pies je kamienie
Źródło: unsplash.com/Taylor Rogers

Dlaczego psy jedzą kamienie? Powód odbiera mowę, można je oduczyć

17 Października 2020

Dlaczego psy jedzą kamienie? Na pierwszy rzut oka tak postawione pytanie wygląda dość absurdalnie. Okazuje się jednak, że wiele zwierzaków tak postępuje. Niektóre próbują je gryźć, inne po prostu trzymają je w pysku. Rzadziej, jednak wciąż nie jest to zjawisko marginalne, połykają je. To dziwne zachowanie może być jednak śmiertelnie niebezpieczne i nie należy go bagatelizować.

Dlaczego psy jedzą kamienie? Przyczyn może być wiele. Najczęściej powtarzającą się jest jednak niebezpieczna choroba. Syndrom pica sprawia, że zwierzak odczuwa potrzebę gryzienia i połykania rzeczy niejadalnych, w tym kamieni. Może powodować ją wile czynników fizycznych, takich jak niestrawność, niewydolność jelit czy niektóre zaburzenia neurologiczne, jak i czynniki psychiczne, między innymi depresja lub nerwice. Do innych dość powszechnych powodów należą między innymi ząbkowanie u szczeniąt, czy traktowanie kawałków skały jak zabawek. W wielu wypadkach winę za zainteresowanie takimi przedmiotami ponosi właściciel.

Suczka miała zostać uśpiona. Nagrano przestraszoną psinę, nagle dzieje się niemożliweSuczka miała zostać uśpiona. Nagrano przestraszoną psinę, nagle dzieje się niemożliweCzytaj dalej

Dlaczego psy jedzą kamienie?

Zdarzają się także powody niezwiązane z problemami zdrowotnymi. Może to być wynik nudy. Jeśli nie zapewniamy psu dostatecznie dużo mentalnej stymulacji, swoją energię spożytkowuje on na różne sposoby, które mogą wydawać nam się dziwne. Poza tym czasem pupil traktuje kamienie jak zabawki. Jeśli gonimy go, gdy ten bierze je do pyska, tylko utwierdzamy go w tym przekonaniu. W niektórych wypadkach takie zachowanie stanowi próbę zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Może być także sygnałem, że pies ma za mało zabawek. Warto wyeliminować wszystkie powyższe przyczyny nim zaczniemy panikować, lub wydamy fortunę na terapię u behawiorysty. Choć takie zachowanie może wydawać się niegroźne, stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pupila, dlatego powinniśmy reagować na nie stanowczo i szybko. Należy jednak uważać, by nie ganiać i droczyć się ze zwierzakiem, to tylko go zachęci do powtarzania go.

DZISIAJ GRZEJE:1. Właściciel zgotował psu koszmar. Ratownicy wciąż nie mogą uwierzyć, poszukują złoczyńcy
2. Myśleli, że ich pies jest chodzącym ideałem. Wszystko zmieniło się, gdy zobaczyli nagranie z ukrytej kamery
3. Karetka zabrała właściciela do szpitala. Niemożliwe, co zrobił lojalny pies

Co robić gdy pies je kamienie?

Kawałki skały mogą uszkodzić zęby pupila. Ich połykanie może skutkować zakrztuszeniem się. Jeśli trafią do żołądka lub jelit będą w nich zalegać, podrażniając je i wywołując uczucie dyskomfortu. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do martwicy organu. Dlatego też powinniśmy dbać o to, by zwierzak tego nie robił. Najprostszym sposobem, jest nauczenie psa komendy "zostaw". Jej nauka opiera się na zabawie. Dajemy pupilowi zabawkę, którą lubi. Później stajemy przed nim, trzymając w ręce jakiś przysmak. Stanowczym głosem wypowiadamy polecenie, podając mu smakołyk. Gdy zwierzak wypuści przedmiot z pyska, nagradzamy go nim. Warto także poświęcać czas na zabawę z nim i naukę innych komend. Taka stymulacja sprawi, że jedzenie kamieni przestanie być dla niego atrakcyjne.

Bassador nagle przewrócił się na ziemię, a właściciel wyciągnął telefon. Przechodnie nie wiedzieli, co się dziejeBassador nagle przewrócił się na ziemię, a właściciel wyciągnął telefon. Przechodnie nie wiedzieli, co się dziejeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Królowe życia": Izabela Macudzińska spodziewa się nowego członka rodzin. Kobieta podzieliła się radosną informacją
  2. Zrobiła zdjęcie z fleszem, kiedy jej pies nieustannie szczekał. Dojrzała straszny szczegół, przerażające
  3. Dramat rozegrał się w parku. Łzy same cisną się do oczu, kiedy dowiadujemy się, co stało się szczeniakowi
  4. Zaśpiewała anielskim głosem, aż wszyscy zdębieli. Chihuahua najlepszą piosenkarką 2020 roku
  5. Przemyśl. Dramatyczny i poruszający apel właścicielki pitbulli. "Najlepiej jest uśpić i mieć problem z głowy, bo jest nagonka"
  6. Masz banknot 20 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj portfel

Źródło: psy.pl

Następny artykuł