pies w lustrze
Źródło: instagram.com/piccolo_niccolo

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Twój pupil widzi w lustrze o wiele więcej niż myślisz

20 Listopada 2020

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Wielu właścicieli czworonogów zauważył to zachowanie u swojego pupila. Z wiekiem jednak większość z nich przestaje to robić, czyżby zaczynały rozumieć zasady działania lustra? Poniżej spróbujemy wyjaśnić wam, co pies widzi w jego tafli.

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Psu zdaje się, że za szybą znajduje się inny zwierzak. Czworonogi nie mają świadomości tego, jak wyglądają. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże są. Trudno więc oczekiwać, żeby rozpoznały swoje odbicie. Zdarza się nawet, że obszczekują swoją sylwetkę widoczną na szybie mijanego budynku lub kałuży. Z wiekiem jednak uczą się ignorować takie zjawiska. Po kilku próbach orientują się, że nie uda im się dostać do kolegi po drugiej stronie.

Stres u psów - po czym go poznać i jak sobie z nim radzić? 7 najważniejszych oznak u zestresowanych pupiliStres u psów - po czym go poznać i jak sobie z nim radzić? 7 najważniejszych oznak u zestresowanych pupiliCzytaj dalej

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie?

Psy rozpoznają siebie nawzajem po zapachu. Zwierzak z łatwością jest w stanie wskazać swój mocz, nie potrafią jednak rozpoznać swojego odbicia w lustrze. Podstawowym zmysłem jest dla nich węch. Wrażenia odbierane za pomocą wzroku i smaku stanowią jedynie jego dopełnienie.

Często jednak zdarza się tak, że pies na spacerze najpierw zobaczy, a dopiero potem poczuje zapach swojego kolegi. Większość z nich ekscytuje się jednak od razu kiedy ich kompan znajdzie się w polu widzenia. Ten sam mechanizm zachodzi, gdy czworonóg patrzy w lustro.

Początkowo pies sądzi, że naprzeciw niego stoi obce zwierzę, które jakimś cudem niezauważone przemknęło się na jego teren. Czworonóg, chcąc bronić siebie i swojej rodziny przed intruzem zaczyna szczekać. Niektóre bardziej towarzyskie zwierzaki, szczekaniem próbują skłonić nowo poznanego kolegę z drugiej strony lustra do wspólnej zabawy. Zazwyczaj biegają też tuż przy jego krawędzi.

To jak na swoje odbicie zareaguje pies, wiele mówi o jego usposobieniu. Możesz w ten sposób sprawdzić, czy twój pupil jest przyjaźnie nastawiony do innych czworonogów, nie narażając się przy tym na nieprzyjemności w razie gdyby okazało się inaczej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Od ponad 80 dni wierny pies czeka na swoją panią. Nie potrafi zrozumieć, że ona już nigdy po niego nie wróci
2. Wpadka w programie "Jeden z dziesięciu" przejdzie do historii. Rozbrajająca odpowiedź uczestnika, jest wideo
3. Małe malamuty są najsłodsze na świecie. Wideo z puchatymi kulkami poprawi humor każdemu

Test lustra dostarcza nam wiele wiedzy o zwierzętach

Test lustra, czyli zadanie mające na celu sprawdzenie, czy podmiot badania jest w stanie rozpoznać swoje odbicie, od lat zajmuje ważne miejsce w psychologii ludzi i zwierząt. Człowiek dość wcześnie zdaje sobie sprawę z tego, że to jego odbicie uśmiecha się do niego z tafli zwierciadła.

Większość gatunków zwierząt nigdy jednak nie nabywa tej zdolności. Psy zaliczają się do tej grupy. Choć uczą się ignorować swoje odbicie, gdy zdadzą sobie sprawę z tego, że nie mają możliwości wejść w interakcję ze zwierzakiem znajdującym się po drugiej stronie, nie rozumieją zasady jego działania.

W królestwie zwierząt jedynie naczelne, delfiny, orki, słonie oraz sroki są w stanie przejść ten test. Skąd wiemy, że wiedzą one, że znajdujące się przed nimi lustro odbija ich obraz? Na ich ciele umieszczana jest w sposób niezauważalny dla zwierzaka czerwona kropka. Jeśli patrząc na swoje odbicie, udaje im się namierzyć znaczek, uznajemy, że potrafią one posługiwać się tym przyrządem.

Możliwe jest, że więcej zwierząt radzi sobie z rozpoznawaniem się w lustrze. Świnie potrafiły nawigować w labiryncie, na którego końcu znajdowało się koryto z jedzeniem, korzystając z tego przyrządu. Ze względu na tryb życia, jaki prowadzą, ignorowały jednak umieszczony na ich ciele marker.

Po 10 dniach rozłąki piesek wreszcie usłyszał głos właściciela. Wtedy się zaczęło, nikt nie był w stanie go powstrzymaćPo 10 dniach rozłąki piesek wreszcie usłyszał głos właściciela. Wtedy się zaczęło, nikt nie był w stanie go powstrzymaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Doda w prześwitującym stroju kąpielowym robi furorę w internecie. Wiemy w jakim kraju wypoczywa, wielu może jej pozazdrościć
  3. Szlachetny gest polskiego proboszcza. Gdy zobaczył 10 szczeniaków w potrzebie, nie mógł postąpić inaczej
  4. Michał Wiśniewski zawsze kochał psy. Kiedyś spotkał go jednak bardzo nieprzyjemny incydent
  5. Nagrano pierwszą wizytę husky'ego u fryzjera. Właściciel wytrzeszczył oczy, gdy obejrzał nagranie, nie znał go od tej strony
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Najpopularniejsze gry na PlayStation przecenione z okazji Czarnego Piątku. Gracze rzucili się na zakupy

źródło: psy.pl

Następny artykuł