Karton
Źródło: unsplash/Elena Kloppenburg

Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki

22 Listopada 2020

Dlaczego koty kochają kartony? Powód dziwacznej potrzeby chowania się we wszelkiego rodzaju torbach, skrzynkach czy pudłach niewątpliwie rozbudza ciekawość wielu właścicieli tych zwierząt. Naukowcy postanowili wziąć pod lupę kocią miłość do kartonów. Doszli do zaskakujących wniosków - to najlepsza recepta na stres i nie tylko!

Kociarze od setek lat zachodzą w głowę, skąd u kotów wzięła się ta tajemnicza chęć ukrywania się wewnątrz najróżniejszych obiektów. Bawią się z nami w chowanego, czy może próbują zakomunikować inny przekaz, którego nie potrafimy rozszyfrować? Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie poznali odpowiedź na to pytanie. Odpowiedź może być dla Ciebie dużym zaskoczeniem.

Jest tylko 5 typów właścicieli psów. Do którego z nich należysz?Jest tylko 5 typów właścicieli psów. Do którego z nich należysz?Czytaj dalej

Dlaczego koty kochają kartony? To najlepszy patent na stres

Holenderscy badacze nad behawioryzmem zwierząt przyjrzeli się bliżej pojęciu stresu u kotów, które znalazły się w schronisku. Za pomocą specjalnie opracowanego testu, który był powtarzany codziennie przez dwa tygodnie, naukowcy próbowali ustalić, jakie czynniki łagodzą zdenerwowanie u mruczków.

Warto wspomnieć, że podczas badań tylko część zwierząt miała do dyspozycji pudełka. Pozostała część musiała sobie poradzić bez nich. Po zakończeniu testów porównanie wyników ostatecznie udowodniło, że pudełka (lub też innego rodzaju schronienia) w znacznym stopniu pomagają bezpańskim zwierzakom neutralizować stres związany z pobytem w schronisku.

Ponadto, naukowcy zauważają, że koty domowe, ale też ich drapieżni kuzyni, czują się bezpieczniej, jeśli czasem mogą schować się przed światem. Kiedy zwyczajnie potrzebują chwili odosobnienia i spokoju, najlepszym sposobem na poprawę humoru jest dla nich zanurkowanie we wnętrzu kartonu!

DZISIAJ GRZEJE: 1. Suczka codziennie wymyka się do sąsiadów, ma ważny powód. Właściciele nie mogą jej powstrzymać
2. Pamiętacie serial “Doktor Quinn”? Wiemy, co teraz robi Erika Flores, odtwórczyni roli Coleen Cooper
3. Kot ze schroniska ma wściekły wyraz twarzy. W rzeczywistości jest kochanym zwierzakiem

Pudełko ulubioną kryjówką łowcy

Cicha przystań w postaci pudełka daje kotom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, ale i dużo więcej! W tej pozycji mogą wyjątkowo dobre pole widzenia, dlatego właśnie w tym miejscu z chęcią obserwują otaczający je świat bez ryzyka narażenia się na zajście od tyłu.

To także wyborne miejsce na łowy. Kot ukryty w kartonowym pudełku pozostaje niezauważony, dlatego w każdej chwili może przypuścić atak na potencjalną ofiarę. Właściciele mruczków nie powinni ich zaczepiać, gdy te są w trakcie "polowania". Warto mieć to na uwadze, ponieważ nierozważne zbliżenie się do zwierzaka ukrytego w kartonie może zakończyć się dla człowieka wbiciem pazurków w rękę czy nogę.

Na sam koniec warto również wspomnieć o tym, że przesiadywanie wewnątrz kartonu jest dla naszych zwierzaków prawdziwie rozgrzewającym doświadczeniem. Dlaczego? Małe pudełko pomaga kotu utrzymać stałą temperaturę ciała. To właśnie z tego powodu koty uwielbiają wślizgiwać się w te małe wręcz klaustrofobiczne przestrzenie z tak wielkim poświęceniem.

Suczka zaprowadziła ratowników w głąb lasu. Gdy zajrzeli do jej kryjówki, o mało nie utonęli we łzachSuczka zaprowadziła ratowników w głąb lasu. Gdy zajrzeli do jej kryjówki, o mało nie utonęli we łzachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Nie możemy uwierzyć. Zbadali śnieg na Mount Evereście i ujawnili, co w nim było
  3. Wstrząsający wypadek na polskiej drodze. Jeleń wbił się w auto matki z dwójką dzieci
  4. Jest tylko 5 typów właścicieli psów. Do którego z nich należysz?
  5. Husky każdego dnia wymyka się z domu. Kiedy właściciel zrozumiał, gdzie ucieka, serce zabiło mu mocniej
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Rozpoczęły się kontrole. Chodzi o abonament RTV, kary sięgają nawet 680 zł. Jest ważny szczegół

źródło: crazynauka.pl, focus.pl

Następny artykuł