Pies przy nogach
Źródło: unsplash/Ryan Stone

Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować

16 Listopada 2020

Dlaczego pies kładzie się przy stopach swojego właściciela? Ukochane czworonogi należą do grupy zwierząt społecznych, dlatego potrzebują stałej bliskości z człowiekiem. Ponadto, mają one specjalne sposoby na komunikację z nami i wysyłanie nam rozmaitych znaków. Kładzenie się w nogach opiekuna jest jednym z nich!

Dlaczego pies kładzie się przy stopach? Jeśli kiedykolwiek mieszkałeś pod jednym dachem z czworonożnym członkiem rodziny, to z pewnością zauważyłeś, że pupile najczęściej przebywają akurat przy nogach właściciela. Dlaczego, ze wszystkich możliwych miejsc właśnie tam lubią odpoczywać? Wiedz, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Czas się dowiedzieć, dlaczego pies śpi w nogach i kładzie się na stopach nawet w dzień.

Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. "Kupiłam więcej karmy niż zwykle dla psa, bo w grudniu nie będę już miała z czego żyć"Czytaj dalej

Dlaczego pies kładzie się przy stopach?

Nie bez powodu mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Ich wyróżniającą cechą jest bezwarunkowa wierność i miłość w stosunku do właściciela. Trwają przy naszym boku niezależnie od okoliczności. Lubią okazywać swoje uczucia, choć nie zawsze potrafią zakomunikować je w jednoznaczny i zrozumiały dla nas sposób.

Jeśli chcemy lepiej zrozumieć potrzeby i emocje naszych pupili, możemy spróbować odczytać wysyłane przez nie sygnały, które do tej pory pozostawały dla nas zagadką. Nieocenioną pomocą będzie wsparcie zwierzęcych behawiorystów i weterynarzy.

Właściciele psiaków bez wątpienia zauważyli zadziwiające przyzwyczajenie u swoich podopiecznych, które rzadko bywa tłumaczone. Chodzi o manierę kładzenia się przy stopach pana, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Nie ważne, czy siadamy na kanapie, odpoczywamy na łóżku czy stoimy w jednym miejscu - psy zawsze znajdą sposób, aby ułożyć się akurat na naszych stopach! Wiele z nich nie wyobraża sobie możliwości spoczęcia w innym miejscu, ponieważ jedynie w tej pozycji mogą zwrócić uwagę swojego właściciela i przekazać mu pilną informację.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dlaczego kot nie śpi w nocy? Prawda może cię zaskoczyć
2. Pamiętacie Nel z “Pustyni i w puszczy”? Karolina Sawka wyrosła na piękną kobietę, internauci są pod wrażeniem

3. Prezydent Turkmenistanu kocha psy. W stolicy odsłonięto 15-metrowy pomnik jego ulubionej rasy

5 zaskakujących powodów

Jaką wiadomość próbuje zasygnalizować Ci Twój zwierzak, obierając miejsce przy Twoich stopach?

1. Próbuje pokazać, że Cię kocha

Niby oczywisty sygnał, a jednak! Kładzenie się w nogach to najprostszy możliwy sposób na zasygnalizowanie, że czworonóg darzy Ci głębokim uczuciem. Spoczywając w nogach łóżka, daje Ci do zrozumienia, że jesteś dla niego ważny i nie chce się z Tobą rozstawać. To najprostszy znak na pokazanie, że należysz do jego rodziny i okazanie wdzięczności za wspólnie spędzony czas.

2. Potrzebuje poczucia bezpieczeństwa

Nieśmiałe i wycofane psy uspokajają się, czując nasze towarzystwo. Chcą mieć pewność, że ukochana osoba jest tuż obok i nigdzie się nie wybiera. Część z nich, w szczególności tych doświadczonych przez los, z pewnością boi się, iż pewnego dnia zwyczajnie znikniesz, dlatego chodzą za Tobą krok w krok i nie chcą dopuścić do rozdzielenia. Wiele wskazuje na to, że Twój czworonożny przyjaciel może cierpieć na lęk separacyjny. Takie zachowanie jest charakterystyczne dla czworonogów, które zostały niedawno adoptowane oraz szczeniąt oddzielonych od matki. Zwierzaki te będą potrzebowały ciągłego zapewnienia, że są już bezpieczne, dlatego mogą łaknąć więcej uwagi niż długoletni członkowie rodziny o stałej pozycji.

3. Okazuje Ci zazdrość

Zajmując górną część Twoich stóp, pies zaznacza swoje terytorium i daje do zrozumienia, że należysz do niego. Takie zachowanie to jawny znak, że pupil jest o Ciebie zazdrosny. Może być to spowodowane pojawieniem się nowego członka rodziny, zarówno zwierzęcia, jak i dziecka czy partnera. W tym wypadku zazdrośnik może odczuć, że nie jest już numerem jeden, a cała uwaga jego właściciela nie spoczywa wyłącznie na nim. Aby uniknąć kolejnych ataków zazdrości ze strony zwierzaka, potrzebny będzie duży nakład pracy, aby oswoić psa ze współlokatorami i udowodnić mu jego ważną pozycję w domowej hierarchii.

4. Chce się przytulić

Niektóre psiaki to zwyczajnie urodzeni miłośnicy pieszczot, dlatego nie przegapią żadnej okazji, aby przytulić się do właściciela w wolnej chwili. Uwielbiają czuć ciepło, dlatego z radością wślizgują się pod pierzynę i kładą się na stopach właściciela, gdzie mogą wygodnie oprzeć pyszczek.

5. Niewygodnie mu na własnym posłaniu

Czasami zdarza się, że czworonogi przychodzą do łóżek ich właścicieli, aby dać znać, że nie odpowiada im ich legowisko. Wolą spać na ludzkich stopach niż gnieść się na niewygodnym, twardym posłaniu, które nie spełnia swojej funkcji. Jeśli masz podejrzenia, to spróbuj wczuć się w jego niekomfortową sytuację i nie wyganiaj go od razu na podłogę.

Wróciła do domu i nogi się pod nią ugięły. Mina golden retrievera mówi wszystko, nie miał powodu do dumyWróciła do domu i nogi się pod nią ugięły. Mina golden retrievera mówi wszystko, nie miał powodu do dumyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Cała rodzina zginęła, niewyobrażalny dramat. Wiadomość z zagranicy obiegła media, chcieli tylko wypocząć na plaży
  3. Mały chłopiec otwiera prezent. W środku jest szczeniaczek, reakcja dziecka bezcenna
  4. Dlaczego kot śpi na człowieku? Ma swoje bardzo ważne powody
  5. Rolnik z polskiej wsi chciał zagłodzić krowę na śmierć. Absurdalny powód, nie mieści się w głowie
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Żona Alberta Einsteina przeżywała koszmar. Mało kto wie, jak traktował ją znany noblista

źródła: petner.pl

Następny artykuł