Pies podąża
Źródło: unsplash.com/Samuel Girven

Dlaczego pies chodzi za właścicielem? Powody inne niż myślisz

3 Listopada 2020

Dlaczego pies chodzi za właścicielem? Każdy opiekun czworonoga mógł zauważyć, że jego pupil lubi podążać za nim krok w krok. O ile zazwyczaj cieszy nas jego towarzystwo, czasem zwierzak potrafi plątać się nam pod nogami. Poniżej wyjaśnimy przyczyn tego zjawiska. Niektóre mogą Was zaskoczyć.

Dlaczego pies chodzi za właścicielem? Twój pupil prawdopodobnie traktuje Cię jak najważniejszą osobę na świecie. Psy nie cierpią zostawać same w domu, gdy ich opiekunowie wychodzą do pracy lub szkoły. Gdyby mogły, spędzałyby z nimi każdą chwilę. Za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko ich miłość do człowieka, z którym mieszkają. Takie zachowania wynikają wprost z ich natury. Czworonogi posiadają szereg różnych potrzeb, w tym społecznych. Są zwierzętami stadnymi, które dążą do budowania relacji z członkami swojej małej społeczności.

Fatalny wypadek na autostradzie. Tysiące zwierząt nie dostaną teraz jedzenia, nic nie można uratowaćFatalny wypadek na autostradzie. Tysiące zwierząt nie dostaną teraz jedzenia, nic nie można uratowaćCzytaj dalej

Dlaczego pies chodzi za właścicielem?

Psy mogą podążać za swoimi opiekunami z wielu powodów. W większości wypadków takie zachowanie uznajemy za urocze. Zainteresowanie zwierzaka wszystkim, co robimy, uznajemy za miłe i urocze.

Czasem jednak chcielibyśmy spędzić trochę czasu samotnie. W innych sytuacjach pupil może nam po prostu przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków. W wielu wypadkach musimy jednak pogodzić się z tym, że ciekawski czworonóg nie odpuści.

Zwierzak uznaje członków swojej rodziny za swoje stado. Łączenie się w grupy jest dla nich naturalne. Podobnie jak w wypadku ich odległych kuzynów - wilków, ma ono za zadanie ułatwiać mu przetrwanie i zdobywanie pokarmu. Grupa zwierząt radzi sobie z tym dużo lepiej niż pojedynczy osobnik.

Czworonogi przyzwyczajone są do tego, że w każdej chwili chronią i pilnują swoich pobratymców. Z tego względu pies może chodzić za tobą, by upewnić się, że nie jesteś narażony na atak lub inne niebezpieczeństwo, jak i sprawdzać jak sobie radzisz i w jakim jesteś stanie.

Kolejnym często spotykanym wyjaśnieniem jest zwykła ciekawość. Gdy znikasz za rogiem lub w swoim pokoju zwierzak nie wie, co robisz. Być może jesz właśnie jakiś smaczny kąsek, lub bawisz się pożądaną przez niego zabawką. Większość psiaków lubi wiedzieć czym zajmują się członkowie ich rodziny.

To prowadzi nas wprost do kolejnej przyczyny takich zachowań - nudy. Ze względu na to, że pies polega na nas, jeśli chodzi o swoje rozrywki, może chodzić za nami, by pokazać, że mu się nudzi. Liczy, że gdy go zauważymy, zaczniemy się z nim bawić, lub przynajmniej czymś go nakarmimy.

DZISIAJ GRZEJE:1. Anna Lewandowska planuję adopcję psa? "Totalnie skradł moje serce, zakochałam się na maksa"
2. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
3. 3-latka podeszła do lwa, wtedy zwierzę zrobiło niezwykłą rzecz. Ale prawda jest smutniejsza, niż myślisz

Często próbuje także w ten sposób dać nam znać, że nie czuje się najlepiej. Zazwyczaj podążaniu za człowiekiem towarzyszy wtedy popiskiwanie, czasem jednak jedynym znakiem, że tak właśnie jest, będzie fakt, że czworonóg nie pozwala się dotknąć. Każdy zwierzak inaczej reaguje na objawy choroby.

Psy wyrażają także w ten sposób gotowość do pomocy. Jeśli zwierzak widzi, że jego opiekun krząta się po domu lub ogrodzie, zaczyna zastanawiać się dlaczego. Często dochodzi do wniosku, że czegoś potrzebuje i czeka aż człowiek, wyda mu jakieś polecenie lub komendę.

Zwierzaki często postrzegają swoich opiekunów jako przewodników swojego stada - najbardziej doświadczonego i najzdolniejszego osobnika w grupie. Trudno im się dziwić. Pies sam nie otworzy sobie drzwi, ani nie napełni miski. Dla niego człowiek posiada niemal nadnaturalne zdolności.

Pitbull rzucił się na ziemię i udawał martwego. Nie uwierzysz, dlaczegoPitbull rzucił się na ziemię i udawał martwego. Nie uwierzysz, dlaczegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  2. Będą nowe ograniczenia i zakazy. Mamy potwierdzenie z Kancelarii Premiera
  3. Wyszło na jaw. Wiadomo, która z kandydatek rolnika poszła z nim na wesele. Zdradził ich zespół muzyczny
  4. Chciała adoptować psa, kiedy zobaczyła kota w klatce. Kobieta podjęła zaskakującą decyzję
  5. Ktoś wyrzucił 8 szczeniaków do kosza na śmieci. Niestey, nie wszystkie przeżyły
  6. W warszawskim zoo zamieszkał myszojeleń. Przypomina jelenia, ale ma kończyny o średnicy ołówka
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty

Źródło: petportal.pl

Następny artykuł