?

Choć samo w sobie nie wiąże się poważnymi problemami, substancje znajdujące się na leżącej na podłodze tkaninie mogą być dla niego trujące. Jeżeli zachowanie powtarza się regularnie może wskazywać na zaburzenia behawioralne lub problemy z jelitami. W "normalnych" okolicznościach zwierzak nie powinien przejawiać zbyt dużego zainteresowania dywanami. Na szczęście, w większości przypadków chodzi o pierwszy z wymienionych wyżej powodów. Warto jednak monitorować zachowania swojego psa.

Niewidomy i głuchy szczeniak wita swojego opiekuna. Wzruszające nagranieNiewidomy i głuchy szczeniak wita swojego opiekuna. Wzruszające nagranieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzieciństwo Joanny było piekłem. Nie wiedziała, że bezdomni zmienią jej życie o 180 stopni
  2. Najdroższy kot świata. Kosztuje nawet do 40 tysięcy złotych, jest niewiarygodny
  3. Tragiczna wiadomość z Wrocławia. Niestety, nie żyje prawdziwy król
  4. Oddali go do schroniska, bo wyglądał jak "potwór". Szczeniak otrzymał szansę, niewiarygodne, jak się zmienił
  5. Właściciele psów mogą pójść na urlop. Znana firma wprowadziła urlop psacierzyński. Ile wynosi?
  6. Wielki dramat u Martyniuków. Teraz wiele się zmieni w życiu Zenka Martyniuka. "Pakuję walizki i wyjeżdżam"

Źródła: ceasarsway.com

Następny artykuł