Pies miska
Źródło: pixabay/krystiangaba

Dlaczego pies wynosi karmę z miski? Wcale nie chodzi o kaprys, ma dużo ważniejsze powody

16 Listopada 2020

Dlaczego pies wynosi karmę z miski? Wielu opiekunów zwierząt domowych bez wątpienia zastanawia się nad tym, dlaczego ich podopieczni ciągle migrują po całym domu z karmą w pyszczku. Co sprawia, że psiaki nie chcą spożywać posiłków na swoim talerzu? Powodów jest wiele, lecz najistotniejszą motywacją jest psi instynkt, którego nie da się zagłuszyć.

Dlaczego pies wynosi karmę z miski? Większość właścicieli załamuje ręce, gdy po raz kolejny jest zmuszona biegać po domu z odkurzaczem w ręku, aby posprzątać rozgryzione kawałki jedzenia swoich podopiecznych. Chociaż starają się zachęcić pupila do spożywania posiłku bezpośrednio "u źródła", to niestety ich wysiłki często idą na marne. Zapoznaj się z poniższymi podpunktami, a dowiesz się, jakie są najczęściej spotykane przyczyny jedzenia poza miską u psów.

Dramat w Zgorzelcu. Bezlitośnie strzelał do psa, zostawił go w lesie. Wiemy już, kto jest sprawcąDramat w Zgorzelcu. Bezlitośnie strzelał do psa, zostawił go w lesie. Wiemy już, kto jest sprawcąCzytaj dalej

Dlaczego pies wynosi karmę z miski?

Dopasowanie diety do konkretnych potrzeb zwierzęcia to dopiero początek w sztuce żywienia psa czy kota. W następnej kolejności właściciele zwykle wybierają miskę, która nie tylko musi być funkcjonalna, łatwa w umyciu, ale też po prostu gustowna i ładna. Jednakże co zrobić, jeśli pies wcale nie chce z niej korzystać i roznosi całe jedzenie po domu?

Jedzenie z miski - niby nic trudnego, a jednak – potrafi sprawiać nie lada trudność. Nasi czworonożni przyjaciele zwykle rezygnują z własnego talerza ku niezadowoleniu swoich opiekunów, którzy muszą po nich sprzątać. Zamiast jeść w misce, wynoszą karmę w pysku do zupełnie innej lokalizacji, rozsypując ją po drodze na podłogę, dywan czy nawet kanapę. Efekt? Murowany bałagan i chaos w domu. Jak się okazuje, takie zachowanie ma uzasadnione podłoże i niekoniecznie jest to forma zabawy. Jaka jest bezpośrednia przyczyna uprzedzenia do miski?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pomalowany na zielono, chory pies został znaleziony na ulicy. Prawda o jego sierści zadziwia
2. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
3. Dlaczego pies mruczy? Rozwiązanie zagadki nie powinno cię dziwić, istnieje proste wytłumaczenie

Przez Twojego psiaka przemawia instynkt

Bardzo prawdopodobnym wytłumaczeniem jest przypuszczenie, że Twój pies wynosi jedzenie z miski, ponieważ działa u niego silny instynkt. Odziedziczył go po swoich dzikich przodkach - wilkach, które łączą się w watahy, aby wspólnie polować, w wyniku czego, są zmuszone dzielić się tym, co udało im się zdobyć.

Wilki żyjące w grupie wiedzą, że każdy członek stada odrywa sobie część z upolowanej zwierzyny, aby odejść w bezpieczną odległość i tam skonsumować posiłek. Robi to dlatego, aby jego bracia nie zabrali mu jedzenia, które sobie wybrał. Unika w ten sposób kłótni, ataków i walki.

Taka argumentacja wyjaśniałaby, dlaczego psy żyjące z innymi zwierzętami pod jednym dachem zachowują się w taki sposób. A co z pupilami, które nie muszą konkurować z innymi członkami stada, ponieważ żyją wyłącznie z ludźmi? Najwyraźniej silne poczucie instynktu nie pozwala im opuścić gardy nawet wtedy, gdy wokół nie czai się żadne niebezpieczeństwo.

Powód nie jest jednoznaczny

Niektórzy behawioryści zwierząt zwracają uwagę na fakt, iż nie zawsze przyczyna wynoszenia karmy z miski jest bezpośrednio powiązana z "wilczą" ostrożnością. Niekiedy psiaki robią to, aby zakomunikować, że jest im.. zimno! Jeśli wrażliwe zwierzę ma miskę ustawioną bezpośrednio na kafelkach, to być może nie jest w stanie długo ustać na lodowatej powierzchni.

Właściciele powinni zadbać o to, aby szczególnie w okresie zimowym zwierzak nie musiał konsumować obiadu, stojąc na zimnej podłodze. Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie na przykład podłożenie dywanika lub ręcznika.

Innym wytłumaczeniem fenomenu trzymania karmy w pysku i wynoszenia jej do innych pomieszczeń może być potrzeba bliskości z domownikami. Psy, które cierpią z powodu lęku separacyjnego, źle znoszą rozłąkę z ukochanym panem czy panią, dlatego zrobią wszystko, aby zjeść posiłek w doborowym towarzystwie. Najprostszym rozwiązaniem jest przebywanie blisko i odczekanie do chwili, by piesek zjadł całą zawartość miski.

Zdarzają się też całkowite przeciwieństwa - gdy pies nie potrzebuje publiczności, która przyglądałaby mu się podczas jedzenia. W takich sytuacjach ucieka tam, gdzie nikt nie będzie na niego uporczywie patrzył, aby w spokoju nacieszyć się ulubionym jedzeniem.

Warto także zwrócić uwagę, czy pies przypadkiem nie obija obrożą o miskę. Dźwięki wydawane wskutek uderzania adresownikiem o metalowe naczycie może skutecznie go rozpraszać i wywoływać niechęć do stołowania się bezpośrednio w miseczce.

Być może po przeczytaniu powyższego wytłumaczenia następnym razem, gdy natrafisz stopą na psiego chrupka, spojrzysz na swojego zwierzaka z większą wyrozumiałością?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Rozniesiona wokół miski karma

Znasz ten widok? Twój pupil roznosi karmę, którą wsypałeś do miski?

Rozniesiona wokół miski karma

Powodów jego zachowania jest wiele.

Wilki

Jedna z teorii mówi, że ich zachowanie związane jest z pochodzeniem od wilków.

Próbował nauczyć dziecko raczkować. Gdy chłopiec upadł, nagle do akcji wkracza jack russell terrier, jest nagraniePróbował nauczyć dziecko raczkować. Gdy chłopiec upadł, nagle do akcji wkracza jack russell terrier, jest nagranieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Gigantyczna blizna przez czoło potrafiła przestraszyć. Cejrowski zdradził kiedyś tajemnicę o swoim ojcu, trudno uwierzyć
  3. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  4. Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. "Kupiłam więcej karmy niż zwykle dla psa, bo w grudniu nie będę już miała z czego żyć"
  5. Rolnik z polskiej wsi chciał zagłodzić krowę na śmierć. Absurdalny powód, nie mieści się w głowie
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Niespodziewana oferta w Biedronce. Do sprzedaży trafi nowoczesny sprzęt do sprzątania

źródła: blogzdrowypies.pl, karmawataha.pl

Następny artykuł