Pies chodzi w kółko
Źródło: pexels/Mathias P.R. Reding

Dlaczego pies kręci się w kółko? Niewiele osób zna prawdziwy powód dziwacznego zachowania pupila

19 Listopada 2020

Dlaczego pies kręci się w kółko? Czworonóg chodzący wokół własnej osi to z pewnością znajomy widok poprzedzający drzemkę lub załatwianie potrzeb fizjologicznych podczas spacerów. Dlaczego zwierzaki nie mogą powstrzymać się przed krążeniem w poszukiwaniu idealnego miejsca? Eksperci zapewniają, że Twój pies robi tak, ponieważ nie czuje się bezpiecznie!

Dlaczego pies kręci się w kółko, zanim ostatecznie ułoży się do snu lub załatwi naturalną potrzebę fizjologiczną? Chociaż opiekunowie zwierząt snują własne teorie, to powód wcale nie jest tak łatwy do przewidzenia, jakby można było się spodziewać. Po wielu latach badań nad psim behawioryzmem w końcu wiemy, co tak naprawdę kieruje nimi w tych konkretnych sytuacjach. Odpowiedź na pytanie jest jednocześnie zaskakująca i zabawna.

Wielki labrador podchodzi do noworodka. Wtem na oczach rodziców rozgrywa się niewiarygodna scena, jest nagranieWielki labrador podchodzi do noworodka. Wtem na oczach rodziców rozgrywa się niewiarygodna scena, jest nagranieCzytaj dalej

Dlaczego pies kręci się w kółko?

Psy drepczące wokół własnej osi to jasny znak, który dla większości właścicieli ma tylko dwa potencjalne znaczenia. Pierwszym z nich jest oczywiście sygnał, że pupil szykuje się do wyczekiwanej drzemki i próbuje w ten sposób znaleźć najwygodniejszą pozycję na przysłowiowe "przycięcie komara". Twój podopieczny już po chwili zwinie się w kłębek i głęboko westchnie na dobranoc.

Jednakże, druga z możliwości może mieć iście fatalne skutki, jeśli Twój psiak aktualnie przebywa w domu, a nie na dworze. Jeśli pupil, który wciąż nie rozumie, w jakim celu służy spacer, zaczyna kręcić się w domu, to właścicielu, szykuj się na sprzątanie! To zapowiedź, że zbliża się pora na siusiu lub kupę, a tych potrzeb nie da się tak łatwo zatrzymać.

Jednakże podstawowe pytanie samo nasuwa się na myśl: dlaczego psy komunikują owe potrzeby akurat w taki, a nie inny sposób?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Spaniel ma już 2 lata, ale wygląda jak malutki szczeniaczek. Jest naprawdę wyjątkowy, więcej nie urośnie
2. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
3. Michał Wiśniewski nawet dla psa wybrał niespotykane imię. Wybór może zdziwić

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W obu wymienionych przypadkach powód kręcenia się w kółko u psa jest wyłącznie jeden - chodzi o upewnienie się, że nic mu nie będzie zagrażać. Podczas snu, kiedy psy tracą przytomność umysłu, stają się bezbronne, dlatego z łatwością mogą paść ofiarą niebezpiecznego drapieżnika.

Oprócz tego, obchodząc, a zatem depcząc kilkakrotnie kanapę, posłanie czy poduszkę, pies dokładnie je ugniata, aby sprawdzić, gdzie będzie mu najwygodniej. Przygotowując wybrane miejsce pod miejsce spoczynku dodatkowo wytwarza w swoim organizmie ciepło, dzięki któremu będzie mu się smaczniej spało.

Również podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych zwierzęta nie są w stanie jednocześnie się bronić. Podczas psiej toalety poczucie bezpieczeństwa jest tym ważniejsze, że pupil, chcąc nie chcąc, ryzykownie obnaża wrażliwe narządy. Dzięki dreptaniu wokół mogą po raz ostatni rozejrzeć się i sprawdzić, czy przypadkiem gdzieś w pobliżu nie czyha żadne zagrożenie.

Znakowanie terenu

Silny wpływ na zachowanie czworonoga ma także wrodzony terytorializm. Zwierzak zawsze bada teren, na którym się znajduje, aby sprawdzić, czy został on już "zajęty" przez innego czworonoga. Jeśli uzna miejsce za odpowiednie, znaczy je swoim zapachem. Dzięki technice chodzenia w kółko psiak sprawia, że zapach rozprzestrzenia się na szerszej powierzchni.

Zdaniem badaczy kręcenie się na trawniku ma również inne, banalne wytłumaczenie – depcząc trawę, pies naturalnie ją spłaszcza, żeby zapobiec przyklejeniu się odchodów do sierści.

Jak widać, pobudki stojące za jednym z bardziej nietypowych psich zachowań, jakim jest kręcenie się w kółko w poszukiwaniu idealnego miejsca na wypróżnienie się lub sen, są różne. Szkoda, że nie możemy usłyszeć wytłumaczenia od naszych podopiecznych, być może mają one jeszcze inną, bardziej logiczną teorię?

52-latek chciał skrzywdzić bezbronne dziewczynki. Bohaterski pitbull ukarał go w najboleśniejszy sposób52-latek chciał skrzywdzić bezbronne dziewczynki. Bohaterski pitbull ukarał go w najboleśniejszy sposóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Wojskowy śmigłowiec w akcji w Tatrach. Sytuacja była bardzo trudna
  3. Tak żyje Świerzyński. Własna stadnina, dorożki na każdą okazję i wielki jacht. Wypożyczenie bryczki do ślubu kosztuje krocie
  4. Roczna dziewczynka przytula się do gigantycznego bernardyna. Reakcja psa bezcenna
  5. Samotny owczarek niemiecki odwiedził komisariat. Przyszedł zgłosić własne zaginięcie
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Bill Gates nie zamierzał dłużej milczeć. Powiedział, co może zdarzyć się już za kilka miesięcy

źródło: karusek.com.pl

Następny artykuł