pies za mną chodzi
Źródło: unsplash.com/ Philippe Oursel

Dlaczego pies ciągle za mną chodzi? Eksperci wyjawili prawdę, powody mogą Cię zaskoczyć

9 Października 2020

Dlaczego pies chodzi za swoim opiekunem krok w krok? Wielu właścicieli narzeka na to, że ich pupil ciągle plącze się im pod nogami, podążając za nimi jak cień. Niektóre zwierzaki potrafią być przy tym strasznie uciążliwe, poza tym każdy czasem potrzebuje chwili tylko dla siebie. Poniżej wyjaśnimy, czemu czworonogom tak zależy na podążaniu za opiekunem, oraz zaproponujemy sposoby, jakimi można je tego oduczyć.

Dlaczego pies ciągle chodzi za opiekunem? Powodów takiego zachowania może być mnóstwo. Gdybyśmy chcieli opisać je wszystkie, zamiast krótkiego artykułu musielibyśmy wydać dość grubą książkę. Pochylimy się więc nad najpopularniejszymi wyjaśnieniami. Większość z nas prawdopodobnie intuicyjnie może stwierdzić, że psu po prostu zależy na towarzystwie osoby, której ufa. Naturalnym jest dla niego nawiązywanie relacji z człowiekiem, jak i innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dobrze czuje się, mając obok siebie kogoś, przy kim czuje się bezpieczny.

Dyrektor firmy nie wiedział, że w windzie jest monitoring. Bezlitośnie potraktował bezbronnego szczeniakaDyrektor firmy nie wiedział, że w windzie jest monitoring. Bezlitośnie potraktował bezbronnego szczeniakaCzytaj dalej

Dlaczego pies ciągle za tobą chodzi?

Jak wspomnieliśmy, powodów takiego zachowania można wymienić bardzo wiele. Z tego powodu skupimy się jedynie na najczęściej spotykanych wyjaśnieniach tego zjawiska. Zwierzęta działają w sposób instynktowny, wszystkie ich działania są dla nich naturalne i odruchowe. Dopiero ludzie zastanawiają się nad ich przyczynami. Za większość nawyków naszego pupila odpowiadają nasze działania oraz wzorce, do których go przyzwyczailiśmy.

1. Pies chce się bawić - Często chodząc za nami, zwierzak próbuje zwrócić na siebie uwagę. Często po prostu się nudzi i liczy, że właściciel zapewni mu trochę rozrywki przez wspólną zabawę lub pieszczoty. W większości wypadków jest wynik właśnie przyzwyczajenia. Jeśli za każdym razem, jak pies do nas podszedł, był głaskany, nie możemy się dziwić temu, że uznał to za zasadę panującą w relacji z właścicielem. Jeśli to dlatego czworonóg śledzi każdy nasz krok, przestanie, jeśli zaczniemy zapewniać mu więcej rozrywki. Warto pamiętać, że pies powinien wychodzić na co najmniej 3 spacery dziennie, z których minimum jeden powinien trwać dłużej niż pół godziny.

DZISIAJ GRZEJE:1. Ważne: Weterynarz zdradził 8 wskazówek, aby zwierzęta mogły żyć dłużej
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Nauczyli go straszyć niedźwiedzie. Pies zrobił psikusa, spotkał sarenkę i zapomniał o całym świecie

2. Coś mu dolega - Pies dysponuje ograniczonymi sposobami komunikacji z człowiekiem. Jeśli do tej pory nie przejawiał takich zachowań, a nagle zaczął podążać za nami wszędzie, gdzie idziemy, może to oznaczać, że odczuwa dyskomfort. Czworonóg próbuje w ten sposób uzyskać od nas pomoc, lub zwrócić na coś naszą uwagę. Podobnie można odczytywać nagłe zdystansowanie się psa.

3. Liczy na smakołyk - Większość właścicieli ulega swoim psom, gdy te dopraszają się o smakołyki. Po jakimś czasie pies zaczyna wierzyć, że powinien coś dostać, za każdym razem jak do nas podejdzie. Warto przestrzegać wyznaczonych pór posiłków, a smakołyki traktować jako nagrodę za pozytywne zachowania pupila, a nie przekąskę między posiłkami. Takie zachowanie może prowadzić do tego, że pies stanie się rozpieszczony, utrudniać szkolenie metodami pozytywnymi, jak i być przyczyną nadwagi.

Ważne: Weterynarz zdradził 8 wskazówek, aby zwierzęta mogły żyć dłużejWażne: Weterynarz zdradził 8 wskazówek, aby zwierzęta mogły żyć dłużejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żebrał o pieniądze, a dziś jest wielką gwiazdą. Niebywała historia bezdomnego
  2. Podatek od posiadania psa wzrośnie w przyszłym roku? Mamy listę zwolnionych z opłaty
  3. Obcy kot ciągle hałasował pod drzwiami mężczyzny. W końcu wpuścił go do środka, ale finału nie przewidział
  4. Najbardziej samotny słoń na świecie w końcu będzie miał towarzystwo. Po 35 latach zerwą mu łańcuchy i przewiozą do nowego zoo
  5. Co robi kot sam w domu? Wzruszające nagranie ujawnia niewiarygodną prawdę
  6. W sieci pojawiło się nagranie Roberta Makłowicza na promie. Co za widoki

Źródło: zooart.pl

Następny artykuł