nos psa
Źródło: unsplash/Hannah Gibbs

Dlaczego pies ma suchy nos? Weterynarze alarmują, ignorowanie objawów może mieć nieszczęśliwe konsekwencje

27 Października 2020

Dlaczego pies ma suchy nos? Powodów może być wiele, większość z nich nie wiąże się oczywiście z chorobami. Wilgotność nosa pupila może zmieniać się wielokrotnie w ciągu dnia. Na przykład wskutek leżenia na słońcu lub kaloryferze będzie on wysychał. Warto jednak monitorować sytuację. Jeśli jednak za każdym razem gdy go dotykamy, sprawia takie wrażenie, warto skonsultować się z weterynarzem.

Dlaczego pies ma suchy nos? Większość osób wierzy w to, że jest to objaw gorączki pupila. Nie jest to jednak prawda. Jak zaznaczyliśmy wyżej, przyczyn może być wiele, wysuszone przez klimatyzację lub grzejniki powietrze. Jeżeli pies spędza na dworze wiele czasu, a panuje upał, jego nos będzie naturalnie wysychał, ze względu na parującą z niego wodę. Psy opierają się przede wszystkim na węchu. Jest on dla nich nawet ważniejszy od wzroku czy słuchu. W nosie psa znajdują się bardzo czułe receptory, które działają odpowiednio jedynie w specyficznych warunkach.

Wyjechali, zostawili psa na pastwę losu. Zwierzę cudem przeżyło, widok dla osób o mocnych nerwachWyjechali, zostawili psa na pastwę losu. Zwierzę cudem przeżyło, widok dla osób o mocnych nerwachCzytaj dalej

Dlaczego pies ma suchy nos?

Psi nos powinien być chłodny i wilgotny, lub wręcz mokry. Wtedy węch pupila działa najefektywniej. U większości ras ma ciemną barwę, jednak istnieją od tej zasady wyjątki. Czasem bywa różowawy lub blady. Czworonogi, u których występują te barwy, są bardziej narażone na bolesne poparzenia słoneczne tego wrażliwego organu. Suchość nosa występuje także, gdy pies jest odwodniony, może powodować go miska z tworzywa uczulającego zwierzaka lub być efektem wetknięcia go pomiędzy rośliny, czy materiały, które mogą go podrażnić.

O ile więc nie zawsze mamy do czynienia z chorobami, nie warto bagatelizować suchego nosa. Powinniśmy monitorować sytuację, zwracając uwagę na to, czy stan utrzyma się przez kilka dni. Warto również obserwować zachowanie psa, to czy kicha, dotyka pyska łapą lub odsuwa nos gdy próbujemy go dotknąć.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel nagrał psa w nietypowej sytuacji. Jeden drobny szczegół przykuł uwagę wszystkich
2. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

Jeśli zauważymy powyższe objawy, powinniśmy szybko skonsultować się z weterynarzem. Poniżej prezentujemy listę niektórych chorób, które powodują takie objawy.

-niedrożność kanalika nosowo-łzowego
-przeziębienie,
-niewydolność krążenia,
-problemy dermatologiczne,
-zapalenie zatok,

Nie warto jednak panikować, większość z nich jest dość łatwa w leczeniu i rzadko kiedy powoduje poważne powikłania. Zazwyczaj weterynarze przypisują na nie leki, które w formie płynu, kropli lub tabletek podajemy pupilow.

Pies, który wygląda, jak kot. Mamy zdjęcia niezwykłego szczeniakaPies, który wygląda, jak kot. Mamy zdjęcia niezwykłego szczeniakaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak był w okropnym stanie. Nie mógł uwierzyć, kto przyszedł go adoptować
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Kotek urodził się ze zdeformowanym pyszczkiem. Jest niepowtarzalny, pokochano go bez względu na wygląd
  4. Przyjechali zerwać łańcuchy, kiedy z szopy usłyszeli ciche piski. Niespodziewane tłumaczenia właścicielki
  5. Mocne słowa weterynarz w sprawie strajku kobiet. "W dzisiejszej Polsce chyba lepiej być s***, niż kobietą"
  6. Czynsz nawet za złotówkę. Miasto znalazło sposób na wsparcie tysięcy Polaków w obliczu pandemii
  7. Zostało ci mięso z rosołu? Cudownie, zrobisz z niego najlepszy farsz do pierogów

Źródło: hillspet.p

Następny artykuł